Pescuit la clean

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 14 Sep 2004, 05:16

mugurel scrie:Am fost sambata si duminica pe doua rauri foarte limpezi, la limita zonei de deal, spre munte. Am incercat toata gama de voblere din dotare si toate au avut acelasi rezultat - atrageau cleanul care doar le urmarea pana la aprape 1m de mal :?: :!: si nu ataca de loc. Nu erau speriosi cum ii stiam, dar nici nu au atacat deloc voblerul.
Inca ceva ce nu observasem pana acum, la recuperare, voblerul era insotit de o multime de pestisori de 5-7cm. Parca era mama lor :lol: .
Daca ai vazut ca nu sareau pe voblere,de ce nu ai incercat la rotativa?Si mie mi s-a intamplat de multe ori sa "plimb" cardul de cleni cu un vobler pe care-l alegeau conducatorul lor. :lol: Mai tarziu mi-am dat seama ca lor le lipsea vibratia aceea accentuata pe care doar o rotativa le-o poate oferi.Am observat ca in anumite zone(suvoaie),cleanul rapeste la voblere sau oscilante(atunci ei cauta pesti-prada).In alte zone nu am avut succes doar cu rotative mici,pe care probabil le confundau cu niste insecte care zbarnaiau prin apa.Cel mai mare succes la clean l-am avut cu rotativa Mepps Elix nr.1 cred,cupru,pe inserat.Scoteam unul dupa altul.Varianta romaneasca ar fi Axatul de la BerTi.Elixul este in schimb lestat cu o ceramica portocalie,care-i da un farmec aparte :wink:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 14 Sep 2004, 06:55

Nu am avut cutia cu table la mine. Cu prima ocazie (mai mult ca sigur sambata sau duminica asta) o sa incerc, daca bineinteles este vreme buna si hidrocentrala nu uzineaza (este prea multa apa care curge foarte repede cca. 50 mc/s).

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 14 Sep 2004, 08:36

Si trebuie sa incerc seara, pentru ca eu am prins intotdeauna mult mai bine cleanul pe inserat.

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 14 Sep 2004, 14:15

SF are dreptate!
pescuitul la clean cere multa maiestrie. Uneori clenii nu se sperie de prezenta oamenilor, dar nici nu pun botul. Eu, imi puneam crengute de anin (arin) la cizme si la solduri cand dadeam la clean si apa era limpede si ei erau deasupra. Cand ma simteau, deveneau banuitori si nu mai mancau.
Dar mai exista si cazul in care mananca fara frica. De pilda, pescuiam odata la boaba de porumb si prindeam clean, iar mai sus cu 10 m faceau copii baie.
De multe ori cand pescuiam de pe un mal mai inalt aruncam bucatele mici de bete si urmaream atacul cleanului. Imi placea tare mult.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 15 Sep 2004, 01:31

Intradevar,sunt locuri unde cleanul s-a obisnuit cu prezenta omului si nu mai e chiar asa de sperios.Cand merg la sat la socrii,am un loc de clean unde este facut de localnici un baraj din pietre de rau.Acolo si-au amenajat(localnicii) loc de facut baie si nu odata am prins cleni in timp ce ei faceau baie la circa 10 m de acel loc.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 15 Sep 2004, 09:05

@SF
Deja esti departe de apa in momentul in care incepi sa vezi pestii (vorbesc de cazul descris de mine mai sus). Malurile sunt lipsite de vegetatie, si panta mica a betonului de pe maluri face ca sa fii la peste 7-8 m de apa (trebuie sa cobori pereul de beton sa ajungi la nivelul apei). Dupa o ora, doua, m-am apropiat din aval si am aruncat "orbeste" in locul in care stiam ca stau. Cum ti-am zis, urmareau naluca si nu o atacau, indiferent de viteza cu care o recuperam. Faceau cale intoarsa la mai putin de doi metri de mine.
M-am apropiat incet de locul in care stateau (doar stateau aproape nemiscati parca erau stiuci). Parca faceau plaja la soare, erau "imuni" si la cele cateva insecte aduse de apa.
Ultima oară modificat 16 Sep 2004, 07:08 de către mugurel, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 15 Sep 2004, 22:16

Asta e,ca si la om,nu ai chef tot timpul :lol:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

paul.
junior
junior
Mesaje: 86
Membru din: 17 Sep 2004, 19:25
Localitate: Cluj-Napoca

Salutare

Mesaj de paul. » 18 Sep 2004, 18:20

Am urmarit site-ul de la inceput si trebuie sa recunosc, cu putina reticenta nu am stiut daca sa ma inscriu sau nu :wink: .
Imi face placere sa vad ca si alte persoane sunt de acord ca atunci cand timpul te preseaza, nimic nu se compara cu o partida frumoasa la clean.
Multi cunosc sentimentul placut de a incerca sa pacalesti o frumusete de clean intr-o dupamasa in care nu stii niciodata daca acum vei simti atacul de nedescris al unui clean frumos intr-un rau "batut" de atatea ori in sus si in jos si unde ai avut si multe alte satisfactii. Nu am apucat sa incerc multe rauri dar intotdeauna spun ca daca esti prima data pe un rau, un bat de spinning si o cutie simpla cu un vobler, o rotativa si o oscilanta sunt de neinlocuit. Nu are rost sa intru in amanunte de prima data nici cu descrierea echipamentului si nici a locurilor in care sunt lasate multe amintiri frumoase (unele din pacate cunoscute numai de mine si de acei putini prieteni cu care imi impartasesc patima de cativa ani buni, altele si pozate). Am inteles din cele scrise ca unii dintre voi fac in acest sfarsit de saptamana ceea ce eu nu pot decat sa visez asa ca fir intins si in primul rand vine placerea pescuitului.
As dori sa corespondam desi nu am prea vazut pe site din aceeasi zona si, cine stie, poate ca ma hotarasc sa pun si niste poze(eu am anul acesta doi clenusei frumosi 1 si 0.9kg si un prieten foarte bun asteapta poza unui pastrav de rau foarte frumos in ultimii ani 1,2 kg)

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 19 Sep 2004, 18:28

paul.
bine ai venit pe forum,asteptam si de la tine,in topicurile respective sa participi cat mai activ cu povestiri despre pescuit,scule folosite,naluci,metode,etc.Si eu sunt un mare amator de clean.Ce specii mai pescuiesti in Bihor?
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Scrie răspuns