pescuit la clean pe rauri

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
el_disku
junior
junior
Mesaje: 43
Membru din: 01 Sep 2008, 12:36

Astept..

Mesaj de el_disku » 08 Apr 2009, 13:27

Astept sa imi scot si eu kitul de la naftalina si sa merg pe rau.. sa vanez niste cleni :P.. Asa e cu munca si cu timpul liber.. Sunt bani pt scule dar nu ramane prea mult timp sa le incerc. :)

Avatar utilizator
pescardeclean
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 25 Mar 2009, 14:52
Localitate: Oradea

Mesaj de pescardeclean » 08 Apr 2009, 15:36

Ar fi cazul sa te grabesti vine azi maine prohibitia si iara treci pe naftalina
Ps: Mananca cleanul de nebun :D

Avatar utilizator
Dr@gos
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 05 Apr 2009, 21:30
Localitate: Sighetu Marmatiei

Mesaj de Dr@gos » 08 Apr 2009, 16:22

Ai dreptate :( se paroprie prohibitia si apoi PA pescuit...oricum mai ai timp pentru cateva partide :D nici eu nu prea am pescuit primavara asta avand in vedere ca nu am decat 15 ani si eram cam ocupat cu scoala :( . Pescuiesc de la vreo 8 ani si acuma ma pricep si eu cat de cat :D :P acuma am vacanta saptamana viitoare si o sa profit de ea din plin !!


Fir intins!!!

Avatar utilizator
pescardeclean
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 25 Mar 2009, 14:52
Localitate: Oradea

Mesaj de pescardeclean » 08 Apr 2009, 16:33

Cred ca ar cam trebui sa te grabesti mai tare fiindca de luni incepe prohibitia. Exact cand iei tu vacanta. Imi pare sincer rau pentru tine, dar cred ca ai putea pescui putin si in prohibitie. Ce ar putea sa ti se intample. Daca te prinde cineva, tragi o tura de plans si poti scapa :respekt:

Avatar utilizator
Dr@gos
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 05 Apr 2009, 21:30
Localitate: Sighetu Marmatiei

Mesaj de Dr@gos » 08 Apr 2009, 17:00

mda :( oricum de vreo 2 ori o sa ma duc acuma la inceput pt ca imi e dor de un clean agatat pe vobler sau rotativa....oi vedea eu:D:P in al doilea rand pe raul viseu nu prea umbla cei de la fileala...nu ma risc sa ma duc pe tisa...iar in perioada 05-15 mai daca ai vedea ce de pescari sunt pe viseu la scobari...te-ai speria. Anul trecut am vazut un pescar cam in perioada asta cum scotea scobar cu sacii!!!. Venea nevastasa cu masina sa ii transporte si ii aducea alti saci. Cred ca o prins pescarul ala in 3 zile cat am prins eu un an intreg.

Avatar utilizator
pescardeclean
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 25 Mar 2009, 14:52
Localitate: Oradea

Mesaj de pescardeclean » 08 Apr 2009, 17:22

Poti sa incerci sa pescuiesti cu ceva voblere mici recuperate rapid. La lingurita nu am avut nici macar o lovitura tot anul!
Pe Viseu ar trebui sa fie deja plin de cleni care au urcat din Tisa. Acuma mananca foarte bine fiindca se pregatesc sa depuna icrele.
Sa nu iei acasa mai multi pesti decat ai nevoie, doar mai vrei sa prinzi si la anul :)
Eu personal nu retin mai mult de 3 bucati sau 2 Kg si asta doar acum la inceput de sezon cand mi-e dor de peste din rau. In rest C&R
Fir intins :D

Avatar utilizator
Dr@gos
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 05 Apr 2009, 21:30
Localitate: Sighetu Marmatiei

Mesaj de Dr@gos » 08 Apr 2009, 17:34

Nu pescuiesc pentru a duce pesti acasa, pescuiesc de placere, daca prind ceva mai mare poate il duc dar la astia mai micuti le dau drumu sa creasca si sa ii prind peste cativa ani :)).

Avatar utilizator
pescardeclean
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 25 Mar 2009, 14:52
Localitate: Oradea

Mesaj de pescardeclean » 08 Apr 2009, 17:43

:respekt:

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 08 Apr 2009, 19:56

daca cineva a mai pescuit pe aries , in zona, unireaII! in amonte de pod, cum este apa?
multumesc, ma tenteaza o partida de clean pina nu incepe prohibitia, dar vreau sa stiu cum sunt conditiile, sa nu dau o fuga degeaba pin aacolo!
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 08 Apr 2009, 21:44

pescardeclean scrie:Cred ca ar cam trebui sa te grabesti mai tare fiindca de luni incepe prohibitia. Exact cand iei tu vacanta. Imi pare sincer rau pentru tine, dar cred ca ai putea pescui putin si in prohibitie. Ce ar putea sa ti se intample. Daca te prinde cineva, tragi o tura de plans si poti scapa :respekt:
Merge si cu plansul dar e cam...melodramatic si nu e masculin! Il invat eu, daca vrea, cum sa se camufleze, sa urce repede panta cu paznicii pe urmele lui, cum sa aiba un spray paralizant (din ala cu piper) si sa le dea nitel sa respire domnilor din paza etc :lol: Un pescar inteligent rar se lasa prins....parerea mea.

Scrie răspuns