pescuit la clean pe rauri

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
spin-er
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 135
Membru din: 12 Sep 2011, 16:55
Localitate: negresti-oas

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de spin-er » 14 Iul 2013, 15:07

salutare tuturor!
nu am foarte mare experienta in spinning,asa ca nu vin cu sfaturi sau indicatii,ca forumul e plin de informatii atat bune cat si eronate :) . parerea mea e , cleanul vara pe canicula merge la musca mai bine ca la spinning,iar primavara si toamna rotativele si voblerele sunt castigatoare :) ,dintre cele doua as inclina spre voblere,desi in acest an cea mai mare captura am avuto la o rotativa de 1 in apa de 50-100cm,un batran de 2kg. iar la hornet de 3 unul de 1.5 kg.apa 1-2m,cele mai multe capturi le-am avut la dorado Beetle BE3F NBT,urmat de horneturi,si rotative,.
tin sa specific ca in cautarea cleanului pe vaduri si in marginea lor se intampla sa muste si avatul.
nu in cele din urma,cleanul e un peste care creste destul de greu asa ca pt a ajunge la 500-1000 g are nevoie de foarte mult timp
asa ca nu ezitati sa eliberati atat exemplarele mari cat si cele mici,la fel ca orice alt rapitor. pt ca in viitor si cei mici sa aiba parte de senzatiile placute pe care ti le ofera un atac violent si un drill pe masura.
sper ca nu am fost inafara topicului.
numai bine! fir intins tuturor!
C&R,C&R,C&R.C&R,C&R,C&R.C&R,C&R,C&R.C&R,C&R,C&R.C&R,C&R,C&R.C&R,C&R,C&R.C&R,C&R,C&R.C&R,C&R,C&R :respekt:

Avatar utilizator
spin-er
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 135
Membru din: 12 Sep 2011, 16:55
Localitate: negresti-oas

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de spin-er » 15 Iul 2013, 17:21

a prins cineva clean la chubby darter de 3cm?

Avatar utilizator
dori
senior
senior
Mesaje: 333
Membru din: 18 Dec 2009, 00:00
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de dori » 20 Iul 2013, 15:21

Salut!

Am in trusa 4 Dart-uri, 3 de 6 cm si unul de 4 cm. Le-am testat, merg relativ ok, insa nu am prins, inca la ele, nu am reusit sa ajung la locurile unde pescuiesc de obicei (care mai au si peste) ca sa le pot compara cu alte voblere la care am prins, Hornet-ul de exemplu.

Tu, ce ai prins la Chubby Darter ?

Fir intins!
Prin natura omul este posesiv, dar prin incultura ce devine, egoist ?

Avatar utilizator
spin-er
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 135
Membru din: 12 Sep 2011, 16:55
Localitate: negresti-oas

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de spin-er » 20 Iul 2013, 19:02

Nimic :D :oops: deocamdata,adevarul e ca nu am prea insistat cu ele ,eu am de 3 cm,pt clean le-am luat,dar cum am dat cu ele si nu am avut atacuri am renuntat,desi mi se par foarte ok mai ales pt pesti mofturosi,relaxati in gropi, :) ,dar sper sa fie ceva colegi care au avut mai multe capturi cu acest vobler.
FIR INTINS!!!!! C&R C&R C&R!!!!!

Avatar utilizator
dori
senior
senior
Mesaje: 333
Membru din: 18 Dec 2009, 00:00
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de dori » 20 Iul 2013, 19:09

Cateodata.. cleanului ii place miscarea lenta si neuniforma, neliniara, eratica as putea spune.

Fir intins!
Prin natura omul este posesiv, dar prin incultura ce devine, egoist ?

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de old_radu » 20 Iul 2013, 20:08

dori scrie:Cateodata.. cleanului ii place miscarea lenta si neuniforma, neliniara, eratica as putea spune.

Fir intins!
...nu ezitati sa incercati si la naluci mai mari , a caror evolutie sa fie cat mai aproape de substrat
...joi seara , Somes , Vibra Jig 80mm/18gr A263 , over 2 kg :

Imagine

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de SVF » 20 Iul 2013, 22:03

:respekt: frumos clean Radule.Anul asta am prins si eu ceva cleni mai rasariti pe linguri mai grele cu flash-uri pe ancora jucate pe substrat,in plin curent. :wink:

Avatar utilizator
spin-er
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 135
Membru din: 12 Sep 2011, 16:55
Localitate: negresti-oas

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de spin-er » 21 Iul 2013, 20:55

Felicitari! Frumos peste! Nu ne intalnim in fiecare zi cu asa ceva :D ! accidental si eu am luat la thrill de 7,tot asa pe substrat,!
Ps(,astea nu sunt voblere pt clean,specific asta deoarece un incepator sa nu dea fuga sa cumpere voblere grele si sa caute cleanul pe vadurile stapanite de avati. :D ,care sunt din ce in ce mai mari si mai rari :D !)
FIR INTINS! C&R C&R C&R :respekt:

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de old_radu » 22 Iul 2013, 16:14

spin-er scrie:Felicitari! ...astea nu sunt voblere pt clean,specific asta deoarece un incepator sa nu dea fuga sa cumpere voblere grele si sa caute cleanul pe vadurile stapanite de avati....
...multam fain !
...nu am recomandat voblerul pentru clean , dar asa cum si tu ai luat clean la Thrill , am mai patit si eu cu voblere mai mari (7-8 cm ) inclusiv cu Kastmaster sa prind exemplare mari de clean , asa ca in consecinta si prin urmare :mrgreen: , sfatuiesc inclusiv incepatorii sa incerce cu astfel de naluci
...si DA , exact acolo unde credem ca avatul "face legea " , se intampla sa fie cele mai potrivite locuri cu clean din categoria "open" , doar ca trebuie cautat cat mai in apropierea substratului .
...poate ar fi bine sa (re)cititi asta :
http://www.rapitori.ro/forum/clean-la-o ... 14833.html

P.S....un vobler are recomandarea producatorului pentru o anumita specie , dar in general sunt convins ca in acest sens e bine sa fim cat mai ...nonconformisti... :wink:

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de MARIUS POPA » 22 Iul 2013, 22:32

Iara ai dat de bugalau Radu?!
Te felicit, desi nu cauti cleanul neaparat, uimesti cu capturile, bravo, asta da nonconformism ;) 8)
Pe unde dai pe Somes?!
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Scrie răspuns