pescuit la clean pe rauri

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de MARIUS POPA » 29 Mai 2013, 09:22

Pai omul probabil avea bat de spin, nu de ff., o fi, nu contest, nu am dat, dar daca nu e, nu e, te rezumi si analizezi situatia asa cum e!
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

filip_pescuitorul
senior
senior
Mesaje: 305
Membru din: 17 Feb 2012, 11:37

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de filip_pescuitorul » 29 Mai 2013, 23:47

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si amabilitate. Adevarul e ca am banuit atunci ca onor clenii muscareau. Nu ma vazusera, sunt sigur, pentru ca eram acoperit de o tufa mare si stateam semi-ingenunchiat. Am investit bani si timp in trusa de spinner, dupa ce 2 decenii am pescuit cu momeli naturale incat nu imi vine sa schimb stilul. Insa aveam in geanta si muste artificiale cu buldo iar lanseta Shimano Catana UL 2,7 metri se preta la stilul buldo. Totusi nu am incercat cu muste fiindca am vrut sa "risc" pana la capat cu linguri si voblere. Recunosc ca am folosit numarul 1 si voblere Tinyy, Hornet de 2,5-3 cm. Nu am pus lingurite 00 nici voblere de 1,5 cm. Acum in week end poate merg doar cu muste si buldo, macar vad diferenta. Am si echipament de Fly Fishing dar mi-e lene sa ma apuc de stilul asta. Nici nu am incredere in priceperea mea la lansarea cu snur. Dar la buldo am pescuit des in anii cand nu aveam trusa de spinner. Deci mai stiu. Totusi e tare greu sa asezi buldo pe apa fara un plici prea tare care sa sperie clenii. Va dati seama ca stau pe un mal cu tufe, apa e linistita, clenii foarte atenti. Cand va ateriza buldo cu pleosc sunt sigur ca fug clenii ca din pusca!

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de MARIUS POPA » 30 Mai 2013, 10:09

Noi incercam sa nu incurajam stilul ala de pescuit, la buldo, cu 3-4-5-6 muste, cate o fi!
Eu zic sa insisti pe ce ti-ai propus, cum la altii dau rezultate, o sa ai surprize imbucuratoare si tu, o sa vezi, stai numa sa-si dea drumul natura, si sa treaca de perioada asta in care ei se hranesc frenezic natural, desi nu este o regula!
Sugestia mea, te duci in acelasi loc/uri unde ai vazut activitatea, si reincepi activitatea, incepi cu numere mici, daca vezi ca ai atacuri si incepi sa prinzi, pui si gramaje sau marimi mai mari, poate intra tata lor ;).
Perseverenta este mama reusitelor. 8)
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

danstiucaru
veteran
veteran
Mesaje: 1481
Membru din: 20 Apr 2009, 14:39

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de danstiucaru » 30 Mai 2013, 20:11

da si voi dati doar mergand in sus pe rau? adica doar asa am prins,cand veneam inapoi,oricat de bine ma ascundeam nu mai ataca rotativa,cred ca mai bine cobori pe langa apa si reancepi pescuitul urcand pe rau....oricum eu nu am fost de ani de zile ..doar acuma inainte de ploile astea mi sa facut dor si am fost la stilul acesta
mie mi se pare si obositor :) cu soldanele pe tine,cu o haina de ploaie si sa urci prin apa sa treci obstacole...eu am obosit tare :D
si mie numi venea sa cred ca intro zi am prins bine si dupa doua zile parca era apa otravita...

Avatar utilizator
dori
senior
senior
Mesaje: 333
Membru din: 18 Dec 2009, 00:00
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de dori » 08 Iun 2013, 22:10

Salut!

Atunci cand pescuiesc, eu merg in susul apei, in amonte. Daca am prins peste intr-un loc sau daca am facut ceva zgomot, la intoarcere nu mai incerc in acel loc, asta daca nu au trecut mai mult de 5-6 ore sau daca nu s-au produs schimbari la nivelul apei.

Fir intins!
Prin natura omul este posesiv, dar prin incultura ce devine, egoist ?

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de cristian.ene » 18 Iun 2013, 00:23

Vara rezultate mai bune sunt cu muste artificiale cu echipament de fly fishing. Am incercat experimental cu voblere mici si se speriau de ele :wink: si se intampla in urma cu 3-4 saptamani.Am prins bien doar cand apa era inca rece, cum s-a incalzit fly fishig rules acolo unde nu e disperat de braconaj si sperios din cale afara

in conditii de apa limpede pe rauri de ses sau deal vara cel mai ok este cu muste sau imitatii de fructe.

pe ape mai sarace in hrana este posibil sa atace bine naluci, aici la ses hrana preferata all season este ,,matasea,, adica mainca aleator si la muste putoare de clean ierbivor

Avatar utilizator
dori
senior
senior
Mesaje: 333
Membru din: 18 Dec 2009, 00:00
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de dori » 23 Iun 2013, 20:37

cristian.ene scrie:Vara rezultate mai bune sunt cu muste artificiale cu echipament de fly fishing. Am incercat experimental cu voblere mici si se speriau de ele :wink: si se intampla in urma cu 3-4 saptamani.Am prins bien doar cand apa era inca rece, cum s-a incalzit fly fishig rules acolo unde nu e disperat de braconaj si sperios din cale afara

in conditii de apa limpede pe rauri de ses sau deal vara cel mai ok este cu muste sau imitatii de fructe.

pe ape mai sarace in hrana este posibil sa atace bine naluci, aici la ses hrana preferata all season este ,,matasea,, adica mainca aleator si la muste putoare de clean ierbivor
Salut!

Si in situatia in care e disperat de braconaj si sperios din calea-afara, cum se procedeaza ?

Spor !
Prin natura omul este posesiv, dar prin incultura ce devine, egoist ?

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de MuskMd » 25 Iun 2013, 09:11

tot fly...dar la distanta mai mare, prezentari mai fine si leadere mai lungi :) .... si pe burta sa nu te vada :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de MARIUS POPA » 25 Iun 2013, 09:46

Mai taceti mai, ii fluierati din fluier si vine singur la carlig :mrgreen: 8)
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de old_radu » 25 Iun 2013, 15:09

...am cam ocolit topicul acesta deoarece cleanul nu este specia cea mai cautata de mine
...sunt zile cand datorita Somesului murdar sau a timpului scurt ce-l am la dispozitie , mai incerc cleanul pe raul Lapus
...si cum majoritatea capturilor mari le-am avut la rotativa , raman consecvent pe aceasta naluca si in special pe marimea 3 , modele lestate mai greu.
...recomand o recuperare cat mai lenta , cu stopuri sau smucituri scurte din lanseta
...conteaza foarte mult localizarea clenilor , a zonelor unde "isi fac viata" ...
...rastalmacind proverbul :"Nu-i pentru cine se pregateste, ci pentru cine se nimereste." , duminica , am ajuns sa caut cleanul cu o lanseta de 2,70 m , CW 15-40 gr. si fir textil de15 lbs ... :shock: ...asta deoarece initial am vrut alta locatie , alta specie si datorita apelor murdare , am aplicat "planul B" :mrgreen:

Imagine

Scrie răspuns