pescuit la clean pe rauri

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
dancostea
veteran
veteran
Mesaje: 965
Membru din: 05 Iul 2005, 23:18
Localitate: Bucuresti

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de dancostea » 22 Mai 2013, 14:30

filip_pescuitorul scrie:
MARIUS POPA scrie:Pai l-am cauta, dar nu cumva la tine is apele mari, iasa din matca...? :shock: Ca la noi, urla valea !!
Mai este de asteptat un pic, si cred ca ne prinde prohibitia tot cu apele mari. :(
De curiozitate: a prins careva clean la linguri sau voblere si pe apa tulbure? Tulbure zdravan nu mierie...am tot auzit ca se poate dar pana nu vad cu ochii mei nu cred. Oricum acum apa nu doar ca e tulbuire pe majoritatea raurilor dar e si rece, maxim 10 grade. Asa ca...

Da, La Hornet 2.5 sinking si la DAM Effzett Standard nr. 1 aurile.
De hornet au mai zis si alti colegi de pe forum.

danstiucaru
veteran
veteran
Mesaje: 1481
Membru din: 20 Apr 2009, 14:39

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de danstiucaru » 26 Mai 2013, 19:51

zilelel trecute pe apa limpede la rotative inchise la culoare sau cu puncte rosi pe ele, nr 1 si nr 2 am avut capturi ,vreo 6 in 1h de pescuit pe un rau mic din sibiu...nam mai pescuit asa de ani de zile si tare mia placut,ataca asa de vanjos(cu toate ca nu depaseau 400g)de mi sa facut dor de pescuit la pastrav :D
dupa ce sa tulburat(2zile) nu am mai prins cu toate ca am pus si argintate si ....de toate...in schimb prindea unu la "croitori" si clenisori de nici o palma ,pe care ii baga in straita :evil: fomistu
poate pe un rau mai mare merge la naluci pe tulbureala dar pe un parau,eu nam reusit decat daca a fost limpede

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de MARIUS POPA » 26 Mai 2013, 22:35

Pai nu ai reactionat, nu l-ai intrebat de sanatate:..."nenea, sti ca e inchis, nenea, care-i treaba pe aici"...?
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

danstiucaru
veteran
veteran
Mesaje: 1481
Membru din: 20 Apr 2009, 14:39

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de danstiucaru » 27 Mai 2013, 12:36

apai clar ca e inchis,recunosc......da ce sa ma iau de el ca doar si eu braconam ...nu puteam zice ca sunt la stiuca... :? macar ca eu nu retin pesti .....si de luat de el, cum sa ma iau??? ca avea o fata...si un cap......patrate

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de MARIUS POPA » 27 Mai 2013, 13:29

"un cap patrat".... :lol: , si eu am vazut ieri, calatoream cu trenul, destui, unii dadeau cu halaul, urmati de scumpele lor domnite, sub umbrelute, halal exemplu, si ce se mai laudau cred :evil:
asta e....ursul trece, cainii latra!
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

filip_pescuitorul
senior
senior
Mesaje: 305
Membru din: 17 Feb 2012, 11:37

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de filip_pescuitorul » 28 Mai 2013, 23:36

Incep sa imi pierd increderea in pescuitul spinning la clean. Saptamana trecuta pe Ialomita, pe apa limpede, clenii aflati in numar mare pe langa malurile cu vegetatie nu atacau deloc dar deloc nici rotativele Mepps negre cu puncte portocalii Black Furry nici pe cele de tip Thunder Bug (cu musca artificiala pe ancora). Nu stiu cum se explica dar aruncam dincolo de cleni si recuperam ca la carte dar nimic...clenii cel mult se apropiau sa vada. Zero agresivitate la ei. Nici la voblere Tiny mici nu am avut succes. Oare de ce? Sa fie din cauza reproducerii, sa nu mai aiba pofat de mancare? Greseli nu cred sa fi facut. Am lansat de la o distanta de 3-4 metri de mal, aveam nylon 0,14 inviyibil si agrafa foarte mica si de culaoer mata. Ati patit si voi chestii din astea?

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de MuskMd » 29 Mai 2013, 08:19

da :)
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de agabi » 29 Mai 2013, 08:47

cind clenii se vad dar nu reactioneaza la linguri sau voblere s-ar putea sa reactioneze la momeli mici-mici.La musca de exemplu.Ultima data cind am fost in situatia asta am prins cu greu unul la vobler(culmea,cel mai mic) si patru la o musca verde

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de MARIUS POPA » 29 Mai 2013, 09:06

filip_pescuitorul scrie:Incep sa imi pierd increderea in pescuitul spinning la clean. Saptamana trecuta pe Ialomita, pe apa limpede, clenii aflati in numar mare pe langa malurile cu vegetatie nu atacau deloc dar deloc nici rotativele Mepps negre cu puncte portocalii Black Furry nici pe cele de tip Thunder Bug (cu musca artificiala pe ancora). Nu stiu cum se explica dar aruncam dincolo de cleni si recuperam ca la carte dar nimic...clenii cel mult se apropiau sa vada. Zero agresivitate la ei. Nici la voblere Tiny mici nu am avut succes. Oare de ce? Sa fie din cauza reproducerii, sa nu mai aiba pofat de mancare? Greseli nu cred sa fi facut. Am lansat de la o distanta de 3-4 metri de mal, aveam nylon 0,14 inviyibil si agrafa foarte mica si de culaoer mata. Ati patit si voi chestii din astea?
Filip, nu te dezamagii, clenii au perioade cand pur si simplu sunt distrasi doar de ce le da natura, ce pica din copaci, ce pica din aer, nu e de pierdut increderea, sunt lucruri normale, asa cum se petrece si la scobar, si la avat....Ai incercat sa te duci dinjos de banc, daca l-ai observat, si sa incerci sa dai in amonte de el, si sa recuperezi putin haotic?!
Si poti incerca si cum a zis Agabi, cu vobler micut sau rotativa 0 sau 00, cu comet cu bulinute, au un aglia silver....
EU cand am astfel de momente, ma incrancenesc si mai tare, nu disper 8) , ca, ca la fotbal, fazele ratate se razbuna!
La distanta aia nu te-au observat si s-au speriat?
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: pescuit la clean pe rauri

Mesaj de agabi » 29 Mai 2013, 09:17

...sau un P Martin nr zero culori naturale(este cu verde sau albastru) sau unul galben cu corp subtire de alama galbena(seamana cu un tintar)...dar tot musca e cea mai eficienta:verde(ca o musca de kk) sau galbena cu dungi castanii(viespe) sau....

Scrie răspuns