Pescuit din barca gonflabila

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
candes
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 26
Membru din: 13 Aug 2013, 21:49

Pescuit din barca gonflabila

Mesaj de candes » 15 Aug 2013, 12:53

Sunt interesat de acest subiect si anume pescuit la spinning pe lac de munte din barca si doresc sa va intreb in primul rand cum va descurcati cu transportul barcii si pregatirea ei pentru pescuit (pus pe apa). Deasemnea stiu ca exista motoare electice cat si termice, ce aveti in dotare si care ar fi un pro vs contra pentru ele. Ok, in afara de pro-ul ca mergi mai repede :).

Pe site-urile de specialitate vad o gramana de barci si motoare, dar nu cunosc cand si ce ar fi mai optim de achizitionat pt inceput.

Avatar utilizator
mynu_cs
veteran
veteran
Mesaje: 1512
Membru din: 21 Iun 2011, 19:50
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Pescuit din barca gonflabila

Mesaj de mynu_cs » 17 Aug 2013, 05:45

Pai daca ai masina.. gonflabila merge in portbagaj :)

restu e lucru manual :) scoti bagi aer cu pompa manuala sau pompa electrica o pui pe apa cu mainile

Barci.. acuma depinde cati bani vrei sa bagi..
vezi pe probarca.ro poate gasesti acolo . sunt multe modele kolibri barka navigator.. nu le-am folosit deci nu pot sa iti recomand

Daca nu vrei sa te aventurezi pe dunare sau rauri mari.. e ok si una mai mica si mai ieftina zic eu , incearca sa gasesti cu podina o sa iti fie mai usor

Daca mergi singur vezi sa fie cat mai usoara ca de nu iti rupi spatele :)

in legatura cu motoarele .. daca ai de mers mult cu electricul mergi mai incet si omori bateria , cu electricu esti mai silentios si te pozitionezi mai usor pe locuri.. , vezi ca pe unele lacuri nu e voie cu termic

pe ce lacuri vrei sa mergi?
"In fiecare zi ne batem joc
De pasari ,de iubire si de mare
Si nu bagam in sema ca in loc
Ramane un desert de disperare ."


Romulus Vulpescu

candes
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 26
Membru din: 13 Aug 2013, 21:49

Re: Pescuit din barca gonflabila

Mesaj de candes » 17 Aug 2013, 12:30

Multumesc pentru raspuns. Ma ajuta sa inteleg la ce ar trebui sa dau atentie in achizitionarea unei barci.

Intionez sa folosesc barca pe lac de munte in jud Cluj. (Tarnita, Belis). Partea cu transportul, discutasem la un moment dat cu o persoana si imi zicea ca o barca apox 50 kg si un volumn mare pentru portbagaj. Personal detin o skoda octavia si nu stiu daca as avea spatiu suficient sau nu.

La partea de motoare sti cumva ce ar fi optim pentru inceput?
Deasemenea pe langa podina si dimentiune la ce ar trebui sa fiu atent in gasirea unei baci pt spinning?

Am vazut in profilul tau ca esti din Cluj, ma gandesc sa merge la pescuit pe lacurile sus mentionate.

Ms.

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: Pescuit din barca gonflabila

Mesaj de misulica70 » 17 Aug 2013, 15:42

Salut

1. Cu cit mai mare balonul cu atit mai bine,stai mai inalt pe banca [eu am de 46 cm,un prieten de 34 si e diferenta destul de mare ]
2.Clar cu podea rigida din tego sau aluminiu ,stai lejer in picioare, te misti altfel.
3.La motor ce sa zic,eu am luat electric de pe ebay de 46 lbs cu 100€.Foarte multumit de el ,momentan merg cu o baterie veche de 80 ah si nu am reusit sa ramin fara curent intr-o zi.
Acuma depinde si cit umbli,eu circul pe un baraj dupa stiuca si biban 2 pers. barca de 3,30m bagaj se mai aduna cite ceva dar merge foarte bine.

Am niste colegi in zona cu termic,dar habar nu am de ce fac asa galagie pe gonflabile mici zici ca merge cu drujba in barca.

Avatar utilizator
mynu_cs
veteran
veteran
Mesaje: 1512
Membru din: 21 Iun 2011, 19:50
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Pescuit din barca gonflabila

Mesaj de mynu_cs » 17 Aug 2013, 16:15

Eu persona merg cu termic.. nu am treaba e in 4 timpi si nu face ca o drujba :))

daca te intereseaza am eu o barca de vanzare :))) poti sa o vezi sa o testezi... cu podinga din tego 2.7

normal portbagaju de octavia e destul de marisor si ar trebui sa intre multe , eu am bmw seria 5 si imi intra barca, motor termic, motor electric, pompa electrica, baterie pt motor electric :)) plus chestii mici gen ancora sfori .. etc..

Motoru termic te ajuta cand sti ca mananca intr-un interval de timp si trebuie sa ajungi acolo

Evident ca nu o sa mergi la viteza maxima pe locul de pescuit ... mergi incet

daca vrei sa vezi barca poti sa ma suni la 0745417093

o vezi mergem cu ea... mergem cu motor termic electric... si iti faci o parere... apropo barca o dau cu motoru electric.. care nu e nustiu cine stie ce dar face treaba :)
"In fiecare zi ne batem joc
De pasari ,de iubire si de mare
Si nu bagam in sema ca in loc
Ramane un desert de disperare ."


Romulus Vulpescu

Avatar utilizator
octavio79
senior
senior
Mesaje: 423
Membru din: 21 Feb 2012, 16:56
Localitate: Ploiesti (Madrid)

Re: Pescuit din barca gonflabila

Mesaj de octavio79 » 17 Aug 2013, 18:40

Eu mi-am luat mai demult un seyvlor si nu avea podea rigida. Am dat-o cadou. Nici nu te gandi sa-ti iei fara podea. Despre motor si dimensiuni e alegerea ta in functie de necesitati. Bafta .

Avatar utilizator
suli
senior
senior
Mesaje: 482
Membru din: 23 Mai 2012, 19:24
Localitate: Gandia si Turda

Re: Pescuit din barca gonflabila

Mesaj de suli » 19 Aug 2013, 16:40

Am avut si eu un Seylor fara podea rigida si cum era de asteptatm m-a lasat cind a fost lumea mai draga,in timp ce pescuiam la 4 metri de mal(mare noroc)nici in ziua de azi nu stiu cum am ajuns la mal cind a explodat(a atins un ciot de copac scufundat)....cred ca urmatoarea barca o sa fie de fibra sau aluminiu...asa ca asculta sfaturile de m-ai sus...podea rigida...

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Pescuit din barca gonflabila

Mesaj de johnnybravo » 19 Aug 2013, 19:01

candes scrie:Sunt interesat de acest subiect si anume pescuit la spinning pe lac de munte din barca si doresc sa va intreb in primul rand cum va descurcati cu transportul barcii si pregatirea ei pentru pescuit (pus pe apa). Deasemnea stiu ca exista motoare electice cat si termice, ce aveti in dotare si care ar fi un pro vs contra pentru ele. Ok, in afara de pro-ul ca mergi mai repede :).

Pe site-urile de specialitate vad o gramana de barci si motoare, dar nu cunosc cand si ce ar fi mai optim de achizitionat pt inceput.
bine ai venit pe forum! :)
iti recomand sa folosesti functia cautare, pana atunci poti citi topicul asta
http://www.rapitori.ro/forum/barci-pneu ... t5723.html

pe lacuri de munte nu ai voie cu motor termic din cate stiu.

barca o poti pune pe bancheta din spate, eu asa o car....in portbagaj am motorul, lazi si genti cu scule

candes
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 26
Membru din: 13 Aug 2013, 21:49

Re: Pescuit din barca gonflabila

Mesaj de candes » 19 Aug 2013, 21:11

Wow. O discutie destul de lunga. Merci.

Scrie răspuns