Pescuit cu naluci top water

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

chuby man
veteran
veteran
Mesaje: 1468
Membru din: 21 Ian 2015, 08:30
Localitate: Zalau

Pescuit cu naluci top water

Mesaj de chuby man » 25 Ian 2016, 19:43

Deoarece cred ca este cel mai spectaculos stil de pescuit cu naluci( daca urmaresti permanent naluca poti surprinde atacul sau macar il auzi... :D )
consider ca merita sa aiba propriul topic.
Sper ca aici sa putem dialoga in mod civilizat despre orice naluca top water si speciile de pesti pe care le putem captura cu ajutorul acestora.
Eu am avut norocul de-a prinde clean si avat la popper, lil' bug sau walk the dog(heddon si rapture)
Sunt sigur ca se poate captura si stiuca, eventual pastrav la naluci top water.
Astept comentariile dv. :respekt:

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Pescuit cu naluci top water

Mesaj de albert.C » 25 Ian 2016, 20:23

m-am aprovizionat din toamna cu topwatere..ast.atacurile avatilor de primavara.
personal e 1-a oara cand am sa pescuiesc la topwatere,tot urmaresc diferite clipuri pe net...

silurius
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 04 Oct 2015, 15:43

Re: Pescuit cu naluci top water

Mesaj de silurius » 25 Ian 2016, 20:26

in primavara asta incep serios sa dau la stiuca la topwater cu noul combo de casting...de jerk si top water


mai sunt 2 luni...

gyrgy
senior
senior
Mesaje: 481
Membru din: 13 Feb 2014, 09:05
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit cu naluci top water

Mesaj de gyrgy » 25 Ian 2016, 21:08

Atacul unei stiuci trecute de prima tinerete atunci cand pescuiesti cu naluci topwater este extrem de spectaculos, aproape ca iti sta inima. Am avut sansa o singura data sa prind una la o broscuta de la River4Sea, la vreo 4 metri de barca si era sa fac infarct. Din pacate ajung din ce in ce mai rar in Delta, drept pentru care am renuntat si la genul asta de naluci.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16149
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuit cu naluci top water

Mesaj de adrian99 » 25 Ian 2016, 21:18

avat-poper:atacuri spectaculoase,dar si multe rateuri.sunt cateva branduri care produc modele adecvate acestui peste.nu spun aici,nu facem reclama
stiuca:orice naluca de suprafata incepand cu cele de tip sanie(broaste,soareci si alte vietati),continuand cu walkbaituri de toate felurile.eficienta maxima in zonele cu apa mica si multa vegetatie
clean-popere de mici dimensiuni(3,5cm),eficienta maxima pe raurile ale caror maluri sunt marginite de copaci aplecati spre apa(salcii,arini,etc)
biban-in anumite conditii popere(tot de mici dimensiuni)si walkbaituri

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: Pescuit cu naluci top water

Mesaj de grizzly » 26 Ian 2016, 02:25

chuby man scrie: Sunt sigur ca se poate captura si stiuca, eventual pastrav la naluci top water.
in orice apa care tine stiuca walkbait-urile jucate serios langa mal, paralel cu acesta, produc ceva.
eu am avut norocul sau ghinionul sa prind si somn la un skitterpop. 2. in ocazii diferite. in amurg cand cautam sa pacalesc ceva avati care isi mutasera locul de prada spre mal. alerg dupa senzatia aceea de 2 ani, dar n-am mai avut acelasi noroc.

Avatar utilizator
vampir
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 30 Aug 2007, 21:47
Localitate: Craiova

Re: Pescuit cu naluci top water

Mesaj de vampir » 26 Ian 2016, 15:21

Somn pe suprafata cu echipament se avat este ceva senzatie.

silurius
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 04 Oct 2015, 15:43

Re: Pescuit cu naluci top water

Mesaj de silurius » 26 Ian 2016, 17:26

Oh, abia astept sa se incalzeasca si sa dau cu slider ul floating in ape de 50 de. Cm absolut complet inundate de vegetatie..

Acum cateva luni, in octombrie, eram pe un lac , iar la aproximativ 10 m de mal ( intr i zona extrem de greu accesibila), o stiuca babana rapea continuu, cu sarituri de infarct.

Daca aveam comboul de casting pentru manevrarea mai eficienta a nalucii tw, poate era altceva azi...una e sa vezi o stiuca de aproape 1m sarind dupa pescuti si sa dai dupa ea cu bat de 2.7 m la tw, alta e cu casting de 1.8 m :)

Eh. Putin off topic. Nu cred ca exista pescuit mai spectaculos decat tw

chuby man
veteran
veteran
Mesaje: 1468
Membru din: 21 Ian 2015, 08:30
Localitate: Zalau

Re: Pescuit cu naluci top water

Mesaj de chuby man » 26 Ian 2016, 19:36

-de acord cu lungimea lansetei in cazul voblerelor
-pentru naluci pana-n 15g prefer o mulineta de spinning cu angrenaj solid(schneck)
-peste 20g este cat se poate de justificata utilizarea echipamentului de casting
-mulinetele de casting au angrenaje mai puternice, raport de recuperare mai mare, dar nu se poate arunca suficient de departe si nu prea se recomanda folosirea firelor mono in cazul acestora... :)

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: Pescuit cu naluci top water

Mesaj de boistean » 26 Ian 2016, 20:23

:cry: pana atunci, sa ne rugam sa mai supravietuiasca vreo cativa pesti, prin secatuitele ape publice. altfel, toate cunostintele noastre despre spinning si, bineinteles, toate nalucile care ne fac gauri mai mari sau mai mici in buget, se vor fi dovedit... nule

Scrie răspuns