Patanie la pescuit voi ati patit asa ceva ?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Paul19992
junior
junior
Mesaje: 87
Membru din: 25 Mai 2015, 14:33
Localitate: Alba Iulia

Patanie la pescuit voi ati patit asa ceva ?

Mesaj de Paul19992 » 13 Iul 2015, 14:47

Salut am fost sambata seara la pescuit la Mures am pescuit vreo 1 si ceva fara rezultat cu tot felu de voblere ..
Am pescuit cu fir textil de la energofish care e destul de bun de 0,08 !
Pana la urma am ales sa pun o cicada de al strike pro de 26 de grame lansez de trei ori nimic , a patra oara find curentul puternic o las sa isi faca treaba singura in curent simt o smacitura puternica si trag sa rupt firu din senin cu fulocarbon de 0,22 chiar mai sus de agrafa bun ...
Iau un salmo minov cu barbeta mare de fund schimb rapid ancorele de pe el cu altele mai bune leg direct pe textil trag de fir sa vad daca cedeaza nici de cum .. la a doua lansare iara simt o zmacitura iara contrez si sufletu iara fara vobler .. ce dracu sa fii putut intampla am dat si cu alte voblere de fund acolo de n ori si nu am patit asa ceva sa zici ca e agatatura si sa taiat in ceva si am contrat si mai puternic si firu nu a cedat vreo explicatie ? :wallbash: :wallbash: :wallbash: :wallbash:
Strike Pro number one fishing

Avatar utilizator
dumanelutu
senior
senior
Mesaje: 465
Membru din: 30 Dec 2010, 16:38
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Patanie la pescuit voi ati patit asa ceva ?

Mesaj de dumanelutu » 13 Iul 2015, 15:21

Fishzila probabil

Avatar utilizator
dumanelutu
senior
senior
Mesaje: 465
Membru din: 30 Dec 2010, 16:38
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Patanie la pescuit voi ati patit asa ceva ?

Mesaj de dumanelutu » 13 Iul 2015, 15:23

Pe mures dau cu cel putin 27lb textil si 0.36 inaintas de calitate vara

Avatar utilizator
Paul19992
junior
junior
Mesaje: 87
Membru din: 25 Mai 2015, 14:33
Localitate: Alba Iulia

Re: Patanie la pescuit voi ati patit asa ceva ?

Mesaj de Paul19992 » 13 Iul 2015, 15:26

Nu imi pot da seama ce o putut fii .. sa taiat in ceva .. nu cred , ca a tras .. peste o fi fost stiuca sau somn habar n-am ..
Strike Pro number one fishing

Avatar utilizator
vampir
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 30 Aug 2007, 21:47
Localitate: Craiova

Re: Patanie la pescuit voi ati patit asa ceva ?

Mesaj de vampir » 13 Iul 2015, 17:43

Stiuca in curent f puternic? Mai rar. De vina esti tu ca nu reglezi frana mulinetei, ea trebuie sa fie reglata dupa cat poate duce firul. Curent puternic, mreana, salau, avat chiar si somn si cine stie ce rapitori mai ai pe acolo carora le place curentul puternic al apei. Eu mizez ca mreana ti-a facut asta. Daca stii ca ai pesti mari in zona nu te mai juca cu firicele ca lasi pestii cu ancorele in gura degeaba.

Avatar utilizator
Paul19992
junior
junior
Mesaje: 87
Membru din: 25 Mai 2015, 14:33
Localitate: Alba Iulia

Re: Patanie la pescuit voi ati patit asa ceva ?

Mesaj de Paul19992 » 13 Iul 2015, 17:50

ai dreptate trebue sa imi cupar un textil mai gros ... si eu tot la mreana m-am gandit ca inainte cu cateva minute am prins una mai mica si firu era peste aripa de pe dorsala si era aproape taiat ... tot despicat cam de ce diametru recomandati firul textil nici foarte gros sa nu ami prind nimic :)) ?
Strike Pro number one fishing

Avatar utilizator
vampir
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 30 Aug 2007, 21:47
Localitate: Craiova

Re: Patanie la pescuit voi ati patit asa ceva ?

Mesaj de vampir » 13 Iul 2015, 19:29

Nu stiu Muresul Paule dar ia ceva aproape dublu ca si diametru sa ai sanse la peste in curent puternic si sa poti purta un drill cu un peste de pana pe la 8-10 kg ca mai mare daca iti da cred ca nu tine batul, daca batul simti ca tine ia si mai gros si cu inaintas rezolvi problema doar ca mai pierzi din lungimea lanseului care cred ca nu trebuie sa fie f lung pe raul tau. Adapteaza-te la situatie, tu simti cel mai bine cum sta treaba acolo. E pacat ca pestii cei mai frumosi sa-i scapi din cauza firului si sa nu ai placerea unui drill cu un trofeu. Voblerul despre care am vorbit noi l-ai incercat? Fir intins!

Avatar utilizator
Paul19992
junior
junior
Mesaje: 87
Membru din: 25 Mai 2015, 14:33
Localitate: Alba Iulia

Re: Patanie la pescuit voi ati patit asa ceva ?

Mesaj de Paul19992 » 13 Iul 2015, 21:52

am incecat dar nimic ... am avut 2 voblere la care nu am prins niciodata salmo minov de trena .. care la-m cumparat din greseala de pe net acum vreo 2 ani cum la-m pus cum al laut , si cicada de 26 de grame la alea a intrat nici nu am asteptam ..
Strike Pro number one fishing

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Patanie la pescuit voi ati patit asa ceva ?

Mesaj de danone » 15 Iul 2015, 08:39

Posibil sa fie avat mare. Am patit la fel pe canal in delta in curent mare (gura unei ecluze). Am pierdut tot asa din zmucitura vreo 4 linguri marimea 5 pe linie textila de 15 lbs. sunline PE. Cand o plesnea se ducea cu totul. Pana la urma m-am dumirit cand am scos la mal o namila de avat de vreo 4-5 kile.

Stai jos
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 13 Mai 2014, 12:17

Re: Patanie la pescuit voi ati patit asa ceva ?

Mesaj de Stai jos » 15 Iul 2015, 10:27

E somn 100%. Am patit de 2 ori. Am vazut cand au sarit. Bateau la suprafata ca avatii. Mi-a taiat lejer sunline 10lb in timp ce-mi lua fir.

Scrie răspuns