Pastravi in Bihor

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
marcusfischer
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 20 Sep 2004, 12:26

Pastravi in Bihor

Mesaj de marcusfischer » 20 Sep 2004, 12:50

Salut

sunt nou in forum si va intreb daca ma puteti ajuta cu informatii unde se poate pescui pe pastravi in judetul Bihor si care sunt premisele pt. un cetatean strain, ( permise de pescuit necesare, unde se poate cumpara bilete de zi etc.) Eventual infos pe:

marcusfischer2000@yahoo.de

Multumesc in prealabil.

Cu salutari!

marcusfischer
marcusfischer

paul.
junior
junior
Mesaje: 86
Membru din: 17 Sep 2004, 19:25
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de paul. » 20 Sep 2004, 13:47

cu cea mai mare placere si bine ai venit!!
In rimul rand judetul Bihor este foarte bogat in rauri de munte si foarte mare asa ca pentru inceput trebuie sa stiu in care parte esti.
Cu taxa nu este problema deoarece marea majoritate a raurilor au pastravarii in amonte si de aceea sunt ingrijite de agentii private care slava domnului ca se raspandesc si la noi in tara. Nu trebuie decat sa mergi la agentie dupa ce iti alegi raul si sa platesti o taxa zilnica de pescuit care variaza 80.000 -150.000

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 20 Sep 2004, 16:21

Doar atentie la lege: intre 15 septembrie si 1 mai e inchis pescuitul la pastrav.

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 22 Sep 2004, 08:43

Aveti de gand sa spuneti de acele locuri?
Eu am fost pe Valea Iadului, a carei debit a scazut considerabil, alaturi de populatia de pastravi ceva mai mari de 25cm. Nu am reusit sa prind decat pispirei.
Am auzit ceva de Valea Boiului. Cica aclo ar mai fi ceva pastrav mare. Anu urmator fac o excursie pana acolo sa vad ce si cum!!
Pe vremuri era pastrav mare si pe Crisul Negru(de la taica-meu stiu, pt k este din zona), dar s-a branconat ff mult si s-a cam dus pastravul si de aici.
Lacul Lesu tinea si el niste pastravi de invidiat(asta acum 4-6ani---nu mai stiu sigur), dar nush ce s-a intamplat, pt k a iesit aproape toata apa din baraj. Este aproape gol.
Am auzit de la un localnic, ca mai este lostrita. Cica se prinde lostrita destul de mare prin noiembrie(cu toate k este interzis). Nici nush daca sa cred sau nu!

Scrie răspuns