Pastrav la naluci in ianuarie - e vreo sansa?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Pastrav la naluci in ianuarie - e vreo sansa?

Mesaj de Fario_nebunu » 18 Dec 2008, 16:28

Daca tot se deschide sezonul la pastrav in ianuarie (vad ca asa a ramas pana la urma) as vrea sa vad daca se poate prinde acest peste in parau si in lac cu naluci. Voi incerca pe Azuga si pe Timis cu rotative si vobler dar sunt curios ce sanse de atac am in apa de sub 5 grade. Zic asta ptr ca un inginer silvic mi a spus ca sub 5-6 grade teoretic nu mai ataca nimic. Si totusi...pe Timis am auzit ca s-a luat si iarna dar...la rame. Ce parere aveti? E vreo sansa la naluci? Trebuie recuperate lent, repetitiv, tinute pe loc in curent? Pt ca sigur nu le va urmari intre curenti, mai degraba pe fund de bulboana.

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Re: Pastrav la naluci in ianuarie - e vreo sansa?

Mesaj de pensionaru » 18 Dec 2008, 16:47

Fario_nebunu scrie:Daca tot se deschide sezonul la pastrav in ianuarie (vad ca asa a ramas pana la urma) as vrea sa vad daca se poate prinde acest peste in parau si in lac cu naluci. Voi incerca pe Azuga si pe Timis cu rotative si vobler dar sunt curios ce sanse de atac am in apa de sub 5 grade. Zic asta ptr ca un inginer silvic mi a spus ca sub 5-6 grade teoretic nu mai ataca nimic. Si totusi...pe Timis am auzit ca s-a luat si iarna dar...la rame. Ce parere aveti? E vreo sansa la naluci? Trebuie recuperate lent, repetitiv, tinute pe loc in curent? Pt ca sigur nu le va urmari intre curenti, mai degraba pe fund de bulboana.
In Neamt merge foarte bine iarna indigenu si pastravul de lac la table,voblere. Conditia e sa fie soare afara sa luceasca putin tinicheaua.
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

Avatar utilizator
Blue_Fox
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 164
Membru din: 30 Aug 2007, 13:52
Localitate: Piatra Neamţ/Iaşi/Aarhus
Contact:

Mesaj de Blue_Fox » 18 Dec 2008, 17:47

Pastrav in ianuarie?! :shock: De cand e voie sa dai la pastrav in ian... nu se termina prohibitia in mai? :D
Life's short, so live the most of it!

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 18 Dec 2008, 20:58

Blue_Fox scrie:Pastrav in ianuarie?! :shock: De cand e voie sa dai la pastrav in ian... nu se termina prohibitia in mai? :D
Se pare ca in mod experimental va fi voie in 2009. E drept ca e bizar. Pana si in Franta care e mult mai liberala ca Romanica sezonul nu se deschide nicaieri mai devreme de 15 martie! Iar pe multe ape abia in aprilie....dar nu e nimic rau in alegerea lunii ianuarie, doar pastravii s-au reprodus, nu?

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Pastrav la naluci in ianuarie - e vreo sansa?

Mesaj de Tavi » 18 Dec 2008, 22:10

pensionaru scrie:
Fario_nebunu scrie:Daca tot se deschide sezonul la pastrav in ianuarie (vad ca asa a ramas pana la urma) as vrea sa vad daca se poate prinde acest peste in parau si in lac cu naluci. Voi incerca pe Azuga si pe Timis cu rotative si vobler dar sunt curios ce sanse de atac am in apa de sub 5 grade. Zic asta ptr ca un inginer silvic mi a spus ca sub 5-6 grade teoretic nu mai ataca nimic. Si totusi...pe Timis am auzit ca s-a luat si iarna dar...la rame. Ce parere aveti? E vreo sansa la naluci? Trebuie recuperate lent, repetitiv, tinute pe loc in curent? Pt ca sigur nu le va urmari intre curenti, mai degraba pe fund de bulboana.
In Neamt merge foarte bine iarna indigenu si pastravul de lac la table,voblere. Conditia e sa fie soare afara sa luceasca putin tinicheaua.
pensionarule, cum de nu ingheatza la voi lacurile cu pastrav?
Sau dati la copca cu vobler?
Fario, esti bine? Ce-ti veni de ne intrebi daca merge pastravu la naluci?
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

pastrav la naluci in ianuarie-e vreo sansa?

Mesaj de pensionaru » 19 Dec 2008, 07:48

@Tavi
In momentul de fata nu sunt inghetate. De fapt se prinde pe canalele de fuga ale barajelor.

@Blue Fox
Unde ai vazut tu in Neamt prohibitie la vreo specie de peste. Iar pastrav si acum se prinde pe canal la Zanesti.
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

Avatar utilizator
pastravarul 77
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 30 Aug 2007, 13:18

Mesaj de pastravarul 77 » 19 Dec 2008, 10:04

Da pastrav se prinde pe rau iarna la Blinker dar nu unde i-l cauti vara in repezina ci in bulboane si recuperat mai lent. :wink:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 19 Dec 2008, 10:37

pastravarul 77 scrie:Da pastrav se prinde pe rau iarna la Blinker dar nu unde i-l cauti vara in repezina ci in bulboane si recuperat mai lent. :wink:
OK, in cazul asta merita incercat. Doar sa nu fie zapada mare pe malul apei ca e mai greu de lansat si de controlat naluca. De siguranta iau si o cutie cu rame la mine, in cazul in care pastravanii nu vor sa guste din table si balsa. :lol: :lol:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Re: Pastrav la naluci in ianuarie - e vreo sansa?

Mesaj de Fario_nebunu » 19 Dec 2008, 10:39

Tavi scrie:
Fario, esti bine? Ce-ti veni de ne intrebi daca merge pastravu la naluci?
Multumesc Tavi, sunt bine-sanatos, ma rog, atata cat pot fi, ca m-a capiat lipsa partidelor de pescuit montan din ultima luna. :lol: :lol:

Avatar utilizator
vijelie
veteran
veteran
Mesaje: 1211
Membru din: 28 Mar 2005, 09:31
Localitate: pe ici pe colo... garla sa fie :)

Mesaj de vijelie » 19 Dec 2008, 10:48

mah... icrele sunt baza HAHAHAHAHAHA :lol:
prind cat prind,si cand nu mai prind...inseamna ca am secat lacul!!

Scrie răspuns