Pareri Dragon CF-X 2.13m/4-21g

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

pricop
junior
junior
Mesaje: 59
Membru din: 08 Sep 2014, 14:57

Pareri Dragon CF-X 2.13m/4-21g

Mesaj de pricop » 22 Feb 2017, 10:00

Ma intereseaza daca a folosit cineva lanseta Dragon CF-X 2.13m/4-21g . Cum e? Cum se comporta? Actiunea e intre-adevar rapida/extra rapida? Cam ce greutate are mulineta pe care ati folosit-o cu acest bat? Lanseaza intr-adevar 21 g, sau e prea firava? Sau e mai rigida si merge si cu naluci de peste 21 g? Sunt lansetele Dragon pe masura laudelor?

Am de gand sa imi cumpar o lanseta noua de salau folosita exclusiv cu gume moi si din ce am gasit asta mi-a fost cel mai aproape de cerinte: actiune fast sau X-fast ma interesa, carbon de calitate (nu am mai folosit pana acum nimic de la Dragon, dar se pare ca TORAY-ul e foarte laudat), greutate cat mai redusa fara a face pe cat posibil compromisuri in zona calitatii si neaparat inele SIC. M-as fi orientat si spre modele mai scumpe, dar acolo deja intra Fuji Alconite si nu ma intereseaza. Planuiesc sa folosesc lanseta o perioada indelungata, iar SIC-urile-s mai rezistente in timp.

O puteti vedea aici (click dreapta pe poza -> open image in new tab):

Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Pareri Dragon CF-X 2.13m/4-21g

Mesaj de stefanflorin » 22 Feb 2017, 11:00

Salut,

Lanseta respectiva are o actiune fast spre moderate-fast, cu revenire buna, montajul inelelor este SIC de tip KR, cu mentiunea ca mandrina nu este Fuji iar pe blank si nici in descrierea lansetei nu este mentionat ca blankul este din fibre Torray. Inelele Fuji Alconite nu se taie si sunt mai calitative decat inelele SIC noname.
Personal o vad potrivita pt. pescuit cu jiguri intre 5 si maxim 10-12g plus guma. Ca si mulineta, in functie de producator, probabil marimea 2000-2500 ar fi potrivita.
Per total, o lanseta foarte interesanta pt. banii ei si cu un design placut.
Urasc atarnatorii!

pricop
junior
junior
Mesaje: 59
Membru din: 08 Sep 2014, 14:57

Re: Pareri Dragon CF-X 2.13m/4-21g

Mesaj de pricop » 22 Feb 2017, 12:57

Multumesc pentru raspuns. Am vazut ca nu apare nicaieri mentiunea pe blank, dar am zis TORAY pentru ca la fel cum apare si in poza atasata mai sus care din pacate fiind la o rezolutie mai mare a fost afisata doar partial (de asta am facut mentiunea cu open image in new file), apare scris TORAY. La fel si pe imaginile altor site-uri care vand respectiva lanseta. Si cum sunt mai greu de convins, am cautat sa aflu si pe site-ul producatorului ce zice. am gasit link-ul asta: https://www.teamdragon.pl/pl/p/CF-X-CrossForce/11346 . CTRL+F, TORAY, gasit una bucata rezultat in descrierea produsului. Nu stiu nimic in poloneza, for all I know putea sa scrie ca batul nu contine carbon TORAY.

Vad ca insemnatatea notiunii de extra fast difera de la o firma producatoare la alta, si diferenta nu-i deloc neglijabila. Am folosit in trecut o lanseta de la Cormoran - COR-PS de 2.4m, 5-21 gr, dar care am fost nevoit sa o returnez pentru ca inelul de prindere al mulinetei pe mandrina era din metal si nu s-au gandit sa curbeze putin buza spre exterior. Asa ca sapa in piciorul mulinetei. Ca actiune insa, a fost cea mai fast lanseta pe care am pus mana. Ceva de genul, daca nu si mai fast de atat:

Imagine

Am sa imi indrept atunci atentia spre alte lansete, sper sa gasesc una multumitoare, ca tare-s greu de multumit eu.

Cat despre inele, am aflat de la diversi rod builderi ca SIC sunt mai rezistente decat Alconite on the long term. Desigur, nici aici nu am ramas doar cu ideea luata de pe internet, asa ca am verificat direct la sursa, la Fuji. Iata ce raspuns am primit:


Hello,
Sic guides are harder than Alcanite , but they are more brittle and yes more expensive.
Alconites were developed by Fuji for the USA and European markets, and were designed for use with braid,
So I would go with Alconite
Kind regards

Alconite mai ieftine si mai putin dure, dar mai usoare
SIC mai scumpe si mai rezistente, dar mai sensibile (probabil la socuri provenite din scaparea lansetei pe bolovani)

Cat despre mandrina DRAGON CF-X, in descrierea ei pe TotalFishing apare clar: > Mandrina: Fuji. Ce sa mai crezi? :)

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Pareri Dragon CF-X 2.13m/4-21g

Mesaj de stefanflorin » 22 Feb 2017, 13:31

Intr-adevar pe site este o eroare in descriere referitoare la tipul de mandrina mandrina care se va rectifica. Inelele SIC (carbura de siliciu) pot fi fabricate de diferite branduri, cele FUJI sunt intr-adevar foarte bune, bine finisate, coeficient de frecare mic, rezistente la lovituri, insa intre Fuji Alconite si inele SIC noname sau gen SeaGuide, as alege intotdeauna varianta Alconite.
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri Dragon CF-X 2.13m/4-21g

Mesaj de tito » 22 Feb 2017, 14:14

Strict pentru salau iti recomand http://www.totalfishing.ro/lanseta-drag ... 67684.html , nu e o lanseta foarte rigida dar are o revenirea rapida,e foarte senzitiva, usoara si se echilibreaza bine cu o mulineta de 230-250 gr. Se poate pescui cu jig de 14gr + guma Referitor la inele sunt de aceeasi parere, as alege oricand Fuji Alconite in locul unor inele sic de provenienta incerta. Daca iti doresti o lanseta mai rigida in categoria asta de pret cauta ceva de la Colmic Rapture Finezza sau Savage Gear Finezze.

Avatar utilizator
andreisavin
veteran
veteran
Mesaje: 928
Membru din: 10 Noi 2013, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pareri Dragon CF-X 2.13m/4-21g

Mesaj de andreisavin » 22 Feb 2017, 14:32

Referitor la inelele montate pe aceasta lanseta:am mai avut aceasta discutie cu colegul stefanflorin si am mers in magazin sa ma conving.Pe lanseta expusa vei gasi o eticheta pe care scrie Fuji Alconite RIngs...acum sunt 2 variante: ori astia de la Dragon mint, ori cei de la Total au pus eticheta gresita... In orice caz lanseta face exact cat costa...daca vrei ceva mai bun...mai pune bani...

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri Dragon CF-X 2.13m/4-21g

Mesaj de tito » 22 Feb 2017, 16:13

andreisavin scrie:Referitor la inelele montate pe aceasta lanseta:am mai avut aceasta discutie cu colegul stefanflorin si am mers in magazin sa ma conving.Pe lanseta expusa vei gasi o eticheta pe care scrie Fuji Alconite RIngs...acum sunt 2 variante: ori astia de la Dragon mint, ori cei de la Total au pus eticheta gresita... In orice caz lanseta face exact cat costa...daca vrei ceva mai bun...mai pune bani...
Era mai simplu de elucidat misterul daca te-ai fi uitat daca scrie "Fuji" pe piciorul inelului, nu pe eticheta. Cat despre "daca vrei ceva mai bun...mai pune bani" asta ar insemna sa dubleze suma .

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Pareri Dragon CF-X 2.13m/4-21g

Mesaj de stefanflorin » 23 Feb 2017, 09:10

Inelele nu sunt fuji, lanseta a venit cu eticheta atasata pe ea, probabil dintr-o eroare a producatorului pt. ca in gama respectiva sunt modele mai scumpe care au intr-adevar fuji.
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
andreisavin
veteran
veteran
Mesaje: 928
Membru din: 10 Noi 2013, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pareri Dragon CF-X 2.13m/4-21g

Mesaj de andreisavin » 23 Feb 2017, 10:00

tito scrie:
andreisavin scrie:Referitor la inelele montate pe aceasta lanseta:am mai avut aceasta discutie cu colegul stefanflorin si am mers in magazin sa ma conving.Pe lanseta expusa vei gasi o eticheta pe care scrie Fuji Alconite RIngs...acum sunt 2 variante: ori astia de la Dragon mint, ori cei de la Total au pus eticheta gresita... In orice caz lanseta face exact cat costa...daca vrei ceva mai bun...mai pune bani...
Era mai simplu de elucidat misterul daca te-ai fi uitat daca scrie "Fuji" pe piciorul inelului, nu pe eticheta. Cat despre "daca vrei ceva mai bun...mai pune bani" asta ar insemna sa dubleze suma .
Se gasesc multe lansete bune in banii astia...Nu neaparat de la Dragon...Trebuie doar sa fii putin deschis la minte.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri Dragon CF-X 2.13m/4-21g

Mesaj de tito » 23 Feb 2017, 11:20

Ca CF-X s-or gasi, nu am ajuns sa le pipai ,dar uitandu-ma la caracteristici tind sa-ti dau dreptate. Ca X-Treme insa e mai greu sa gasesti ceva in aceeasi suma ...si crede-ma ca am umblat prin magazine si am pus mana pe multe si pe langa asta am pescuit cu majoritatea marcilor mai mult sau mai putin laudate . Daca stii asa multe, ajuta-l pe colegul, fa-i niste recomandari .

E curios faptul ca pe pagina producatorului acest model nu apare, probabil au uitat sa faca un update

http://dragon-fishing.com/

Scrie răspuns