Parere Lanseta\Mulineta pentru clean

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Barbu Ion
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 13 Feb 2016, 14:08

Parere Lanseta\Mulineta pentru clean

Mesaj de Barbu Ion » 13 Feb 2016, 14:26

Am fost de cateva ori cu niste prieteni la pescuit spinning si mi-a placut, deoacamdata eu nu am echipament pentru spinning dar as vrea sa imi achizitionez o lanseta\mulineta si tinand cont ca sunt incepator am nevoie de parerile voastre.

Pentru inceput vreau sa va spun ca o sa pescuiesc pe rauri mici si o sa folosesc niste voblere mici pana in 1-4grame care le-am primit de la niste prieteni care le aveau in trusa si nu prea le mai foloseau.

Lanseta:
http://www.totalfishing.ro/lanseta-shim ... 13608.html
http://www.totalfishing.ro/lanseta-okum ... 15205.html

Mulineta:
http://www.totalfishing.ro/mulineta-shi ... 16464.html
http://www.totalfishing.ro/mulineta-shi ... 35564.html

Fir:
http://www.totalfishing.ro/fir-monofila ... 13588.html

Ce parere aveti de ce am ales eu mai sus? Sau daca aveti alte recomandari dar va rog in acelas pret.
Respecta si vei fi respectat

Barbu Ion
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 13 Feb 2016, 14:08

Re: Parere Lanseta\Mulineta pentru clean

Mesaj de Barbu Ion » 13 Feb 2016, 14:27

App: Nu conteaza daca nu sunt aici pe site disponibile deoarece le-am gasit si la alte magazine, eu vreau o parere doar asa informativa, Multumesc.
Respecta si vei fi respectat

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: Parere Lanseta\Mulineta pentru clean

Mesaj de lenovo » 13 Feb 2016, 14:47

Barbu Ion scrie:App: Nu conteaza daca nu sunt aici pe site disponibile deoarece le-am gasit si la alte magazine, eu vreau o parere doar asa informativa, Multumesc.
Fara suparare dar la banutii astia 350 de lei nu cred vei gasi ceva de calitate. Eu am facut greseala asta, cand m-am apucat de spinning am stricat aproximativ 500 de lei pe echipament nou, mare greseala am facut deoarece nu a fost nimic calitativ. Dupa ce am vandut echipamentul respectiv am cuparat ceva second la 500 de lei, dupa 2 ani inca mai am combo-ul respectiv si nici nu am sa ma despart prea curand de el. Deci sfatul meu este sa mai strangi ceva bani si sa cauti aici la sectiunea vanzare/cumparare deoarece colegii de pe forum chiar vand echipamente foarte bune ! :respekt:

Barbu Ion
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 13 Feb 2016, 14:08

Re: Parere Lanseta\Mulineta pentru clean

Mesaj de Barbu Ion » 13 Feb 2016, 14:57

Se merita sa inevestesti atunci cand mergi mereu la pescuit, eu o sa merg c-am odata de doua ori pe luna, deci....
Respecta si vei fi respectat

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: Parere Lanseta\Mulineta pentru clean

Mesaj de lenovo » 13 Feb 2016, 16:02

Barbu Ion scrie:Se merita sa inevestesti atunci cand mergi mereu la pescuit, eu o sa merg c-am odata de doua ori pe luna, deci....
Cum crezi, eu ti-am spus parerea mea. Oricum si daca ramai la bugetul stabilit de tine tot te sfatuiesc sa achizitionezi ceva second :). Mai asteapta sa vezi ce zic si alti colegi de aici :)

oni
junior
junior
Mesaje: 35
Membru din: 12 Mar 2015, 16:34
Localitate: Bucuresti

Re: Parere Lanseta\Mulineta pentru clean

Mesaj de oni » 13 Feb 2016, 18:01

salut. Ca idee personala as cauta o mulineta ceva mai calitativa sa reziste frecarii indelungate, dar din cate observ asa ceva devine din ce in ce mai dificil ca sa nu dai o caciula de bani. Parca as merge pe shimano exage 1000FD. Am auzit ca si mulinetele ryobi merg bine, dar mi se par cam grele.
Batul okuma se vorbeste ca este cam rigid si parerea mea este ca ai nevoie de ceva mai moale. Catana nu am auzit nimic de ea, dar personal mi se pare cam groasa pe cotor. Din punctul meu de vedere o lanseta ultralight ar trebui sa aiba greutatea minima de lansare sub 0 grame nu 1 sau 2 cat zic uni producatori. ideal ar fi sa mergi sa pui mana pe lanseta sa vezi cam cum lucreaza. Firul mi se pare gros de 0.18 si daca mai este si supradimensionat vei arunca foarte greu voblerele mici . Poti cauta un Stroft GTM sau ABR pentru tine de 0.13 sau 0.14 care sigur este este si el supradimensionat.

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: Parere Lanseta\Mulineta pentru clean

Mesaj de fishmaster56 » 13 Feb 2016, 19:18

Si ieftin si f. bun nu se poate, mai ales la mulinete. Nu zice nimeni sa dai 1000 si mai mult pe un Shimano sau Daiwa, sunt mulinete mult mai ieftine si de f. buna calitate. Vezi Zauberul de la Ryobi, Spro Red Arc, Tica...si mai sunt, dar nu te gandi la o mulineta buna la 150-200 lei ca asa ceva nu exista. Nu-s chiar atat de grele pt. ca folosesti mulineta mica, insa trebuie sa vezi cu care se echilibreaza batul cel mai bine. Iar lanseta ia-ti-o in gama 1-10, 2-12 gr daca vrei sa dai la clean ca merge bine si cu naluci mai usoare si nu stii niciodata cand iti apare ocazia sa pui pe ea si un vobler de 5-7cm sau o lingura de 8-10gr. Daca ai bugetul limitat ti-as recomanda sa cumperi un bat mai ieftin (de pilda Bokor Microjig de 2m si 2-12 gr la 160 lei, excelent pt. ce vrei tu) insa de la mulineta sa nu faci rabat. Pe de alta parte poate gasesti o lanseta buna si ieftina aici pe forum, insa mulineta iti recomand s-o iei intotdeauna noua.

Barbu Ion
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 13 Feb 2016, 14:08

Re: Parere Lanseta\Mulineta pentru clean

Mesaj de Barbu Ion » 13 Feb 2016, 19:58

Deci...dupa cum am spus de prima data, vreau o lanseta care sa o folosesc strict pentru voblere 1-4G\grame.
Pentru gramaj mai mare am una care mi-a daruito un prieten, deci nu asta este grija mea.
Si nu am cerut neaaparat calitate, deoarece abia am iesit de cateva ori la pescuit si nu stiu daca pot sa ma consider un pescar...poate doar o tentativa. Deci nu vreau sa investesc N-miloane pentru o iesire care o fac pe luna. vreau doar sa am acolo un bat in mana care sa imi fac damblaua in cele doua ore

Chiar daca m-am inscris recent, sunt de ceva timp pe forum si citeam. Amuzant este ca intotdeauna se recomanda scule mult mai scumpe decat bugetul alocat de un utilizator.
De ex: am vazut pe cineva care cerea recomandare pentru lanseta in bugetul 5milioane si apoi au aparut alti cu avalanse de link-uri cu directii la scule mult mai scumpe decat pretul mentionat, gen: nu iti lua lanseta de 5milioane ca nu e buna, i-ati una de 8milioane, iar eu daca cerea recomadari de lanseta in bugetul 10 milione, poate mi se raspundea sa imi cumpar una de 14 milioane ca aia de 10 nu e de calitate...hai sa fim seriosi
Eu cred ca este vorba si de marketing, in magazine la fel se inampla, nu coneaza ca vrei sa iti cumperi chiloti sau aragaz, intotdeuna ti se ofera chestiile mai scumpe...

Bun...acum spre ca m-ati inteles, deci acela este bugetul (300lei) si nu am de gand sa il maresc.
Probabil ca mi-am recomandat singur si zilele ce urmeaza o sa imi comand acestea, pentru ca de la voi nu mai astept deoarece probabil v-ati suparat :respekt:
http://www.totalfishing.ro/lanseta-okum ... 15205.html
http://www.totalfishing.ro/mulineta-shi ... 16464.html
Respecta si vei fi respectat

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Parere Lanseta\Mulineta pentru clean

Mesaj de Spring » 13 Feb 2016, 20:12

Poti sa le iei linistit. Pana te inveti sunt ok. Mulineta ia ceva putin mai buna tot shimano. Vezi ce gasesti pana in 200 de lei. Erau si ceva noi pe forum.
Oricum dupa primul clean o sa te virusezi si o sa ascunzi bani de nevasta ca o sa dai in febra spinningului.
Fire zbuciumate.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: Parere Lanseta\Mulineta pentru clean

Mesaj de lenovo » 13 Feb 2016, 20:16

Barbu Ion scrie:Deci...dupa cum am spus de prima data, vreau o lanseta care sa o folosesc strict pentru voblere 1-4G\grame.
Pentru gramaj mai mare am una care mi-a daruito un prieten, deci nu asta este grija mea.
Si nu am cerut neaaparat calitate, deoarece abia am iesit de cateva ori la pescuit si nu stiu daca pot sa ma consider un pescar...poate doar o tentativa. Deci nu vreau sa investesc N-miloane pentru o iesire care o fac pe luna. vreau doar sa am acolo un bat in mana care sa imi fac damblaua in cele doua ore

Chiar daca m-am inscris recent, sunt de ceva timp pe forum si citeam. Amuzant este ca intotdeauna se recomanda scule mult mai scumpe decat bugetul alocat de un utilizator.
De ex: am vazut pe cineva care cerea recomandare pentru lanseta in bugetul 5milioane si apoi au aparut alti cu avalanse de link-uri cu directii la scule mult mai scumpe decat pretul mentionat, gen: nu iti lua lanseta de 5milioane ca nu e buna, i-ati una de 8milioane, iar eu daca cerea recomadari de lanseta in bugetul 10 milione, poate mi se raspundea sa imi cumpar una de 14 milioane ca aia de 10 nu e de calitate...hai sa fim seriosi
Eu cred ca este vorba si de marketing, in magazine la fel se inampla, nu coneaza ca vrei sa iti cumperi chiloti sau aragaz, intotdeuna ti se ofera chestiile mai scumpe...

Bun...acum spre ca m-ati inteles, deci acela este bugetul (300lei) si nu am de gand sa il maresc.
Probabil ca mi-am recomandat singur si zilele ce urmeaza o sa imi comand acestea, pentru ca de la voi nu mai astept deoarece probabil v-ati suparat :respekt:
http://www.totalfishing.ro/lanseta-okum ... 15205.html
http://www.totalfishing.ro/mulineta-shi ... 16464.html

Nu se supara nimeni stai linistit :). Eu unul ti-am spus cum am procedat eu si nu mi-a convenit. Daca nu te duci des la pescuit te inteleg, nu are rost sa investesti milioane pentru cateva ore pe luna de pescuit.
Am pescuit mulineta Shimano si nu mi-a placut deloc.
Recomandarea mea pentru mulineta este: http://www.totalfishing.ro/mulineta-tic ... 37449.html chiar daca in combinatie cu batul depaseste bugetul tau cu 20 de lei...Dar diferenta intre o Tica de 180 de lei si un Shimano de 140 este de la cer la pamant crede-ma, cel putin mie asa mi se pare dar colegii mai experimentati de pe forum pot sau nu fi de acord cu mine. Acum decizia iti apartine :) :respekt:

Scrie răspuns