o naluca pufoasa eficienta la stiuca mare

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

lucianfiat
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 07 Ian 2007, 19:48

o naluca pufoasa eficienta la stiuca mare

Mesaj de lucianfiat » 11 Feb 2012, 09:33

http://www.youtube.com/watch?v=2_E4BUt1 ... r_embedded#!

deci gama de nalici se poate extinde :D

steff
veteran
veteran
Mesaje: 1364
Membru din: 21 Ian 2012, 17:11

Mesaj de steff » 11 Feb 2012, 11:37

:) :)

Andrei Op
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 24 Ian 2010, 10:37
Localitate: Craiova

Mesaj de Andrei Op » 14 Feb 2012, 09:34

stiuca asta nu era f mare cat sa atace un bobocel.
am vazut o stiuca care a inhalat o randunica care bea apa din picaj!

Avatar utilizator
SICOOL
junior
junior
Mesaje: 76
Membru din: 05 Feb 2008, 21:58
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de SICOOL » 14 Feb 2012, 09:49

super filmul :D

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re:

Mesaj de grizzly » 14 Feb 2012, 22:19

Andrei Op scrie:am vazut o stiuca care a inhalat o randunica care bea apa din picaj
recunosc faptul ca as fi vrut sa vad si eu asta. da` poate fac baietii cu fly-ul o musca in forma de randunica si o ia stiuca inainte sa atinga apa.

lucianfiat
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 07 Ian 2007, 19:48

Re: o naluca pufoasa eficienta la stiuca mare

Mesaj de lucianfiat » 17 Feb 2012, 22:11

stiuca batrana, cine stie cati boboci a mai papat
http://www.pescuitlafeeder.ro
http://www.pescuitlafeeder.ro/forum

danstiucaru
veteran
veteran
Mesaje: 1481
Membru din: 20 Apr 2009, 14:39

Re: o naluca pufoasa eficienta la stiuca mare

Mesaj de danstiucaru » 24 Feb 2012, 18:17

tare vere :mrgreen:

Spartacus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 09 Noi 2007, 09:02
Localitate: SV

Re: Re:

Mesaj de Spartacus » 07 Mar 2012, 10:03

grizzly scrie:
Andrei Op scrie:am vazut o stiuca care a inhalat o randunica care bea apa din picaj
recunosc faptul ca as fi vrut sa vad si eu asta. da` poate fac baietii cu fly-ul o musca in forma de randunica si o ia stiuca inainte sa atinga apa.


Un prieten pescar-sportiv, care dispreţuieşte mărunţişul şi este un maremeşter cu lanseta la peşti răpitori, mi-a trimis o ştiucă frumoasă, lungă devreo cincizeci de centimetri. Eram curios să văd ce aş găsi în stomaculacestei spaime a apelor domoale în care trăieşte. Am aflat cîţiva peştişorişi... o rîndunică. Avea penele toate şi era macerată puţin — semn că nu demult a fost prinsă. Nu-i lucru rar că hrăpăreaţă ştiucă se apropie hoţeşte depuii de raţă sălbatică ce înoată pe apă şi — haţ ! — apucă unul şi îl trage înadînc, bucată bună. Dar rîndunică ?Să ne închipuim scena. Rîndunelele zburătăcesc pe deasupra apei, învînătoarea lor după gîze. Vedem cîte una că îşi ridică aripile, ca pe niştevele, şi în zborul ei de fulger atinge oglinda apei. Numai o atingere, o frînturăde clipă, ca apoi să-şi continue zborul mai sus în aer. Culege oare de pe apăo insectă, bea oare o picătură ? Nu ştiu, dar aşa face. Ciupeşte cînd aici,cînd dincolo pe întinsul luciului.Cum a putut-o prinde pe aceasta ştiucă ? Pe puii de raţă îi vede, îi simte,ştie unde stau sau unde înoată, se apropie, se repede la ei. Nu-i lucru greu.Rîndunică însă nu se lasă pe apă ; cum o atinge doar o clipă, ştiucă nu opoate apropia şi nici nu ştie unde va săruta rîndunică apa, ca s-o aştepteacolo în pîndă.Să zicem că a fost o coincidenţă : din întîmplare ştiucă stătea la pîndă sautrecea în momentul acela tocmai în apropierea punctului pe care l-a atinsrîndunică cu ciocul. S-a repezit şi a prins-o. Mirarea noastră e îndreptăţităşi în cazul acesta. Cîtă... prezenţă de spirit, ce reacţie fulgerătoare, ce atacnăprasnic, cîtă siguranţă de direcţie au trebuit să fie împreunate, ca rîn-dunică din zbor să ajungă în peria de dinţi din gura ştiucii ! Este aproape de necrezut.
Ionel Pop - Instantanee din viata animalelor.

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: Re:

Mesaj de Adi G » 07 Mar 2012, 13:29

Spartacus scrie:
grizzly scrie:
Andrei Op scrie:am vazut o stiuca care a inhalat o randunica care bea apa din picaj
recunosc faptul ca as fi vrut sa vad si eu asta. da` poate fac baietii cu fly-ul o musca in forma de randunica si o ia stiuca inainte sa atinga apa.


Un prieten pescar-sportiv, care dispreţuieşte mărunţişul şi este un maremeşter cu lanseta la peşti răpitori, mi-a trimis o ştiucă frumoasă, lungă devreo cincizeci de centimetri. Eram curios să văd ce aş găsi în stomaculacestei spaime a apelor domoale în care trăieşte. Am aflat cîţiva peştişorişi... o rîndunică. Avea penele toate şi era macerată puţin — semn că nu demult a fost prinsă. Nu-i lucru rar că hrăpăreaţă ştiucă se apropie hoţeşte depuii de raţă sălbatică ce înoată pe apă şi — haţ ! — apucă unul şi îl trage înadînc, bucată bună. Dar rîndunică ?Să ne închipuim scena. Rîndunelele zburătăcesc pe deasupra apei, învînătoarea lor după gîze. Vedem cîte una că îşi ridică aripile, ca pe niştevele, şi în zborul ei de fulger atinge oglinda apei. Numai o atingere, o frînturăde clipă, ca apoi să-şi continue zborul mai sus în aer. Culege oare de pe apăo insectă, bea oare o picătură ? Nu ştiu, dar aşa face. Ciupeşte cînd aici,cînd dincolo pe întinsul luciului.Cum a putut-o prinde pe aceasta ştiucă ? Pe puii de raţă îi vede, îi simte,ştie unde stau sau unde înoată, se apropie, se repede la ei. Nu-i lucru greu.Rîndunică însă nu se lasă pe apă ; cum o atinge doar o clipă, ştiucă nu opoate apropia şi nici nu ştie unde va săruta rîndunică apa, ca s-o aştepteacolo în pîndă.Să zicem că a fost o coincidenţă : din întîmplare ştiucă stătea la pîndă sautrecea în momentul acela tocmai în apropierea punctului pe care l-a atinsrîndunică cu ciocul. S-a repezit şi a prins-o. Mirarea noastră e îndreptăţităşi în cazul acesta. Cîtă... prezenţă de spirit, ce reacţie fulgerătoare, ce atacnăprasnic, cîtă siguranţă de direcţie au trebuit să fie împreunate, ca rîn-dunică din zbor să ajungă în peria de dinţi din gura ştiucii ! Este aproape de necrezut.
Ionel Pop - Instantanee din viata animalelor.
da eu nu stiu de unde a dedus autorul ca randunica aia a fost luata din zbor... scria pe ea cumva? nu exista cumva si posibilitatea ca randunica sa fi cazut ranita in apa si sa se fi zbatut la suprafatza... scapata accidental din ghearele unei pasari rapitoare de exemplu... ???

Spartacus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 09 Noi 2007, 09:02
Localitate: SV

Re: o naluca pufoasa eficienta la stiuca mare

Mesaj de Spartacus » 07 Mar 2012, 15:51

binenteles. dar, la fel ca la accidentele aviatice, intotdeauna trebuie gasita o cauza/explicatie... :)

insa firul actiunii e unul plauzibil, fapt constatat si de Andrei Op.

Scrie răspuns