novice la spinning

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
mowgli_bmw
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 11 Iun 2009, 22:52
Contact:

novice la spinning

Mesaj de mowgli_bmw » 11 Iun 2009, 23:47

Salut tuturor.E primul meu post pe un forum de pescuit, asa ca sper sa aveti rabdare cu mine.Am 22 de ani si sunt incepator in tot ce inseamna pescuit.Am inceput sa pescuiesc anul trecut, motivul a fost ca mi-am deschis un magazin de pescuit si avand ceva echipament la dispozitie m-am decis sa incerc si sportul asta.M-am ocupat cu pescuitul stationar mai mult, dar recent am incercat spinning-ul si parca ma prins mai mult.Anul trecut am invartit de 2 ori o naluca prin apa si deja m-a atras mai mult decat orice alt stil.Sunt fan pescuitului activ ca sa zic asa, sporitv in adevaratul sens al cuvantului, cei care se lauda cu capturi prinse la agatat sunt niste "colegi" care nu merita catalogati drept "pescari".Apreciez spinning-ul deoarece eu detin controlul pescuitului, la fund nu-mi prea place desi e un joc al rabdarii si strategiei, in care pescarul are rol doar la inceput.arunci si stai 6 ore visand la un crapsor.

Destul cu introducerea mea in comunitate, ce ziceti am sanse sa devin pescar la spinning? Mentionez ca locuiesc in Targu Mures, evident, langa Mures, dar nu prea stiu zonele unde sunt pesti.Ma duc de 2 zile intr-un loc, din cate am inteles este rapitor destul pe acolo, ii si vad cum bat apa din cand in cand, banuiesc ca stiuca sau avat peste un kilogram.Mi s-a spus ca este peste dar nu se prinde, eu ambitios si incapatanat din fire tot incerc.Am dat cu rotative de 3 si 4 aurii, linguri de 10g argintii sau argintii-rosii, si cu wobler jaxon imitatie de caras floating de 7cm.Niciodata nu am avut nici cea mai mica senzatie.Adancimea nu e mai mare de 2m iar fundul raului este pietros, curent lent-mediu.Ceva sfaturi aveti pt mine?Cu ce sa incerc, sau cum as putea sa localizez cat de cat zona unde am sanse, ca totusi, muresul e lung si lat, ar trebui sa sondez cateva zile si nu am timp.Ma intereseaza obiceiurile stiucilor, clenilor si avatului, cand mananca, ce mananca si prin ce zone stau, apa adanca, curent, stufaris etc.

Scuze daca v-am plictisit, dar vreau sa fiu inteles.Fir intins tuturor.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 12 Iun 2009, 06:16

raspunsul la intrebarile tale este unul deosebit de amplu asa ca n ar avea loc aici ,'de aceea ar fi bine pt tine sa studiezi cartea d-lui musatescu: spinning-odiseea pescarului digital.salut si fir intins

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 12 Iun 2009, 07:24

O lectura foarte utila ar pute fi si cartea lui Victor Tarus - Rapitori. Ape de ses, scrisa intr-un stil accesibil, mai usor de inteles de un incepator.
De asemenea, poti lua la studiu si colectia revistei Aventuri la Pescuit, din care cu totii am avut multe de invatat.
Raspunsurile in domeniul asta nu sint intotdeauna usor de gasit, insa si satisfactiile compenseaza pana la urma efortul depus.
Spor la citit si fir intins !
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
pintea catalin
junior
junior
Mesaje: 89
Membru din: 23 Apr 2007, 01:09
Localitate: BRASOV

Mesaj de pintea catalin » 12 Iun 2009, 08:33

pentru inceput incearca cu rattlinguri ,este mai usor si ai sanse mari sa prinzi. l-e recuperezi mai in suprafata sau pe fund mai incet cat sa simti usor pietrele de pe fund..poti sa incerci si cu twistere cu jig de 10gr sau mai mari depinde de curent ..noaptea da cu alb ,sau culori verde gliter si altele iar dimineata culori naturale si aici depinde de culoarea apei.ceva oscilante tip para sau frunza argintii de la dam de 16 gr.incearca sa mergi cu un prieten experimentat in spinning asa osa mai furi cate ceva cunostinte .acum sa ai timp de mers la peste si ceva gologani pentru investitii.Daca intri in hora nu mai ai sanse sa iesi.Fir intins.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 12 Iun 2009, 08:54

Salut si bine ai venit printre noi! :lol: Sfatul meu:incearca sa te "lipesti" de un pescar de spinning mai experimentat...Nu se poate sa nu gasesti...Mai ales ca ai si magazin de scule! O sa-ti fie mult mai usor.Mai ales in ceea ce privete locurile favorabile pescuitului... In rest trebuie multa vointa, mult timp petrecut pe apa si intr-un final vor aparea si senzatiile! Eu si acum am momente in care-mi pun problema daca (mai) stiu sa pescuiesc sau nu... :lol: Din fericire de multe ori primesc raspunsuri pozitive! :wink:
Fir intins!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
buntaro
senior
senior
Mesaje: 366
Membru din: 27 Aug 2007, 21:03
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de buntaro » 12 Iun 2009, 10:19

prin zona ta merg lansetele de 2.40 sau chiar mai lungi.noi am prins prin zona ludusului cleni destul de faini la cozma,acelasi lucru tre sa fie valabil si mai jos,incearca silicoanele s-ar putea sa ai surprize placute si la somotei si la strapi,citeste ce ti-au recomandat colegii!

Avatar utilizator
serbanhbk!!
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 09 Sep 2008, 17:21
Localitate: BISTRITA

Mesaj de serbanhbk!! » 03 Sep 2009, 21:35

si eu m-am apucat de spinning de 2 ani si majoritatea informatilor le-am acumulat de pe acest forum si din revista AVP...iar capturile au inceput sa apara(vezi galeria)...aa si foarte importanta este experienta pe care o acumulezi la fiecare partida.

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

Mesaj de grecu » 03 Sep 2009, 21:39

pe mures unde ai incercat? si eu sunt din tg mures si poate ne intalnim candva sa mai schimbam o parere :)

mowgli_bmw
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 11 Iun 2009, 22:52
Contact:

salut

Mesaj de mowgli_bmw » 03 Sep 2009, 23:05

salut.n-am mai fost de 3 luni la fisharit, dar abia astept sa ma duc.de obicei mai duc in santana ca e aproape de casa/job.daca vrei sa faci o iesire si nu ai cu cine... vorbim.

Scrie răspuns