nalucile suple, superioare celor metalice la biban si salau?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

nalucile suple, superioare celor metalice la biban si salau?

Mesaj de Fario_nebunu » 16 Oct 2009, 11:16

Deschid acest forum deoarece am constatat ca in ultima vreme, cand am pescuit la bibal si salau, fie pe lac de acumulare (Lac Morii, Mihailesti etc) dar si pe Dambovita in Bucuresti, pe Ialomita, Arges etc am prins mult mai bine biban si strapazani la naluci "suple" - twistere, shad, gruburi etc decat la lingurite oscilante si rotative si chiar decat la voblere. Cel putin metoda drop-shot pe care o practic in apele din Buc imi pare mult mai eficace decat spinningul cu linguri. Or tin minte ca acum peste 10 ani cand nici nu stiam de twistere si voblere prindeam binisor bibani cu rotative 0 si 1 inclusiv din cele romanesti facute la Sibiu. Azi dau cu mepps, mosca si effzet si e mai slab decat atunci! Cat despre drop-shot, am testat cu un prieten pe lacul morii - eu cu twisterul in drop shot, el cu dandineta de biban. Raportul capturilor a fost de cca 3-1 pentru mine. Ori e ceva bizar. El are mai multa experienta si e familiarizat cu dandineta dar si cu rotativa mica. Doar din mandrie nu a trecut pe drop shot. Deocamdata. Abia astept sa mai ajung in Franta sau Germania sa cumpar gume si carlige specifice acestei tehnici ca la noi sunt rare, din pacate.

Avatar utilizator
ionut-raptor
senior
senior
Mesaje: 304
Membru din: 25 Noi 2007, 17:51
Localitate: Targu Jiu
Contact:

Mesaj de ionut-raptor » 16 Oct 2009, 11:29

La bibi si salai ai cu siguranta rezultate mai bune la plastice decat la linguri.Si eu cel mai bine prind bibii si salaii la twistere.Nu am incercat drop shot-ul dar am vazut niste filmulete si mi se pare super mai ales la biban.Azi plec la Olt si o pun si eu in practica

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 16 Oct 2009, 11:32

Da.
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 16 Oct 2009, 11:33

ionut-raptor scrie:La bibi si salai ai cu siguranta rezultate mai bune la plastice decat la linguri.Si eu cel mai bine prind bibii si salaii la twistere.Nu am incercat drop shot-ul dar am vazut niste filmulete si mi se pare super mai ales la biban.Azi plec la Olt si o pun si eu in practica
Frumos pe Olt, nu am pescuit nicodata. Ma bate gandul sa plec odata dimineata la 3 si sa ajung pe Olt langa Valcea pe la 5-6 dar nu stiu 1. daca permisul ANPA ajunge si 2. care sunt locurile bune. Sau sa urc mai sus de Dealul Negru?
Cat despre twistere, e adevarat ca se pot unge cu niste feromoni care le fac mai atractive ptr rapitori? Am vazut nister flacoane cu substante din astea miraculoase :lol:

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Mesaj de YoNutzu » 16 Oct 2009, 11:38

Prima data cand am folosit metoda drop-shot a fost acum 2 zile :) , si vreau sa spun ca este super OK si m-am obisnuit repede cu ea. Alaltaieri am prins fro 4 bibani in 30 de minute (batea vantul foarte rau si foarte frig), ieri am prins fro 12 frumusei. din pacate nu am gasit pe la noi plumbi si ace speciale pentru aceasta metoda, dar merge destul de bine si cu improvizatii :)

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 16 Oct 2009, 11:39

a inceput era marilor descoperiri .Fario a descoperit focul,urmeaza roata ;intr-un final apoteotic va inventa aerul .
walleye

Avatar utilizator
ionut-raptor
senior
senior
Mesaje: 304
Membru din: 25 Noi 2007, 17:51
Localitate: Targu Jiu
Contact:

Mesaj de ionut-raptor » 16 Oct 2009, 11:49

Pe Olt nu am pescuit niciodata in zona orasului Valcea.Merg de obicei in jos,De la barajul de la Zavideni in jos.Acolo este avat,somn,salau,biban,de toate

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 16 Oct 2009, 13:12

adrian frunza scrie:a inceput era marilor descoperiri .Fario a descoperit focul,urmeaza roata ;intr-un final apoteotic va inventa aerul .
Asa cum apa stinge focul, asa si streamerele-s mai bune decat nalucile suple! :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 16 Oct 2009, 14:01

Daca vorbim de spinnere, rotative sau oscilante mai bine dai la salau cu carligul gol. Cicadele mai merg. Bibanul merge la rotativa dar tot naluca supla e mai buna, parerea mea, mult mai buna.
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 16 Oct 2009, 15:33

Tristian scrie:Daca vorbim de spinnere, rotative sau oscilante mai bine dai la salau cu carligul gol. Cicadele mai merg. Bibanul merge la rotativa dar tot naluca supla e mai buna, parerea mea, mult mai buna.

aici trebuie sa te contrazic putin, am luat ceva dintosi la oscilanta, de mentionat insa faptul ca nu pescuiam dedicat pe salau. :)
pe de alta parte am auzit/vazut si salai luati la rotativa. nu, nu la mine, ca io nu dau cu 14 decat in cazuri absolut disperate :D
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Scrie răspuns