Naluci salau in functie de anotimp

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Naluci salau in functie de anotimp

Mesaj de adrianc » 12 Feb 2018, 23:13

N-am gasit un topic asemanator, asa ca hai sa incercam aici o sinteza.
Suntem multi care cautam salaul pe balti tot timpul anului, evident cat nu e inghetat. Tinand cont ca mai sunt oameni care pescuiesc salaul si la altceva decat gume, as vrea sa vedem ce naluci merg in functie de perioada anului.
Incep eu:

- dupa dezghet/primavara devreme: gume slim, bataie fina, gramaje usoare, fineturi.
- martie, in functie de cum se incalzeste apa ~ 10 grade: gume mai mari, voblere si zornaitoare, insistat in zona malurilor.
- aprilie sau cand o cuibari in functie de aceeasi temperatura a apei: pauza, mai bine il lasam in pace.
- mai-iunie: gume de toate felurile, voblere dupa pofta inimii
- iulie-august-septembrie cand apele s-au inverzit si clocit de la caz la caz: rattling-uri, cicade, spinnere, gume tipatoare pe gramaje mari, agresive. Cautat in gropanele baltii daca exista, in curentul de la calugar/deversor la fel, daca exista. Dimineata devreme si seara insistat in maluri.
- oct-nov: gume, voblere suspending pe langa mal/in primul prag daca terenul e de asa natura
- dec: gume in locurile adanci cu stepi sau alte structuri si unde apa s-a stabilizat la ~ 4 grade.

Va astept cu propriile experiente, concluzii si alte bazaconii :D

Calin C
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 298
Membru din: 20 Sep 2012, 13:39
Localitate: Bucuresti / Baia Mare

Re: Naluci salau in functie de anotimp

Mesaj de Calin C » 13 Feb 2018, 22:32

Faină și foarte aplicată sinteză. Mulțumiri pentru altruism!
Eu am luat doar 3 pînă acum, pe rîu, de unde se îmblînzea șuvoiul, la cicadă Strike Pro fire Tiger, la sfârșitul verii.

goodmans
senior
senior
Mesaje: 499
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Naluci salau in functie de anotimp

Mesaj de goodmans » 14 Feb 2018, 17:03

Avand in vedere schimbarile climatice din ultimii ani,este gresit sa ne raportam la o anumita luna din an.
Este mult mai practic sa intelegem comportamentul pestilor,al salaului in cazul de fata,raportat la temperatura apei.
Comportamentul si metabolismul pestilor este direct impactat de temperatura apei asa ca nu trebuie sa ne miram daca anul acesta il gasim pe salau depunand in luna Februarie.
Pentru ca exact asta face acum.

Studiile efectuate au demonstrat ca la finalul iernii,cand apa sare de 5 grade (la inceputul lui ianuarie am pescuit pe o apa de 3.5 grade de exemplu)masculii de salau incep sa se grupeze si se indreapta spre locurile unde cuibaresc.Sint urmati de femele care ii gasesc deja pe cuiburi.
Daca anul acesta nu am prea avut parte de iarna,cel putin in zona de sud a tarii,temperatura apei ajunge deja la 5 grade iar masculii sint pe cuiburi.
Acest lucru l-am descoperit sambata trecuta.Nu au inca ce pazi,dar asteapta femele.

Scrie răspuns