naluci - prima optiune

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 09 Aug 2004, 07:27

Nici pe departe nu ma aseaman cu voi in privinta capturilor la artificiale, experienta mea in acest domeniu fiind limitata, dar, totusi, ar fi cateva capturi, ocazionale:

clean: Mepps Elix (parca cu puncte albastre) nr. 1 si 2
avat si stiuca: oscilanta argintata (no name)

mihai florescu
veteran
veteran
Mesaje: 909
Membru din: 29 Feb 2004, 13:56
Localitate: Rosiori-Bucuresti

Mesaj de mihai florescu » 09 Aug 2004, 13:26

SALAU prima optiune este MISTER TWISTER SASSY SHAD culori fluo apoi naturale.
STIUCA rotativa nr.2 Mepps
restul speciilor nu ma intereseaza

Avatar utilizator
Stefan Tudose
Moderator
Moderator
Mesaje: 557
Membru din: 19 Apr 2004, 08:02
Localitate: Arad/ Timisoara

Mesaj de Stefan Tudose » 09 Aug 2004, 15:54

salut wave,
ai si tu putintica rabdare. Promit ca pana incepe, toamna o sa am ceva pus sus. Deocamdata tot timpul liber il aloc pescuitului.
Hai ca n-ai cum sa te superi cu asa un argument, nu?
respect,
s
WSB Dream Team
www.wsbteam.com

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 09 Aug 2004, 18:56

Normal ca nu pot sa ma supar Stefane, eram doar curios! Mai vorbim despre asta pe la Boboteaza! :lol: :lol: :lol:
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 27 Aug 2004, 11:43

acum am descoperit si eu topicul asta.

stiuca: shad-uri MT mari, alb/negru/glitter pe apa limpede; MT alb inrosit cu markerul pe cap in apa tulbure, de obicei pe jig-uri de 5-7g owner only.

salau: shad-uri MT de 8, tot pattern natural cu glitter. la strapi prefer shadurile manns, 5cm, dar tot natural.

avat: ar fi culmea sa-mi dau cu parerea!

biban: mister twister crappie tube, rosu/verde/glitter pe jig-uri 2-3g
(detronat recent de marabu, dar pe asta din urma nu l-am testat intr-o varietate de locuri, pe cand tube-ul a prins peste tot si nu doar biban). renunt la el doar daca e bradis, cand trec la oscilanta berti austria, galbena si cu solzi, nu stiu exact cum se cheama modelul, dar are vreo 5g.

clean: vobler dady sinking 2-3cm, pattern natural. daca nu vrea la asta, siliconul mentionat mai sus.

pastrav de lac: acelasi dady sinking dar 4cm + salmo hornet (pastravior) + oscilanta berti taifun (nu ai cum sa te bazezi pe o singura naluca la pastrav); pe rau: rotative mepps 00.

vaduvite, rosioare si alte ciprinide turbate: rotative berti nr 1

somn: l-am vazut doar la carrefour

ar mai fi obletele, tot la spinning, cu furnici negre si black zulu cu betisor tirolez, de fapt improvizatie dintr-o pluta de balsa mica lestata pana cand sta suspendata la 2-3m adancime. chestia asta se intampla doar pe vidraru cand se termina mancarea cainelui :).

respect!

Mulder
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 19 Aug 2004, 10:41
Contact:

Mesaj de Mulder » 27 Aug 2004, 13:03

salau: Shad MT alb 10cm, MT verde-glitter 10cm, si mai mici, grub 5cm Yum galben, verde , vobler cozma cu bile la apa mica culoare naturala, am luat si la Storm ci jig din ala mare si greu coloare naturala.

avat: voblere Rapala shad countdown, mai mari si mai mici, depinde de marimea avatului :)

in rest nesemnificativ .... :wink:

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 27 Aug 2004, 13:14

Intrebare tendentioasa pt Mulder ( :twisted: ):

De unde stii marimea avatului, inainte sa-l prinzi, ca asta nu sta pe "caprarii" ca salaul?
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 16 Sep 2004, 11:48

Stiuca: irlandeze si piscoturi de Gipo, Effzeturi, voblere Cozma, Rapale
Avat: rotative Mepps 1-3, Vibrax, Cozma, poppere
Salau: shaduri MT alb si diverse combinatii cu alb, gruburi
Biban: gruburi si shaduri mici, rosii si galbene (fluo) de obcei, Cozma FT si RH mici, rotative Mepps
Clean: rotative Mepps 0,1 si Cozme mici

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 16 Sep 2004, 12:26

Salau - Yo-Zuri 3D Minnow Gold/Black
si
Shad transparent, cu glitter, coada rosie, jig 14g
Avat - Yo-Zuri Pinn's Minnow, floating 2 3/4", culoare Baby Bass
Somn - Taildancer 7 S, RNR-7-FT

Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

Naluci "din prima"...

Mesaj de legio1083 » 16 Sep 2004, 20:14

Interesante optiunile voastre...
Hop si eu:
Avat :roll: - Oscilanta mica si grea in capat(coada de lingura de supa armata cu ancora...) cu muste artificiale "dupa", ceva shaduri in culori deschise, intre3 si 8 cm si din cand in cand rotativa Spinnex '3 cu pana alba in ancora.

Stiuca :twisted: - Cea mai prinzatoare e o Irlandeza de 16 g de Gipo( copie Eira!!!), rotative mari no name cu lana posie si neagra pe ancora, si neaparat self-made-uri ce seamana cu cate ceva(eira, para, piscot, tzack, big d, ) sau nu neaparat... Faptul ca le fac cu mana mea imi da un plus de incredere si de aceea cred ca rezultatele nu zabovesc...

Salau :? - doar accidental cand dau la avat in Sulina, cu muste albe cu cap rosu sau galben, self made...

Bibi :wink: - cam orice misca si trece in fata lui e prada pt bibaneii prinsi de mine. Totusi mi-a ramas in minte o Effzet nr 2 cu paleta rosie...

Pastrav :shock: - la portofel cu atractant de Enescu cau Caragiale...

Somn :wink: - se mai agata cate unu, doi cand pescuiesc la muste cu oscilanta "pe plaje, in Sulina.

Lipovencele :twisted: - de obicei prohibite din decretul "dedea Colea"... din cand in cand , la deruta, mai pica una-doua atunci cand urmaresti cu totul altceva(o bere, o conserva de la halimentarie...) . Prezentarea e totul...

Stress in fire!

Costi 8)
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

Scrie răspuns