Montura Drop-Shot la bibani

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori


Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 02 Apr 2009, 12:00

zilele trecute am pescuit bibani pe un lac cu apa de 1,5 metri si vegetatie pe fund. am dat cu dropshot - in loc de plumb, alt jig :D - dupa ce mi'am blestemat zilele dand jos iarba de pe shad. cert e ca a mers super improvizatia.

cheers

Aquaro Angler
veteran
veteran
Mesaje: 557
Membru din: 10 Iun 2005, 02:35

Mesaj de Aquaro Angler » 02 Apr 2009, 12:10


Avatar utilizator
adrian25
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 29 Dec 2007, 08:21
Localitate: Bucuresti / Piatra Neamt

Mesaj de adrian25 » 02 Apr 2009, 13:39

si daca inlocuiesc momeala de carlig cu o rama de gunoi prins de la jumate sau un pestisor prins de sira spinarii se supara cineva? :lol: , mentionez ca am prins pe dambovita cand eram student la obleti cu montura asta cati nu am prins in viata mea, doar ca erau carlige de 16 si in carlig viermisori, asta sub desele baraje de pe dambovita, de la metrou semanatoarea in jos..... :oops:
NU POTI ALEGE SA IMBATRANESTI SAU NU;
DAR POTI ALEGE SA EVOLUEZI

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 02 Apr 2009, 15:59

adrian25 scrie:si daca inlocuiesc momeala de carlig cu o rama de gunoi prins de la jumate sau un pestisor prins de sira spinarii se supara cineva? :lol: , mentionez ca am prins pe dambovita cand eram student la obleti cu montura asta cati nu am prins in viata mea, doar ca erau carlige de 16 si in carlig viermisori, asta sub desele baraje de pe dambovita, de la metrou semanatoarea in jos..... :oops:
Saraca studentime romana, a ajuns sa traiasca din pescuit intra-vilan, pentru ca statul asta netrebnic nu e in stare nici burse decente sa asiugure! :lol: Kidding, sa stii ca si eu am prins prin 2000-2002 bibani de 300-500 grame pe Dambovita, langa Podul Cotroceni, si la rama, viermusi etc dar si la lingurite rotative, twistere etc. Pe vremea aia nu aveam bani de voblere. Acum, cu vobler Rappala mic abia daca prin cativa bibanei de 10-15 cm! Ou sont les temps d'antan? :lol:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Re: Montura Drop-Shot la bibani

Mesaj de Fario_nebunu » 02 Apr 2009, 16:08

De fapt neamtul asta are o metoda hibrida: un fel de taparina cu plumbul la capat si mai sus un twister lung si acul intors in sus sa nu agate! Obtinea acelasi rezultat sau si mai bine daca punea mai sus de plumb vreo 3-5 pestisori artificiali gen taparina, din caucius si pene. PPutea prinde si 2-3 bibani odata.

Avatar utilizator
adrian25
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 29 Dec 2007, 08:21
Localitate: Bucuresti / Piatra Neamt

Mesaj de adrian25 » 02 Apr 2009, 19:07

sa stii ca mai mult dambovita sau lacul morii frecventam in timpul sau dupa cursuri, iar obletii ajungeau in acvariu la 2 broaste testoase, pesti nu puteam praji la camin, cat despre montura, merge si cu cate 4-5 carlige, la o palma unu de altul, cu muste sau viermusi.....dar stiu si altii tehnica, doar ca fiind pescari "sportivi" nu se "lauda" sau se fac ca nu stiu de ea....
NU POTI ALEGE SA IMBATRANESTI SAU NU;
DAR POTI ALEGE SA EVOLUEZI

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 02 Apr 2009, 19:55


Alexinhoo
junior
junior
Mesaje: 68
Membru din: 15 Apr 2008, 21:33
Localitate: Baia Mare
Contact:

Biban

Mesaj de Alexinhoo » 02 Apr 2009, 20:57

Eu nu am reusit sa prind nici la jigging biban:(,si daca dadeam in acelasi loc cu pestisor mic sau orice alta momeala prindeam instant...am incercat diferite gramaje si dimensiuni pt gruburi si tot degeaba,si nu am vazut pe nimeni sa dea la spinning la biban pe acolo,aveti vreo idee?(scz pt off-topic)

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 02 Apr 2009, 22:25

adiwolf scrie:http://www.youtube.com/watch?v=aXc43Hgf ... re=related

asta am folosit cu bune rezultate.
OK, lamuriti-ma si pe mine, care e marele avantaj al metodei drop-shot fata de, sa zicem, un twister mic, plimbat in dinti de fierastrau undeva deasupra substratului sau cu mici trageri pe substrat? Doar ca agati mai rar in vegetatie?

Scrie răspuns