Montura Drop-Shot la bibani

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Re: Biban

Mesaj de Fario_nebunu » 02 Apr 2009, 22:27

Alexinhoo scrie:Eu nu am reusit sa prind nici la jigging biban:(,si daca dadeam in acelasi loc cu pestisor mic sau orice alta momeala prindeam instant...am incercat diferite gramaje si dimensiuni pt gruburi si tot degeaba,si nu am vazut pe nimeni sa dea la spinning la biban pe acolo,aveti vreo idee?(scz pt off-topic)
Nu sunt mare expert, dar am vazut ca nu mereu merge jigul la biban. Cand e abundenta de pestisori in apa, bibanul prefera sa prinda acei alevini, deci ai sanse minime cu jiguri. Invers, toamna tarziu sau primavara devreme cred ca merge mai bine cu naluci. Pe Lacul Morii din Bucuresti am prins si la twister si la pestisor dar e pe zile: nu prinzi in aceeasi zi la fel de bine la amele categorii, asta e cert.

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 03 Apr 2009, 17:45

Eu ,frecvent folosesc aceasta metoda ,insa pun 2 cirlige la distanta de 25-30 cm si 40 cm fata de plumb.In loc de zgirciuri folosesc fisi de balon de 3-5 cm,lat de1cm(de forma literei S),stiti cum face in apa?,ca baboii,disperati,la care"ei"se arunca in disperare.Metoda aceasta cu "baloane",o stiu de prin 60,cind ,prindeam bibani imbracati bine la "saica"!Intre timp au aparut tot felul de "mosmoande",insa "baloanele ",mi se par mai "delicate"!Pe morii,la aceasta montura se pun viermi,rezultatele de multe ori,depasesc"mosmoandele"!

Alexinhoo
junior
junior
Mesaje: 68
Membru din: 15 Apr 2008, 21:33
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Alexinhoo » 03 Apr 2009, 17:50

Ne pui o poza cu "baloane"?:) sau o schita

Avatar utilizator
XquiZZiT
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 226
Membru din: 15 Mai 2007, 19:40
Localitate: Rusko
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 03 Apr 2009, 20:00

Fario_nebunu scrie:
adiwolf scrie:http://www.youtube.com/watch?v=aXc43Hgf ... re=related

asta am folosit cu bune rezultate.
OK, lamuriti-ma si pe mine, care e marele avantaj al metodei drop-shot fata de, sa zicem, un twister mic, plimbat in dinti de fierastrau undeva deasupra substratului sau cu mici trageri pe substrat? Doar ca agati mai rar in vegetatie?
si eu folosesc drop-shot-ul la biban, si o fac din ce in ce mai des, numai ca tehnica pe care o fiolosesc e diferita. Incerc sa mentin plumbul pe fundul apei si sa joc naluca din varful lansetei *pe loc*, astfel pot insista pe anumite locuri. Avantaje sunt mai multe, eviti vegetatia, poti folosi plumbi mai grei si castigi in distanta, iar pe unde pescuiesc eu fundul e pietros, plin de stanci si prefer sa pierd un plumb pendul de cat un jig si siliconu aferent.De curand am gasit niste carlige excelente pentru drop-shot care mentin naluca intr-un unghi de 90 de grade fata de fir, dandu-i o pozitie mai naturala cand firul este tensionat.


Imagine


Cam asa ar trebui sa arate sub apa un aceasta montura.

http://www.youtube.com/watch?v=Xpr68snAlu4&NR=1
Decat sa-ti fie rau, mai bine sa-ti fie bine!!!

My Videos , My Photos

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 03 Apr 2009, 21:44

Fario_nebunu scrie:
adiwolf scrie:http://www.youtube.com/watch?v=aXc43Hgf ... re=related

asta am folosit cu bune rezultate.
OK, lamuriti-ma si pe mine, care e marele avantaj al metodei drop-shot fata de, sa zicem, un twister mic, plimbat in dinti de fierastrau undeva deasupra substratului sau cu mici trageri pe substrat? Doar ca agati mai rar in vegetatie?
pai depinde unde pescuiesti.
eu pescuiesc preponderent pe rauri si sub barejele de pe Olt.
sa iti explic ce exista in aceste ape in materie de fier beton,placi de beton si tot felul de ramasite aduse de ape si ramase acolo de pe vremea constructie barajelor??
e un adevart macel pt twistere si jiguri,dar ..acolo sta si pestele.
sincer montura asta am folosito innainte de a descoperi ca exista si se numeste asa,iar apoi un bun prieten mi-a mai soptit o mica imbunatatire a ei si am aplicato cu succes.
pescuind din barca,pe apele si in conditiile descrise mai sus,din punctul meu de vedere este ideala,mai ales ca sub baraje de regula apa este destul de adanca,6-8m si cu un jig mic pt biban nu as reusi nicioadat sa ajung pe substrat.
anul trecut,pescuind in acest fel,prindem peste exact de sub barca,doar lasam montura sa cada si apoi o jucam din varful unditei. :wink:

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 05 Apr 2009, 07:48

@alex,sper sa ma ajute cineva si o sa pun o schita ,dar este usor, cu foarfeca
, tai fisi, de 4-5 cm in forma de s, le rotunjesti la capete si asta e!
@Ady,mi se pare ca lucreaza altfel,basca ca lucreaza la aceeasi inaltime fata de substrat.Vara,mai ales,cu greutate mica, il poti tine, aproape intre ape.Pe dunare ,unde curentul este domol,poti incerca ca si la fix, dar, la adincimea dorita(in acelasi loc, fara sa agati,(prea tare!)!

fratelecelmic
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 18 Apr 2005, 10:18
Localitate: Pitesti

Mesaj de fratelecelmic » 05 Apr 2009, 11:31

adiwolf scrie:
pai depinde unde pescuiesti.
eu pescuiesc preponderent pe rauri si sub barejele de pe Olt.
sa iti explic ce exista in aceste ape in materie de fier beton,placi de beton si tot felul de ramasite aduse de ape si ramase acolo de pe vremea constructie barajelor??
e un adevart macel pt twistere si jiguri,dar ..acolo sta si pestele.
sincer montura asta am folosito innainte de a descoperi ca exista si se numeste asa,iar apoi un bun prieten mi-a mai soptit o mica imbunatatire a ei si am aplicato cu succes.
pescuind din barca,pe apele si in conditiile descrise mai sus,din punctul meu de vedere este ideala,mai ales ca sub baraje de regula apa este destul de adanca,6-8m si cu un jig mic pt biban nu as reusi nicioadat sa ajung pe substrat.
anul trecut,pescuind in acest fel,prindem peste exact de sub barca,doar lasam montura sa cada si apoi o jucam din varful unditei. :wink:


si eu pescuiesc in aceleasi locuri, numai ca drop-shotul cum a depasit faza de pescuit sub barca, adio. Plumbul de drop ramane in structuri mai rau decat orice jig.
Pt bibani prefer jigurile mici si usoare in cond astea> 4sau 2 cu 7, 10 gr, mai akes ca la bibi pe curent nu trebuie sa atinga substratul in mod obligatoriu, iar pt bibi de current nu iti trebuie naluci f.mici.
Sau mai dau la montura aia de cacao cu plumb pe fir :wink:

visco
senior
senior
Mesaje: 335
Membru din: 11 Iun 2006, 21:33
Localitate: Bucuresti

Re: Montura Drop-Shot la bibani

Mesaj de visco » 20 Iul 2016, 11:44

Am citit intreg topicul si am observat ca nimeni nu a inteles cu adevarat "spiritul Drop Shot". Asa ca dupa mai bine de sapte ani, resuscitez acest topic cu niste explicatii. :D Principalul "atu" al monturii, este faptul ca "soft bait-urile" pot fi animate mult timp in acelasi loc. Cand rapitorii nu se afla in hranire intens - agresiva ,ceea ce se intampla rar, stiut fiind ca din diferite motive, mai des sunt mofturosi, este nevoie ca nalucile sa evolueze cat mai "pe loc", ei nefiind dispusi sa le atace din primul moment sau sa le urmareasca de la / pe distante mari . De aceia, o naluca animata vioi dar cat mai "stationar", are sanse si timp mult mai mari, sa-i pacaleasca. Daca n-ati inteles, va fac o schema. :lol:

visco
senior
senior
Mesaje: 335
Membru din: 11 Iun 2006, 21:33
Localitate: Bucuresti

Re: Montura Drop-Shot la bibani

Mesaj de visco » 20 Iul 2016, 11:52

Nu ma mai lasa sa editez, asa ca in loc de "ceea ce se intampla rar", citeste "ceea ce se intampla des".

gramadanut
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 16 Noi 2014, 08:22

Re: Montura Drop-Shot la bibani

Mesaj de gramadanut » 05 Dec 2016, 22:14

Merge și pe Dunăre? Trebuie sa ai textil pe tambur sau merge și mono? Cat sa fie distanta intre pb și ac pe curent de Dunare?

Scrie răspuns