Monofilament recomandat pt Avat, Salau si Stiuca

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
ppscslv123
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 04 Sep 2014, 09:36
Localitate: Harsova
Contact:

Monofilament recomandat pt Avat, Salau si Stiuca

Mesaj de ppscslv123 » 09 Mai 2015, 17:26

Stiu ca intrebarile astea apar pe forum, dar problema mea este mai particulara pt ca vizez bucatile de la 3kg in sus si vreau sa-mi fac o idee cam ce monofilament sa folosesc (ce grosime, nu ce marca):
- pt avat (anul asta m-am pregatit cu oscilante kastmaster, voblere, gume si pilkere si ma incanta mono de 0.20 pt ca arunc departe plus ca nici nu prea e vizibil in apa, dar ce voi face din iunie pana prin noiembrie, cand inep sa sara avatii de la 3kg in sus);
- pt salau (la fel, ma incanta mono de 0.25 de la Baracuda, care de fapt e mai gros in realitate si mai e si fluo, dar tind sa cred ca un 0.30 ar fi mai indicat, mai ales ca salaul il iau de langa mal, la maxim 30m);
- pt stiuca (langa mal sar bucati de intre 1kg si 4kg, iar cu mono de 0.35 am scos stiuca de aproape 4kg anu' trecut, insa cu mari emotii fiindca trebuia s-o ridic pe mal - nu puteam cobori la apa ca picam in Dunare). Totusi, ideal ar fi un 0.30, probabil de la Baracuda, chiar daca-i mai gros.

Textilul nu ma incanta deloc: se scamoseaza repede, iar lipsa de elasticitate il cam duce ca rezistenta cat de cat aproape de monofilament si cam trebuie sa te bazezi exclusiv pe elasticitatea varfului lansetei si frana. Mai mult, textilul face mult zgomot la recuperare, mai ales la o captura, asta inseamna canci salau sau alti pesti ce vin la pragurile de langa mal, mai ales seara spre noapte sau noaptea spre dimineata - cand e o liniste aproape perfecta, iar cel mai mic zgomot (inclusiv mersul pe mal) iti goneste salaii/pestii ce vaneaza obletii.

Multimesc anticipat pt orice sugestie (inclusiv pt caterincile de clasa a II-a)!
Jurnal Pescuit pe Dunare: writing about passion, reviews & tips

Avatar utilizator
catalin66
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 31 Mar 2008, 17:03
Localitate: Galati

Re: Monofilament recomandat pt Avat, Salau si Stiuca

Mesaj de catalin66 » 09 Mai 2015, 19:11

Daca firul tau textil , face zomot la recuperare , nu e el de vina , ci mulineta , mai exact rulmentul din galet , ori ai nisip pe acolo ori e blocat , scoate rulmentul si vezi ce are , daca e cu z nu ai ce sa-i faci , il inlocuiesti cu altul , vezi ca se gasesc pe site-urile de modelism , in alta ordine de idei , ma gandesc ca Harsova asta
nu e asa de departe , din ce zici tu acolo pare ca pescuiesti in raiul pescarilor de spinn, avati over 3 kg, stiuci de 4 kg , salai , o nebunie .

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Monofilament recomandat pt Avat, Salau si Stiuca

Mesaj de old_radu » 09 Mai 2015, 20:00

...cel putin la salau , eu zic ca ar trebui sa uiti de mono.

Avatar utilizator
ppscslv123
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 04 Sep 2014, 09:36
Localitate: Harsova
Contact:

Re: Monofilament recomandat pt Avat, Salau si Stiuca

Mesaj de ppscslv123 » 09 Mai 2015, 23:11

@catalin66 Merci de sugestie! Insa firul textil face zgomot la frecarea cu inelele lansetei (din ceramica sau din ce-or fi). Nebunia de pesti mari trebuie sa stii s-o cauti (in vreo juma' de an am gasit, pe o intindere de vreo 4 km, 5 locuri unde se poate prinde peste mare de pe mal - iar trei dintre acestea sunt very hot, mergand cam tot timpul, probabil din cauza stancilor si pragurilor f multe - "Mosu si Baba", "La Pietre" si "La Canara").

@old_radu merci pt recomandare, insa prefer sa merg pe mono.
Jurnal Pescuit pe Dunare: writing about passion, reviews & tips

Avatar utilizator
sorrynblue
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 129
Membru din: 19 Aug 2014, 21:41
Localitate: Braila

Re: Monofilament recomandat pt Avat, Salau si Stiuca

Mesaj de sorrynblue » 10 Mai 2015, 02:10

Eu folosesc pentru avat un fir matasos de 0.22 cu care reusesc sa arunc mai departe decat imi e necesar. La salau si stiuca folosesc ceva mai rigid de 0.30.
Intrebarea mea este urmatoarea: toate firele textile scot zgomotul ala deranjant de frecare intre inele sau pot gasi ceva teflonat cumva sa nu mai aud zgomotul ala? :wallbash:
Catch and release is another type of fishing.

Makekgb
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 03 Dec 2012, 16:12

Re: Monofilament recomandat pt Avat, Salau si Stiuca

Mesaj de Makekgb » 10 Mai 2015, 22:00

In legatura cu textilul ai dreptate face zgomot la trecerea prin inele mai ales la recuperare rapida iar despre mono iti recomand Crocodile 0,25 cel verde un fir subtire si foarte rezistent dar si ieftin undeva la 7 lei rola de 150m.Numai bine si spor la avati.

jackspinner
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 03 Mai 2010, 20:18

Re: Monofilament recomandat pt Avat, Salau si Stiuca

Mesaj de jackspinner » 10 Mai 2015, 22:03

Stroft

Avatar utilizator
sorrynblue
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 129
Membru din: 19 Aug 2014, 21:41
Localitate: Braila

Re: Monofilament recomandat pt Avat, Salau si Stiuca

Mesaj de sorrynblue » 10 Mai 2015, 23:20

jackspinner scrie:Stroft
Ce sa fie acest Stroft? Mono sau textil? Ce parere ai despre el?
Catch and release is another type of fishing.

Avatar utilizator
ppscslv123
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 04 Sep 2014, 09:36
Localitate: Harsova
Contact:

Re: Monofilament recomandat pt Avat, Salau si Stiuca

Mesaj de ppscslv123 » 11 Mai 2015, 00:28

Deci, pana la urma ma orientez spre Jaxon Carat Carp 0,25mm/11kg/600m (sa-l pun pe doi tamburi). Prefer maro pt ca verde fluo am si pare f vizibi in apa.

Merci mult pt recomandari tuturor!
Jurnal Pescuit pe Dunare: writing about passion, reviews & tips

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Monofilament recomandat pt Avat, Salau si Stiuca

Mesaj de George1985 » 11 Mai 2015, 07:35

Un fir de crap pt spinning...nu prea se potriveste.
Firul de crap este elastic, cel de spinning este cu elasticitate redusa.
Ce tamburi folosesti de pui 300m pe fiecare?

Scrie răspuns