Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
StefanG
senior
senior
Mesaje: 463
Membru din: 26 Ian 2013, 00:38
Localitate: Bucuresti

Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de StefanG » 27 Apr 2014, 10:16

La sugestia colegului "terrybil" , m-am decis sa deschid acest topic pentru a vedea cati suntem de acord sa luam atitudine impotriva braconajului si cati dintre noi suntem dispusi sa luptam,sa iesim in strada,sa ne organizam,sa ne intalnim si sa vedem ce-i de facut pentru a-i starpi pe acesti nenorociti ce braconeaza apele de care noi ar trebui a ne bucuram ca si pescari.

Am sa-i rog pe cei care sunt dispusi sa participe la diverse actiuni si sa dea o mana de ajutor in lupta impotriva braconajului,sa se inscrie in acest topic. Vom organiza intalniri pentru a ne cunoaste si vom stabili ce-i de facut mai departe.

Am sa deschid lista cu mine


1. Stefan Gheorghe
Everyone should believe in something; I believe I’ll go fishing

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de George1985 » 27 Apr 2014, 11:04

Eu nu inteleg chestia cu "la sugestia"...
Daca ai ceva de spus sau de facut, de ce nu propui singur?
Nu-i greu de deschis un topic :wink:
PS: Aici se vor aduna cativa probabil care nu o sa faca nimic vizibil...sper sa ma insel.

Avatar utilizator
StefanG
senior
senior
Mesaje: 463
Membru din: 26 Ian 2013, 00:38
Localitate: Bucuresti

Re: Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de StefanG » 27 Apr 2014, 11:11

Ce-i asa greu de inteles? Eu am propus un lucru pe topicul "lacul morii",iar el mi-a sugerat sa deschid un topic separat pentru ceea ce am propus...daca urmaresti forumul ai sa intelegi.

Asa este, nu-i greu de deschis un topic,dupa cum se vede am si facut lucrul asta.
Everyone should believe in something; I believe I’ll go fishing

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de cristian.ene » 27 Apr 2014, 11:12

Pot sa ma implic si as vrea sa facem o proiect pentru ape naturale primul vizat de mine este lacul Snagov are un potential enorm de regenerare. Trebuei doar facut curat si se poate.

Exista fonduri catre trebuiesc accesate si un club 21 care exista si trebuie ajutat.

Avatar utilizator
StefanG
senior
senior
Mesaje: 463
Membru din: 26 Ian 2013, 00:38
Localitate: Bucuresti

Re: Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de StefanG » 27 Apr 2014, 11:17

StefanG scrie:Ce-i asa greu de inteles? Eu am propus un lucru pe topicul "lacul morii",iar el mi-a sugerat sa deschid un topic separat pentru ceea ce am propus...daca urmaresti forumul ai sa intelegi.


Asa este, nu-i greu de deschis un topic,dupa cum se vede am si facut lucrul asta.
http://www.rapitori.ro/forum/lacul-morii-t6748-670.html
Everyone should believe in something; I believe I’ll go fishing

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de George1985 » 27 Apr 2014, 11:29

StefanG scrie:Ce-i asa greu de inteles? Eu am propus un lucru pe topicul "lacul morii",iar el mi-a sugerat sa deschid un topic separat pentru ceea ce am propus...daca urmaresti forumul ai sa intelegi.

Asa este, nu-i greu de deschis un topic,dupa cum se vede am si facut lucrul asta.
Ma refer la faptul ca putea sa-l deschida singur...

Avatar utilizator
StefanG
senior
senior
Mesaje: 463
Membru din: 26 Ian 2013, 00:38
Localitate: Bucuresti

Re: Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de StefanG » 27 Apr 2014, 11:58

L-am deschis eu pentru ca n-am vazut pe nimeni sa se agite. Eu unul nu dispun de o barca,pentru ca daca as fi dispus,m-as fi dus de unu' singur sa ma apuc sa le scot plasele alora pe care-i vedeam intinzandu-le. Din pacate nu dispun de logistica necesara,insa am destul tupeu incat sa le dau in falci...
Everyone should believe in something; I believe I’ll go fishing

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de George1985 » 27 Apr 2014, 12:38

Cu "datul in falci" nu ajungem departe...dar e un inceput :mrgreen:

Avatar utilizator
StefanG
senior
senior
Mesaje: 463
Membru din: 26 Ian 2013, 00:38
Localitate: Bucuresti

Re: Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de StefanG » 27 Apr 2014, 13:01

Alte variante vad ca nu prea avem....poate ar mai fi cate ceva,insa e destul de greu pentru o singura persoana care nu dispune de foarte multe posibilitati.

In primul rand ar fi nevoie de 2-3 persoane care sa posede barci,restul...se rezolva usor,usor.
Everyone should believe in something; I believe I’ll go fishing

terrybill
veteran
veteran
Mesaje: 1558
Membru din: 03 Sep 2005, 15:56
Localitate: Bucuresti

Re: Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de terrybill » 27 Apr 2014, 16:29

2. Radu Ioan

Astept sa vina noi "adeziuni", apoi stabilim ce si cum. Nu e suficient "sa dai in falci" si poate nici "logistica, Stefane... ITI TREBUIE SPATE! Jandarmerie, politie, mandate de arestare, etc. Poate cu "erectoralele" astea om reusi ceva. Modelul MNAB (de pe FB) a prins foarte bine, insa si ei sunt tot o mana de oameni. Atata timp cat "prindem de picior" niste pescari din organe de ordine ale statului, s-ar outea sa avem sanse din ce in ce mai mari. Sunt dispus sa-mi calc pe inima, orgolii si animozitati cu oricine se implica in starpirea acestui fenomen genocidal.

George1985,

Daca nu vrei sa te implici, te rog nu te "baga in seama" aiurea pe aici... fara suparare...
Traieste-ti visele, nu-ti visa trairile! ;)

Scrie răspuns