Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Ned
junior
junior
Mesaje: 65
Membru din: 08 Apr 2012, 09:04

Re: Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de Ned » 04 Mai 2014, 09:21

Un alt exemplu de''promptitudine''a politiei locale la care am fost martor acum ceva timp pe lacul Morii.Mergeam cu masina pe marginea lacului cand am observat doua echipaje de la politia locala cam agitate. Am crezut ca s-a intamplat ceva grav si am oprit sa ne uitam si noi .Cand colo ce sa vezi?Unul din politisti a coborat panta pana la apa cu un fier beton in mana pe care i la dat unuia cu o camera de cauciuc care a plecat cu el in larg unde avea sculele bagate In plasa avea un peste mare pe care la lovit cu fierul ala dar a scapat .La auzul comentariilor noastre replica unuia dintre politisti a fost foarte clara .Mi-a spus sa plec, eu si cu prietenul meu am refuzat urmarea a fost ca tot mie sa imi dea o amenda ca am tras masina pe iarba . Am scapat de amenda facand cateva poze cu telefonul masinilor de politie care stateau tot pe iarba si pe care am spus ca le pun pe net.Au plecat dar de atunci am fost oprit si controlat de cateva ori sub pretextul ca arunc gunoi pe lac .Concluzia,este ca sunt mana in mana cu braconierii .

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de stefanflorin » 04 Mai 2014, 09:53

Ned, eu stau langa lac, si situatia este exact asa cum ai descris-o. Pooitistii sunt imbecili rau, si ocrotesc braconierii. Singurii care ii mai jeneaza pe plasari sunt jandarmii, dar astia vin o data pe an...maxim.
Urasc atarnatorii!

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de agabi » 04 Mai 2014, 10:18

Ned scrie:Un alt exemplu de''promptitudine''a politiei locale la care am fost martor acum ceva timp pe lacul Morii.Mergeam cu masina pe marginea lacului cand am observat doua echipaje de la politia locala cam agitate. Am crezut ca s-a intamplat ceva grav si am oprit sa ne uitam si noi .Cand colo ce sa vezi?Unul din politisti a coborat panta pana la apa cu un fier beton in mana pe care i la dat unuia cu o camera de cauciuc care a plecat cu el in larg unde avea sculele bagate In plasa avea un peste mare pe care la lovit cu fierul ala dar a scapat .La auzul comentariilor noastre replica unuia dintre politisti a fost foarte clara .Mi-a spus sa plec, eu si cu prietenul meu am refuzat urmarea a fost ca tot mie sa imi dea o amenda ca am tras masina pe iarba . Am scapat de amenda facand cateva poze cu telefonul masinilor de politie care stateau tot pe iarba si pe care am spus ca le pun pe net.Au plecat dar de atunci am fost oprit si controlat de cateva ori sub pretextul ca arunc gunoi pe lac .Concluzia,este ca sunt mana in mana cu braconierii .
Q.E.D.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de crapmaniacul » 04 Mai 2014, 22:09

Cred ca nu putem generaliza, desi situatia in linii mari asa se prezinta. Sunt cativa tugulani militieni care ciugulesc de la braconieri pe care ii si ocrotesc, insa astia sunt relativ usor de convins daca reusim sa vorbim cum trebuie "mai sus". Problema devine cu adevarat spinoasa cand/daca tugulanii militieni fac cota parte si livreaza la randul lor mai sus "icrele", moment in care de obicei se impute treaba brusc, precum pestele. Asa am auzit ca se intamplau lucrurile in Rusia undeva :roll:, unde sistemul era inchegat bine, e drept ca si miza era mai mare ...

Avatar utilizator
StefanG
senior
senior
Mesaje: 463
Membru din: 26 Ian 2013, 00:38
Localitate: Bucuresti

Re: Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de StefanG » 05 Mai 2014, 09:45

Ideea este sa-i prindem in fapt,sa-i filmam si sa-i dam pe la televiziuni. Daca ajungem acolo,cred ca restul este destul de simplu,insa-i mai greu sa-i prindem...
Everyone should believe in something; I believe I’ll go fishing

MBRO
junior
junior
Mesaje: 36
Membru din: 18 Apr 2013, 14:41
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de MBRO » 05 Mai 2014, 09:55

Is usor de filmat cum dau cu plasele de pe podul Pantelimon. Eu i-am vazut sambata pe la ora 18...
Distribuitor national de elice si piese pentru motoarele de barca

Avatar utilizator
StefanG
senior
senior
Mesaje: 463
Membru din: 26 Ian 2013, 00:38
Localitate: Bucuresti

Re: Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de StefanG » 05 Mai 2014, 10:00

Ma refeream la militieni :)
Everyone should believe in something; I believe I’ll go fishing

MBRO
junior
junior
Mesaje: 36
Membru din: 18 Apr 2013, 14:41
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de MBRO » 05 Mai 2014, 10:09

...ii filmam si pe aia, ideea e sa fim o gasca mai mare, pe noi 2 oameni ne-au trimis la plimbare fara sa avem prea mult drept de apel.
Distribuitor national de elice si piese pentru motoarele de barca

terrybill
veteran
veteran
Mesaje: 1558
Membru din: 03 Sep 2005, 15:56
Localitate: Bucuresti

Re: Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de terrybill » 05 Mai 2014, 10:09

Braconajul in Ro are f multe forme, c mai distructiv fiind cel cu curent. Sincer, avem nevoie de sprijinul autoritatilor, fiindca altfel devenim JUSTITZIARI, si,.. in Ro nu sunt protejati. Sper ca INCOGNITO de pe lista sa fie una din autoritati, si sper sa incepem timid, dar SA INCEPEM! Problema cu militienii e f grava, mai ales ca sunt destui avansati pe spaga. Sper sa avem de asemeni sprijinul magazinelor de profil, fiindca fara noi si mai ales FARA PESTE IN APE n-ar mai vinde nimic... Mai asteptam cativa doritori...
Traieste-ti visele, nu-ti visa trairile! ;)

Avatar utilizator
StefanG
senior
senior
Mesaje: 463
Membru din: 26 Ian 2013, 00:38
Localitate: Bucuresti

Re: Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de StefanG » 05 Mai 2014, 13:13

terrybill scrie:Sper sa avem de asemeni sprijinul magazinelor de profil, fiindca fara noi si mai ales FARA PESTE IN APE n-ar mai vinde nimic... Mai asteptam cativa doritori...
E greu sa obtinem sprijinul magazinelor de profil,dar nu-i imposibil.
Everyone should believe in something; I believe I’ll go fishing

Scrie răspuns