Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
terrybill
veteran
veteran
Mesaje: 1558
Membru din: 03 Sep 2005, 15:56
Localitate: Bucuresti

Re: Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de terrybill » 30 Apr 2014, 12:40

Crapmaniacule,

Ai vazut ca n-a fost greu? Mai stai, sa fim vreo 30, sa vina caldura, sa "alea-alea". Ideal ar fi 300 :P :D :lol:
Traieste-ti visele, nu-ti visa trairile! ;)

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de agabi » 30 Apr 2014, 13:17

cristian.ene scrie:Pot sa ma implic si as vrea sa facem o proiect pentru ape naturale primul vizat de mine este lacul Snagov are un potential enorm de regenerare. Trebuei doar facut curat si se poate.

Exista fonduri catre trebuiesc accesate si un club 21 care exista si trebuie ajutat.
Pe Snagov e foarte mult de lucru,intradevar....indiscutabil ,voluntari pentru munca de teren s-ar gasi...idea e ca miscarea asta trebuie sa imbrace forme organizate ,legale.Fara sprijinul autoritatilor(jandarmeria de exemplu) risti sa o iei in freza-nu neaparat fizic,dar legea se poate intoarce impotriva ta,folosita chiar de ...braconieri.Mergi sa aplici ordinea,cu spirit civic si te trezesti cu dosar pentru distrugere sau mai stiu eu ce acuzatii...au mai fost cazuri...multi din banditii astia nu-s chiar fara spate
Nu stiu cit de permisiva e legea in cazul asta...s-ar putea constitui niste echipe de civili care sa aiba sprijinul jandarmeriei....oricum ei se pling de lipsa de personal,combustibil,etc.O discutie cu jandarmeria ,in urma careia sa se faca o intelegere,ar fi obligatorie.Acuma depinde cit de deschise la creier sint autoritatile.Nu cred ca e o solutie buna formarea de ,,gasti,, anti-braconier...poate fii uneori o solutie dar nu poate avea continuitate
Au fost locuri in tara unde sefi ai jandarmeriei ,in urma sesizarilor si discutiilor despre braconaj,au incurajat sesizarea la 112 a fenomenului,urmind ca jandarmii sa se focuseze pe ele...nu stiu daca a avut vreo consistenta colaborarea asta,dar arata faptul ca unii sefi de jandarmerie sint deschisi la colaborari cu civilii pe tema braconajului

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de crapmaniacul » 30 Apr 2014, 13:36

terrybill scrie:Crapmaniacule,

Ai vazut ca n-a fost greu? Mai stai, sa fim vreo 30, sa vina caldura, sa "alea-alea". Ideal ar fi 300 :P :D :lol:
Mai doctore, din gura e usor sa zici c-o fi c-o plezni, tot usor e apoi si sa mergi de 2-3-5 ori la balti in brigazi de control. Dar electricienii si plasarii se ocupa de treburile lor seara cand mai toata lumea ar cam vrea sa fie acasa la somn, se ocupa in timpul saptamanii cand mai toata lumea e la munca, umbla in grupuri mici, greu de sesizat si se misca repede ca bursucii, baltile sunt mari si ei le cunosc bine in general. Nu e usor sa-i prinzi asupra faptului, mai mult accidental cam dai de ei , desi mai nou acum actioneaza pe fata , nu se mai sinchisesc ... Dar de undeva trebuie inceput ca prea se duce totul la vale si noi doar ne plangem fara sa facem nimic decat vorbe.

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de agabi » 30 Apr 2014, 13:46

N-ar strica sa se ia legatura si cu amatori de pescuit implicati intr-o forma juridica in mediul asta:PVTV,reviste de pescuit-ei au acces mai usor la personae de decizie,ar avea pareri mai autorizate pe tema,mai stiu si legislatie...si sint si direct interesati...

Avatar utilizator
StefanG
senior
senior
Mesaje: 463
Membru din: 26 Ian 2013, 00:38
Localitate: Bucuresti

Re: Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de StefanG » 30 Apr 2014, 13:53

Dar daca treaba are si ceva implicatie politica,nu ne-ar ajuta mai mult? Sa zicem pentru moment doar ca avem un as in maneca...restul trebuie discutat.
Everyone should believe in something; I believe I’ll go fishing

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de anem » 30 Apr 2014, 14:06

StefanG scrie:Dar daca treaba are si ceva implicatie politica,nu ne-ar ajuta mai mult? Sa zicem pentru moment doar ca avem un as in maneca...restul trebuie discutat.
si uite asa se va duce totul pe apa sambetei ...

nu am cum sa ma implic datorita locatiei, dar as zice sa incercati sa mentineti totul cat mai mult sub controlul vostru ... nu al altcuiva.

ps: din tot ce se intampla la nivel politic, un lucru bun nu vad.
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
StefanG
senior
senior
Mesaje: 463
Membru din: 26 Ian 2013, 00:38
Localitate: Bucuresti

Re: Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de StefanG » 30 Apr 2014, 14:20

Anem,sunt multe de discutat si tot atat de multe variante de a primi ajutor din diferite parti. Trebuie intai discutat la nivel de grup,dupa care luata decizia cea mai buna.
Everyone should believe in something; I believe I’ll go fishing

MBRO
junior
junior
Mesaje: 36
Membru din: 18 Apr 2013, 14:41
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de MBRO » 03 Mai 2014, 18:50

Astazi am fost la o plimbare cu caiacul pe lacul Pantelimon, pe toate malurile erau pescari. Nu aveau prea multe scule cu ei am zis ca hai poate ca fac C&R si nu-i mare paguba.

La intoarcere insa am vazut sub podul Pantelimon (la iesirea din Bucuresti spre comuna panteliomon, inainte de giratoriu) 3 plase mari agatate de balustrada podului. Plasele erau pazite de vreo 6 oameni cu care e greu de crezut ca ma puteam intelege verbal. Plasele blocau efectiv toata trecerea dinspre lacul Dobroiesti spre lacul Pantelimon.

Am sunat la 112 si dupa ce doamna din partea cealalta a "firului" a reusit intr-un final sa ne localizeze ne-a transferat agentilor din zona. Dupa vreo 5 minute apar doi politisti de la Politia Pantelimon, un domn Agent Sef Marinescu si un domn ce nu s-a prezentat. Acestia au trecut pe pod (pe jos) exact pe langa manuitorii plaselor (ignorandu-i cu desavarsire) si ne-au rugat sa ne legitimam si sa justificam apelarea la 112. Le-am aratat braconierii iar ei au zis "lacul este al nimanui, pot sa faca ce vor". Le-am explicat ce-i cu prohibitia, care-i ideea din spatele prohibitiei, diferenta intre "a nimanui" si "a tuturor" dar nu au percutat. Dupa cateva minute mai apare un echipaj de la Politia Bucuresti, dansii nu s-au prezentat dar ne-au rugat sa nu mai sunam la 112 pentru astfel de cazuri, zona aceea este un mix de juristictie intre bucuresti si comuna pantelimon (granita e pe mijlocul podului).

Vazand agitatia braconierii s-au fofilat, a ramas doar unu care statea cu sfoara in mana (pe partea cu ilfov), le-am aratat politistilor iar cei de bucuresti au zis ca nu pot face nimic acolo, cei de la comuna pantelimon (dl. Marinescu) a zis ca omul "doar sta si se uita").

Evenimentele au avut loc Sambata pe la ora 18 la coordonatele: 44.442451,26.197735 (paste in google maps).

Cand colegul de caiac s-a intors spre Comuna Pantelimon braconierii erau iar acolo. Poate or sa fie si maine. Daca are un coleg de forum drum maine seara pe acolo si observa aceasi problema poate repeta experienta cu apelatul la 112. Era cineva cu un aparat foto destul de profi care a pozat tot, cineva de aici?
Distribuitor national de elice si piese pentru motoarele de barca

Avatar utilizator
StefanG
senior
senior
Mesaje: 463
Membru din: 26 Ian 2013, 00:38
Localitate: Bucuresti

Re: Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de StefanG » 03 Mai 2014, 19:44

Despre asta vorbesc...poate trebuia ca aceasta discutie sa fie filmata cumva si dusa unde trebuie(TV)....
Everyone should believe in something; I believe I’ll go fishing

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Miscare Impotriva Braconajului(MIB)

Mesaj de cristian.ene » 04 Mai 2014, 00:16

Ce spune Agabi este foarte echilibrat nu e cazul unor actiuni de baieti infierbantati , efectele oricum ar fi limitate la cat braconaj exista .
O fi un stat moale dar se pot gasi moduri de presa pe cei care nu aplica legea. Sprijinul nostru intr-un cadru legal este binevenit.

Scrie răspuns