Marimi si raport de recuperare al mulinetelor de pescuit la pastrav

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Marimi si raport de recuperare al mulinetelor de pescuit la pastrav

Mesaj de johnnybravo » 18 Apr 2020, 16:36

Salutare,

Asa cum scrie in titlu, sunt curios daca ati experimentat mai multe mulinete la pescuitul pastravului de rau sau de lac si la ce concluzii ati ajuns legat de marimea mulinetei si raportul de recuperare pentru un pescuit eficient si placut.
Precizati si stilul practicat (vobler, rotativa, oscilanta, cicada, jig, etc).

merci

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16021
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Marimi si raport de recuperare al mulinetelor de pescuit la pastrav

Mesaj de adrian99 » 18 Apr 2020, 20:14

daca vb de spin 4,8:1.atat pe apa statatoare cat si curgatoare.
nu vb despre cast intrucat nu folosesc acest stil

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 589
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Marimi si raport de recuperare al mulinetelor de pescuit la pastrav

Mesaj de shogunu65 » 21 Apr 2020, 10:34

eu folosesc un shimano stradic c3000 HG sau un TP 2500. La aruncarile in amonte, daca exista curent puternic, este in avantaj stradicul. Acum din punct de vedere al marimii /greutatii / raportului de recuperare, cred ca un twin power c2000s este ce trebuie. Dar eu nu as baga banii intr o mulineta dedicata de pastrav, mai ales ca la alte aplicatii light sau ultra light folosesc marimea 2500-3000 (shimano) si iesirile la pastrav sunt mai mult pentru peisaj decat pentru capturi.

Avatar utilizator
andreifishing
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 21 Feb 2015, 15:27
Localitate: Timișoara/Hațeg/Lugoj

Re: Marimi si raport de recuperare al mulinetelor de pescuit la pastrav

Mesaj de andreifishing » 22 Apr 2020, 09:28

Eu folosesc mulinete de 1000, în general. Nu prea obișnuiesc să pescuiesc în curent, direct. M-am învățat în diagonală, cumva, sau perpendicular pe apă. Oricum, păstrăvul nu stă fix în curent, deci nu văd rostul să dai cu voblerul fix acolo și să tragi foarte repede, mai degrabă la capătul curentului, unde se liniștește apa. Nu își consumă energia în halul ăsta să stea acolo, decât atunci când urcă să depună.

Acuma depinde de tine, mulți pescari spun că un 2000S ar fi perfect la păstrăv și poate că au dreptate.
Eu am 4 mulinete, toate Shimano: Stella 1000 FJ, Stradic Ci+4 1000, Sahara 2000S, Nasci 2500.

Ar mai fi că dau și la gume. Anul ăsta o să încep încet, încet să trec mai mult pe gume. Acolo iar nu cred că are sens să tragi de ele prin curent foarte tare, trebuie să faci o prezentare cât mai naturală. De unde mai pui că la jig îți trebuie și un echipament foarte fin și ușor, să simți fiecare pietricică :))

Avatar utilizator
andreifishing
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 21 Feb 2015, 15:27
Localitate: Timișoara/Hațeg/Lugoj

Re: Marimi si raport de recuperare al mulinetelor de pescuit la pastrav

Mesaj de andreifishing » 22 Apr 2020, 09:34

N-am citit prea bine întrebare, din păcate, m-am grăbit :)) scuze. Dar cred că răspunsul meu poate fi valid într-o oarecare măsură.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Marimi si raport de recuperare al mulinetelor de pescuit la pastrav

Mesaj de johnnybravo » 22 Apr 2020, 22:31

Pt rau am Shimano C2000S 5.0:1 - 64cm recuperare, folosesc preponderent rotativa si vobler.
Am folosit si Daiwa 2500 4.8:1 - 71cm recuperare dar nu facea pereche buna cu batul pt rau si o folosesc pt lac cu de toate.
Pt rau cred ca ajuta o mulineta cu raport de recuperare mare sau un tambur mai mare astfel incat sa te concentrezi si pe jocul nalucii nu doar pe mulinat.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Marimi si raport de recuperare al mulinetelor de pescuit la pastrav

Mesaj de tito » 23 Apr 2020, 08:29

johnnybravo scrie:
22 Apr 2020, 22:31
Pt rau cred ca ajuta o mulineta cu raport de recuperare mare sau un tambur mai mare astfel incat sa te concentrezi si pe jocul nalucii nu doar pe mulinat.
Mai ales pe rau ajuta foarte mult una cu recuperare mare, ca faci febra musculara tragand de naluci prin apa. Sau ma rog poate unora le place sa simta senzatia aia ca si cum ar avea drill la fiecare lanseu. Eu mulineta cu raport mai mare de 5,2:1 nu mai cumpar, am avut vreo 2 cu raport 6,0:1 si am scapat de ele, cand e nevoie prefer sa dau mai repede la manivela.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16021
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Marimi si raport de recuperare al mulinetelor de pescuit la pastrav

Mesaj de adrian99 » 23 Apr 2020, 15:03

mulinetele cu raport mare de recuperare(de la 6.0:1 pana la 7.0:1)au fost create pentru match,feeder,bolognese(rau).de aici au ajuns la spin(6,0;1)cum c-ar ajuta in pescuitul avatului cu naluci(in special Thrill).insa angrenajele acestora dupa cateva pescuituri in forta incepeau sa faca probleme.pentru rauri,fluvii,ape care au curet puternic un 4,8-5,0:1 este sufiecient.oricum multe naluci sunt pescuite incorect,majoritatea nu fac decat sa le traga prin apa si de multe ori nu apar rezultate.fiecare naluca are specificul ei si putem obtine maxim cu ea daca tinem cont de cum trebuie folosita.

toby
veteran
veteran
Mesaje: 2108
Membru din: 13 Sep 2010, 20:04
Localitate: Dr.Tr. Severin

Re: Marimi si raport de recuperare al mulinetelor de pescuit la pastrav

Mesaj de toby » 16 Iul 2020, 18:53

de ce mulinetele pt apa sarata au recuperare mare avand in vedere ca pesti respectivi lupta si sunt mult mai puternici si la pescuitul practicat pe mare sunt supuse la chinuri nu ca pe apele din Romania? stie careva daca mulinetele respective sunt abandonate dupa prima partida si unde ?
eu am gresit cu mulinete de 6.0 si acum le tin in cutii , nu vreau sa le arunc pana nu aflu unde e depozitul de fier vechi

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Marimi si raport de recuperare al mulinetelor de pescuit la pastrav

Mesaj de Zamfi » 17 Iul 2020, 06:59

Cred ca acolo discutam de lungimi mari de fire, vezi si utilizarea firelor multicolore care iti dau o idee despre cate zeci de metri mai ai de tras! :) Ma gandesc ca daca tragi 200m de fir cu un raport de 68 cm pe tur o fi mai greu...Zic si eu ca nu ma pricep.Si , stii cum e toby , mulinetele se mai si schimba nu le iei sa tina o viata.Poate alea de colectie ;)
Deci ca idee de final , habar n.am! Dar daca arunci mulinetele alea sa ma anunti pe mine primul :)
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Scrie răspuns