Mai exact cum se face ?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: Mai exact cum se face ?

Mesaj de florin1948 » 09 Dec 2012, 20:25

Iar ati luat-o "pe langa drum,pe langa gard" Niste incepatori in ale spiningului vor sa afle si ei ce e aia si cu ce se mananca si dupa ce-i bagati in ceata cu o gramada de informatii ( majoritatea corecte) zise alandala si fara o logica in expunere, va asigur ca respectivii nu raman cu mai nimic. Hai sa incercam sa o luam metodic si fiecare care raspunde sa se refere la numarul de ordine al chestiunii ca sa fim cat mai la obiect. Daca vrem sa dam o mana de ajutor, hai sa o facem cum trebuie. Deci :
-1. Lansete necesare la pescuitul de rapitor, functie de stil si pestele tinta ;
-2. Mulinete necesare din aceleasi puncte de vedere si firele care le echipeaza;

-3. Momeli artificiale pe categorii ( suple,reactive,etc);
-4. Pescuitul cu monturi cu pestisori morti ( cu pestisori vii intra in alta categorie);
-5. Accesorii necesare la spining (scos pestele din apa, pastrarea pestilor,ascutirea acelor,ochelari polarizati, etc.);
-6. Tehnici de pescuit.
Daca stau si ma gandesc, aproape fiecare subiect necesita un topic separat dat fiind multitudinea informatiilor.
Cu toate astea , sant cateva reguli de baza care trebuie stiute de un incepator :
- Nu exista lanseta universala, buna la toate;
- Nu exista tehnica universala, buna la toate categoriile de rapitori;
- Iar principala regula de aur este : MOMEALA ( NALUCA) TREBUIE ARUNCATA IN APA SI NU PE MAL. :P :P :P
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Mai exact cum se face ?

Mesaj de old_radu » 09 Dec 2012, 20:46

...imi permit sa te completez , "maitre" : cu cat naluca este in apa mai multa vreme , cu atat sansele sa prindem ceva cresc !

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: Mai exact cum se face ?

Mesaj de tudor » 09 Dec 2012, 21:00

Asa e. Trebuie puse punctele pe I acelor mesaje scrise de mai bine de 5 ani. :elkgrin:

Avatar utilizator
audumbre
senior
senior
Mesaje: 329
Membru din: 28 Noi 2012, 22:23
Localitate: pe unde intra vantul in tara

Re: Mai exact cum se face ?

Mesaj de audumbre » 09 Dec 2012, 21:03

:mrgreen:
da-i prostului o scara , ca el o pune si coboara !

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Mai exact cum se face ?

Mesaj de old_radu » 09 Dec 2012, 21:11

...DA , nea Tudore , dar ma gandesc la o comparatie , cum ar arata un topic deschis acum pe aceiasi tema , fata de topicul acesta
:oops:

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: Mai exact cum se face ?

Mesaj de tudor » 09 Dec 2012, 21:41

Nea Radule, nu erai vizat.
Stiu si eu ca lucrurile merg tot mai prost. In toate domeniile si peste tot. :)

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: Mai exact cum se face ?

Mesaj de florin1948 » 10 Dec 2012, 08:25

Sau sa credem ca nu mai sant incepatori ? Sau chiar si noi "cei batrani" nu mai avem nimic de invatat ? Cate lucruri pe care le-am stiut o data nu le-am uitat ca nu ne-am mai izbit de ele ? M-am gandit ca ar fi util, ca ar mai fi ceva serios pe forum, pe langa caterinca, iubiri "declarate"intre diversi membrii si alte multe intepaturi cu acul de viespe pe care Leowb nu vrea sa-l faca de loc la "musculitele" lui (imi sta pe suflet!).
Daca am gresit imi cer iertare stimati ' mari maestrii" in ale spining-ului.
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Avatar utilizator
PETREMAN
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 07 Mar 2011, 10:54
Localitate: Bucuresti

Re: Mai exact cum se face ?

Mesaj de PETREMAN » 10 Dec 2012, 11:06

florin1948 scrie:Sau sa credem ca nu mai sant incepatori ? Sau chiar si noi "cei batrani" nu mai avem nimic de invatat ? Cate lucruri pe care le-am stiut o data nu le-am uitat ca nu ne-am mai izbit de ele ? M-am gandit ca ar fi util, ca ar mai fi ceva serios pe forum, pe langa caterinca, iubiri "declarate"intre diversi membrii si alte multe intepaturi cu acul de viespe pe care Leowb nu vrea sa-l faca de loc la "musculitele" lui (imi sta pe suflet!).
Daca am gresit imi cer iertare stimati ' mari maestrii" in ale spining-ului.
E clar ca aceste topicuri sunt foarte interesante chiar si pt cei mai "cunoscatori" , ele trebuie reactivate cu informatii noi ...ma rog... cine vrea sa le dea ca doritori sa invete sunt . Eu personal nu ma cred vreun pescar extraordinar dar incerc sa ma perfectionez pt mine in primul rand ....sa am reusite si satisfactii atunci cand ies la pescuit si din acest motiv citesc cu mare interes aceste informatii iar cand o sa consider ca pot ajuta si eu cu ceva informatii am sa le impartasesc la randul meu ....dar pana atunci :roll: :D . Pescuitul la salau este mult mai greu decat pescuitul la stiuca sau biban cum nici salaul nu se compara la gust cu stiuca sau bibanul :mrgreen: deci din acest motiv pescuitul la salau este mai dificil si necesita niste informatii ,scule adecvate si indemanarea pescarului care vizeaza acest peste . Este adevarat ca pescuitul la salau se face in doua feluri ....la peste viu sau bucatica si silicoane . Tinand cont ca pescuitul la viu sau bucatica se face relativ usor ....majoritatea pescarilor pot sa puna un peste in ac intro montura de rapitor si asteapta dar pescuitul cu silicoane este mult mai dificil pt ca acele informatii pe care trebuie sa le stii (batul ...firul...tehnica ... sa simti naluca cum merge pe substrat sau cand ajunge pe fund .....trasatura uneori fina pe care trebuie sa o simti....momentul si forta cu care intepi pestele... etc) Personal am facut unele achizitii care vizeaza pescuitul salaului la silicoane pt ca mi se pare mai interesant si mai energic . Am sa urmaresc orice informatie referitoare la acest subiect iar tuturor celor care ne impartasesc din cunostintele lor le multumesc si :respekt:

Avatar utilizator
catalin66
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 31 Mar 2008, 17:03
Localitate: Galati

Re: Mai exact cum se face ?

Mesaj de catalin66 » 10 Dec 2012, 13:17

[

Este adevarat ca pescuitul la salau se face in doua feluri ....la peste viu sau bucatica si silicoane .

Pescuitul salaului se face in mai mult de doua feluri . sunt absolut de acord ca cel mai productiv este cel la jig cu silicoane dar pentru asta trebuie mult exercitiu , sa prinzi 2-3 salai la kg , cand dai peste el si e maxim de activitate nu inseamna ca stii joaca cu jigul , pe de alta parte sunt seri ( nopti ) cand nici daca ma platesti nu as da la jig , atunci cand rapesc in pelicula mai ceva ca avatii incerci sa-l pacalesti cu voblere , mereu e ceva de invatat la inceputul verii am asistat la un pescuit de salau la pilker , daca nu vedeam , greu as fi crezut .

Scrie răspuns