Mai exact cum se face ?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
vasivoicu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 289
Membru din: 05 Noi 2004, 01:32

Mesaj de vasivoicu » 27 Sep 2007, 12:11

iar dupa ce inveti foloseste tot textil :D

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 27 Sep 2007, 12:38

Sau nu ... sau vezi ce ti se potriveste si hotarasti in cunostinta de cauza.

In alta ordine de idei: pentru o lanseta foarte rapida se recomanda monofilamentul. Altfel rata ratarilor si a capturilor pierdute (dezagatate) creste. Dar asta e parerea mea si nu e neaparat cea mai buna.
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

mihaitzzza
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 10 Sep 2007, 11:18

Mesaj de mihaitzzza » 27 Sep 2007, 22:13

ok, va multumesc

alex_coman
junior
junior
Mesaje: 31
Membru din: 08 Iul 2007, 12:00

Mesaj de alex_coman » 28 Sep 2007, 20:01

Foarte tare topic-ul asta!!!

Pescuiesc la pluta de 10 ani..la lanseta cu plumb pe fund de vreo 5 ani. Dar sincer nu m-au interesat termenii de jig, twister, vobler, etc...

Pana acu 2 luni cand un tip langa mine, la Dunare, arunca, mulina, intepa si scotea salaul...fiecare bucata peste 500 gr .

Dupa vreo 2 ore in care omul a umplut o sfoara (apropo, cum naibii ii lega si ce fel de sfoara era? ca ii trecea parca prin gura salaului si ii arunca in apa) si abia o mai ridica m-am dus la el timid sa il intreb cum da. Omu mi-a aratat un jig si mi-a zis: la twister... de fapt el avea pestisor viu. Intrebarea 2: ala cum se pune in jig ca sa ramana viu?

E si de atunci am inceput sa citesc forumul asta: ce e spinning-ul, ce e twister-ul, mi-am luat lanseta de 2.40 am invatat ce e aia actiunea lansetei, mi-am luat voblere Cozma si rapala si m-am dus la cernavoda. Am pus Cozma si in 5 minute am avut primul avat..si cel mai mare.. pe la 2.5 kg... n-am mai stiut de mine dupa ce l-am scos si m-am luptat cu el... cea mai tare senzatie :)

BRAVO!!! Ar trebui sa existe un topic pentru neinitiati despre cum se pune jig-ul, cum se pune voblerul, etc... nu toti au rabdare sa citeasca zeci de pagini de forum. Eu am avut rabdare si am invatat.

In final..imi poate raspunde cineva la aceste intrebari?

mihaitzzza
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 10 Sep 2007, 11:18

Mesaj de mihaitzzza » 29 Sep 2007, 00:15

la twister-pestisor alb complet cu capul rosu sunt sanse sa prind ceva in apa limpede (marime 8-10 cm) ?

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 29 Sep 2007, 01:20

.....
Ca sa nu ziceti ca-s nashpa, raspund si eu la ultimele intrebari:
1. Sfoara de care atarna omul acela pestii probabil era un ciorchinar, adica o ... sfoara de care sunt legate niste agrafe mari care le bagi prin botu pestelui si il poti tine viu.
2. Cam greu sa insiri un peste pe jig si sa ramana viu. Probabil :D dadea la mort-manie (search :!: ) sau ceva asemanator.
3. Ori e alb complet ori e cu capul rosu. :D
Ultima oară modificat 29 Sep 2007, 13:20 de către Tavi, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Irod
veteran
veteran
Mesaje: 522
Membru din: 07 Ian 2006, 18:45
Localitate: Cluj-Napoca; Baia-Mare

Mesaj de Irod » 29 Sep 2007, 09:03

Mai Tavi nu fi asa dur cu oamenii :) ca riscam sa pierdem din interactivitatea forumului, ei au avut niste intrebari, acum au fost lamriti in mare masura sper. :lol:

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 29 Sep 2007, 13:19

OK, o sa sterg parte dura a mesajului.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 29 Sep 2007, 15:39

dar tot dur esti si acum :lol:

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 01 Oct 2007, 09:48

mihaitzzza scrie:la twister-pestisor alb complet cu capul rosu sunt sanse sa prind ceva in apa limpede (marime 8-10 cm) ?
Culoare alba este cea mai vizibila culoare in lipsa totala de lumina la adancimea unde sta salaul. rosul pe de alta parte este prima culoare care dispare in apa. De aceea exista fire rosi care devin in apa invizibile.
In momentul in care discutam de apa limpede o culoare neutra (marouri, verde inchis, portocaliu inchis) sau naturala (care imita coloritul natural al pestelui) este de cele mai multe ori nimerita. Bineinteles ca sunt si cazuri in care culorile stridente sunt cele care sunt cele mai productive.

Si totuisi culoare nu are cel mai important rol in momentul in care discutam de salau. Desi se pare ca salaul are cel mai performant si sensibil ochi de cele mai multe ori vibratia este cea care declanseaza atacul salaului. Dar asta e pura teorie si chiar si eu sunt de acord ca sunt cazuri cand nu am dreptate.

CONCLUZIE: nu exista o regula. Culoarea se gaseste prin practica. Exista si lacuri unde pestele ataca cu preponderenta numai o anumita culoare. Ex: la Sarulesti trebuie sa te duci (daca poti!) numai cu naluci albe.
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Scrie răspuns