Mai exact cum se face ?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
mihaitzzza
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 10 Sep 2007, 11:18

Mesaj de mihaitzzza » 17 Sep 2007, 19:52

merci mult

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 17 Sep 2007, 20:42

Gata am gasit poze ... din pacate este intr-o revista ... asa ca ...
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

mihaitzzza
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 10 Sep 2007, 11:18

Mesaj de mihaitzzza » 26 Sep 2007, 10:44

daca pun plum de 20g (sau 25g) cand folosesc jiggul are ceva ( si la ce distanta trebuie sa-l pun...sau nu cont?) ?

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 26 Sep 2007, 11:28

Interesul tau este mentii totul usor ... uneori foarte usor. De ce ai avea nevoie de 25g ?

Exista insa o serie de monturi care utilizeaza greutati in exteriorul nalucii: Texas, Carolina, Wacky, Drop shot, split shot, weedless, finnesse etc ...

Astea sunt unele:Imagine

Lansarile la distante mari sunt iarasi un mare dezavantaj (daca de asta vrei sa pui greutate mai mare) - nu simti tacul , nu intepi destul de repede.
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 26 Sep 2007, 11:33

Interesul tau este mentii totul usor ... uneori foarte usor. De ce ai avea nevoie de 25g ?

Exista insa o serie de monturi care utilizeaza greutati in exteriorul nalucii: Texas, Carolina, Wacky, Drop shot, split shot, weedless, finnesse etc ...

Astea sunt unele:Imagine

Lansarile la distante mari sunt iarasi un mare dezavantaj (daca de asta vrei sa pui greutate mai mare) - nu simti tacul , nu intepi destul de repede.
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

mihaitzzza
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 10 Sep 2007, 11:18

Mesaj de mihaitzzza » 26 Sep 2007, 20:57

dar de ce marime as avea nevoie sau la folosirea pestisorului nu trebuie plumb ?

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 27 Sep 2007, 05:26

nu stiu eu multe de twistere...dar un lucru mi sa tot spus....jigul trebuie echilbrat cu twisteru..adiua nu pui un jig de 25 gr la un twister de 4cm......Cel putin asa am inteles eu...acum daca gresesc...se va gasi vreun "frate de suferintza" sa ma corecteze :wink:

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 27 Sep 2007, 09:27

mihaitzzza scrie:dar de ce marime as avea nevoie sau la folosirea pestisorului nu trebuie plumb ?
Cand utilizezi o naluca supla, in mod clasic, nu vei folosi nimic decat naluca armata cu un jig.
Jigul are doua caracteristici principale: dimensiune (nuamrul carligului) si greutate (greutatea plumbului turnat pe carlig).
Dimensiuna jigului trebuie acordata cu dimensiunea nalucii. Nu trebuie sa fie nici prea mic nici prea mare. Cistiti sa fiu nu mi-am pus problema niciodata ce numar trebuie sa aibe carligul pentru un shad de 4 cm. Se vede la ochi. Acul insa nu trebuie sa impiedica in nici un fel vibratia cozii nalucii.
Greutatea insa e ceva mai problematica ... ti-o stabilesti in functie de mai multi factori: adancimea apei, apa statatoare sau apa curgatoare si bine inteles de raspunsul pestilor. Dai cu 4g si nu iei nimic. Dai cu 3g si rupi locul.

Conclusie: cand folosesti naluci suple si jig (clasic adica) nu mai folosesti nimic. Legi firul de ochetul acului si gata.
De aceea pentru a arunca un jig de 3g ai nevoie de o lanseta capabila sa arunce o greutate atat de mica. Adica din clasa UL. Gand arunci un jid de 30 de grame (apa adanca, Dunare) iti trebuie o lanseta H.

Exista mai multe clase de lansete in functie de puterea lor de aruncare: Ultra-Light, Light, Medium-Light, Medium, Medium-Heavy, Heavy, Ultra-Heavy. Fiecare producator intelege insa in felul lui. Japonezii au si mai multe clasificari ...
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

mihaitzzza
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 10 Sep 2007, 11:18

Mesaj de mihaitzzza » 27 Sep 2007, 11:26

de exemplu pentru jigging sau pentru twister-pestisor ce lanseta imi recomanzi:
-una luata din romania: Demonn 2.4m, 6 sectiuni si putere 30-60g

sau

-una adusa din portugalia: Shimano (cred) 2.4m, 4 sectiuni si putere 20-40g?

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 27 Sep 2007, 11:41

pai prima poate lansa mini 30g ... cred ca merg si 20g ... deja vorbim de Dunare.
A doua (cum adica crezi? ... ce Shimano?) poate lansa minim 20 g dar cred ca merge si un jig de 10g. Merge pentru lac/ balta.

Ambele sunt lansete care se preteaza pescuitului de pe mal (sunt lungi 2,40 ... daca dai din barca 2,10 - 2,30 este suficient), cu naluci grele ... si asa ajungem la o alta problema: sensitivitate si actiunea.

Actiunea - cat se curbeaza lanseta la o lansare cu naluca
Imagine

Sensivitatea - capacitatea lansetei de a transmite stimuli tactili de la naluca la pescar. Din pacate chestia asta nu se masoara si este subiectiva.

Si pentru inceput foloseste fir textil pana inveti ...
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Scrie răspuns