leader

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

leader

Mesaj de MihaiV » 17 Sep 2004, 07:02

Am vazut intr-un alt topic ceva despre spinning cu leader mai subtire decat firul de pe tambur. Ii rog pe cei ce folosesc acest sistem sa-mi explice motivatia acestui stil, poate schimb si eu montura!

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 17 Sep 2004, 07:43

Acelasi motiv ca la pescuitul stationar - sa stabilesti tu veriga s l a b a (daca se rupe sa se rupa in locul in care produce mai putine pagube).
Eu folosesc leader din fluorcarbon la voblere (este mai discret in apa) si mai ales pentru ca voblerele se leaga cu fire de diametre in functie de lungimea lor (pe mulineta am acelasi fir si voblerele sunt legate in cutie cu firele lor). Este usor sa schimb voblerul fara sa schimb tamburul mulinetei sau mulineta.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 17 Sep 2004, 14:23

Mihai, sper ca nu ai luat ca reper interventia mea (leader mai subtire). A fost o exprimare gresita, scuze inca o data :oops:

Eu dau cu textil de 0,16 pe linie si pun un leader de 0,25-0,31 din mono transparent sau, mai nou, un fluor carbon.

Mugurel, nu sunt deloc de acord cu ideea ca tu trebuie sa stabilesti veriga mai slaba. Ce poate fi valoros la o montura, va fi intotdeauna naluca din varf. Deci, orice "veriga slaba"stabilesti, vei pierde ce e mai pretios.

Din contra, ideea cu leaderul mai gros trebuie nu diminueze cu nimic rezistenta liniei, dar, totodata sa fie mai putin vizibil, sau ma rezistent la abraziune decat textilul liniei principale (de aia punem mai gros, pt ca rezistentele sa fie aprox. egale). La fel fac si Eugen si Wavedancer!

Eu folosesc leaderul numai cu voblerele floating sau in apa f. clara!

mai cerceteaza!

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 17 Sep 2004, 14:58

OK Costica, m-am lamurit si sunt de acord cu stilul respectiv. Eu dau f rar cu textil, si asta doar la salau pe apa nu tocmai limpede. N-am pus pana acum leader mono la fir textil dar mi-ai dat o idee!

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 17 Sep 2004, 15:00

Cu placere si ne vedem miercuri, 6 octombrie, ora 8 (nu?) la carciuma, nu?

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 17 Sep 2004, 15:01

OK, am notat! :lol: :lol:

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 19 Sep 2004, 20:11

mugurel scrie:Acelasi motiv ca la pescuitul stationar - sa stabilesti tu veriga s l a b a (daca se rupe sa se rupa in locul in care produce mai putine pagube).
Eu folosesc leader din fluorcarbon la voblere (este mai discret in apa) si mai ales pentru ca voblerele se leaga cu fire de diametre in functie de lungimea lor (pe mulineta am acelasi fir si voblerele sunt legate in cutie cu firele lor). Este usor sa schimb voblerul fara sa schimb tamburul mulinetei sau mulineta.
Da,dar in cazul in care pescuiesti mai Lite(naluci mici),iti trebuie un fir mai subtire ca sa poti lansa,deci tot schimbi tamburul.Degeaba ai un vobler de 2-3cm,usor,legat cu leader,daca firul de pe tambur e gros si nu se duce...
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 20 Sep 2004, 08:38

Da, dar pe tambur nu am pus niciodata 0.12 ci minim 0.14. Se duc destul de bine cele de 1.5-2g cu fir de 0.16. Fluorcarbonul are oricum rezistenta mai mare, insa este prea teapan pentru mulineta.
Si daca tot pierzi naluca, ce rost mai are sa pierzi si 20-30m de fir? Deja poate sa insemne 1/3 din rezerva, si viitoarele lansari sigur vor fi mai scurte dace nu rebobinezi tamburul. Zic si eu pentru ca firul oricum cedeaza la nod.
Nu am dat o reteta universala, am zis cum fac eu si care sunt motivele pentru care cred ca fac bine.
Nu stiu ce sa mai cercetez, poate cand o sa merg la salau, pentru ca in privinta cleanului (cu voblere plutitoare in apa clara) si a stiucii sunt lamurit :lol: .

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 20 Sep 2004, 11:51

Leader = nod in plus, deci alt punct sensibil. Oricum, in general firul cedeaza de langa naluca, in cazul in care nu are o sensibilitate in alt loc. Dar sa slabesc rezistenta, constient, in vrderea pierderii mai rapide a nalucii - nu mi se pare in regula...

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 20 Sep 2004, 11:52

leader-ul se pune cu un scop in sine, nu ca sa pierzi mai repede naluca
in mod special cand dai ziua, pe ape limpezi si pesti suspiciosi, pui un leader de fluorocarbon ca sa iti cresti sansele de a prinde ceva
vrei finete, normal ca montura e mai sensibila
daca nu, adio leader

si mie imi convine sa leg direct naluca pe textil de 15 lbs test, de-mi taie mainile cand vreau sa-l rup, dar nu e cazul tot timpul

Scrie răspuns