leader

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 20 Sep 2004, 12:16

Replica mea a fost la mesajul initial al lui Mugurel. Cat despre taiatul mainilor, nu e cazul, folosesc mono.
Daca ai textil pe tambur, de 15 lbs test, cum zici tu, e cam aiurea sa pui mono. Daca pui unul de rezistenta apropiata, sa zicem de 12lbs, e gros in comparatie cu textilul. Daca insa pui unul mai subtire, va trebui sa slabesti frana ezagerat.
Ai insa dreptate cu apele limpezi si firele textile. E unul din motivele pentru care nu le folosesc.
Cat despre finete, nu cred ca o poti obtine cu 15 lbs pe tambur si 0.16 leader... :wink:

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 20 Sep 2004, 12:18

n-am spus ca obtin finetea cu textilul de 15 lbs, am spus ca prefer sa dau cu textil de 15 lbs

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 20 Sep 2004, 14:34

Grosimea leader-ului, comparativ cu grosimea firului principal, nu prea conteaza (mai ales in cazul voblerelor). Un leader mai gros (in special cele din fluoro-carbon) rezista mai bine la abraziune, este putin mai rigid, nu influenteaza evolutia voblerului si poate fi de un real folos la scoaterea pestelui din apa (in cazul pescuitului din barca). In conditii de apa limpede si putin adinca, mai ales in pescuitul salaului, leader-ul este indispensabil (bineinteles, daca firul principal este multifilar).
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 20 Sep 2004, 18:52

pescarel scrie:Leader = nod in plus, deci alt punct sensibil. Oricum, in general firul cedeaza de langa naluca, in cazul in care nu are o sensibilitate in alt loc. Dar sa slabesc rezistenta, constient, in vrderea pierderii mai rapide a nalucii - nu mi se pare in regula...
Eu credeam ca "Leader" vine de la conducator,adica firul inaintas :roll:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 20 Sep 2004, 18:53

aha,scuze,ai vrut sa zici ca leader inseamna sa faci un nod in plus,am inteles :wink:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 23 Sep 2004, 09:23

Desi nu recomand leader, unul mai gros ar mai merge. Dar sa pun unul mai subtire si sa patesc beleaua chiar langa mine, cand il gasesc pe el nervii din motive de sperietura...

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 23 Sep 2004, 12:47

De ce sa pun un leader mai gros,daca interesul meu este ca pestele sa nu vada firul :roll: Eu folosesc firul(cat mai invizibil) de pe tambur pana la naluca,nu folosesc leader,nici mai gros,nici mai subtire.Sincer inca nu m-a convins nimeni care este utilitatea lui :?:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 23 Sep 2004, 12:49

nici pe mine... :roll:
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 23 Sep 2004, 12:55

Noi timisorenii suntem mai greu de convins :P
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Mandy
junior
junior
Mesaje: 98
Membru din: 19 Mai 2004, 17:57

Mesaj de Mandy » 23 Sep 2004, 17:58

Michael, ideea era de inaintas pt fir textil. Si un mono fluorocarbon oricat de gros ar fi e mai putin vizibil decat cel mai subtire textil.
Nici eu nu folosesc leader dar sunt convins de utilitatea lui si o sa trec si eu la metoda asta, mai ales ca dau cu textil fluo.

Scrie răspuns