lansete - fibra sau grafit

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 08 Feb 2006, 13:27

thunder scrie:Nea' Jean,
Multumesc fumos si salutari din Oradea, unde azi noapte a nins foarte frumos.
Ontopic: concret, ce bat ma sfatuiesti sa folosesc la stiuca in delta, spre exempul?La textil sa pun struna?
Un FENIWICK FENGLASS DE 7' si e bine sa folosesti la stiuca struna,ca altfel te cam usurezi de naluci ,stiuca taie destul de usor textilul si nu are rost sa risti..DECI UN BAT TUBULAR DIN FIBRA DE STICLA.
Daca ai bat de carban sa nu fie extra fast, fast ci medium spre slow,dar poti pescui destul de bine si cu medium-fast.
Stiu cum e vremea la ORADEA deoarece cand sunt in internet ascult postul de radio "ROMANTIC FM" si intotdeauna spune si temperatura la Oradea.

Numai bine,

Jean Scurtu

thunder
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 06 Feb 2006, 14:49
Localitate: oradea

Mesaj de thunder » 09 Feb 2006, 13:28

Nu am gasit prin Oradea bat FENWICK FENGLASS .O sa mai caut, daca nu mai vedem.Deocamdata ma mai folosesc de batul meu vechi.De asemenea am mai primit un bat de 1,80 metri cu actiune 5-30 gr(nu l-am folosit inca); ce ma mira e ca nu-i din 2 bucati ci telescopic.Care e diferenta ?
In alta ordine de idei am cautat printre subiectele mai vechi si nu am gasit nimic despre pescuitul la trena, care m-ar interesa, pt ca am mai prins la trena cleni si chiar stiuca in delta.

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 09 Feb 2006, 13:42

Nici nu cred ca vei gasi in viitorul apropiat fenwick in oradea. Numa la bucuresti, evbentual la Drill sau Aquamania, sau comanda din state.

milu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 12
Membru din: 23 Aug 2005, 19:57
Localitate: Oradea

Mesaj de milu » 09 Feb 2006, 18:26

thunder scrie:Nu am gasit prin Oradea bat FENWICK FENGLASS .O sa mai caut, daca nu mai vedem.Deocamdata ma mai folosesc de batul meu vechi.De asemenea am mai primit un bat de 1,80 metri cu actiune 5-30 gr(nu l-am folosit inca); ce ma mira e ca nu-i din 2 bucati ci telescopic.Care e diferenta ?
In alta ordine de idei am cautat printre subiectele mai vechi si nu am gasit nimic despre pescuitul la trena, care m-ar interesa, pt ca am mai prins la trena cleni si chiar stiuca in delta.


In oradea unde merita sa te duci este pe strada Ady Endre fosta Brainer,acolo ai din ce alege ,Maver ,Spro si altele sau daca nu eventual Arrow sau incearca cu dl Dady il gasesti pe forum.Aproppos stii ca in fiecare miercuri este sedinta cu pescarii la sediu?

numai bine

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 09 Feb 2006, 20:45

Nici aici nu prea gasesti FENWICK FENGLASS prin magazine,trebuie sa cauti mult ca sa gasesti,dar pt. pescutul stiucii e un bat f.bun.
Poti pride bine stiuca si cu ale bete dar sa nu fie batul fast ci fast-moderat,sau mai bine moderat spre slow.

Referitor la pescuitul la trena mi se pare acest pescuit cam si cum ai pescui cu priponul,prinzi pesti dar dispare frumusetea pescuitului cu batul in mana.

Jean Scurtu

thunder
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 06 Feb 2006, 14:49
Localitate: oradea

Mesaj de thunder » 09 Feb 2006, 22:30

milu,
nu numai ca nu stiu ca miercurea e sedinta, dar habar nu am unde e sediul.poate ma informezi si ne intalnim.

cat despre trena, daca ai posibilitatea eu zic ca e utila pe suprafete mari fie si doar pt a depista unde sunt pestii.Jean, sa nu crezi ca 'priponesc' lanseta de barca, o tin in mana si merg cu viteza mica(am motor electric), atent sa intep daca e cazul, asa ca exista si satisfactie si aport din partea pescarului.
am ceva prieteni in stats si o sa-i rog sa caute FENWICK FENGLASS, dar ei nu sunt pescari.daca nu ma descurc o sa mai cer indicatii.
Fir intins celor de pe meleaguri mai calde,ca la noi tot e inghetat bocna!

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 09 Feb 2006, 23:09

Daca ai prieteni poti sa le dai situl de pe care vrei sa cumperi le spui exact ce si cum si ai rezolvat treaba.
Eu am prieteni dar is lenesi care ii am acolo, asa ca tot prin altcineva trebuie sa-mi comand...

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 09 Feb 2006, 23:18

eu nu cred treaba cu fibra de sticla
a trecut era lor

sunt multe blank-uri de grafit care sunt suficient de blande
spre exemplu hmx sau hmg, tot fenwick daca vorbim despre ei
hai sa fim seriosi, cine mai da cu fibra de sticla in state ?
nostalgicii ?
de ce sa platesti mai scum un bat de fibra de sticla, cand poti avea unul de grafit, mai usor si mai senzitiv, la fel de bland

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 10 Feb 2006, 07:42

Dan,

Daca o sa pescuiesti cu FENGLASS ai sa vezi ca nu e greu deloc si cei ce pescuiesc cu el nu pescuiesc datorita nostalgiei ci pt. ca e mai bun de pescuit la stiuca cu el,iar la solicatari un bat de grafit se rupe mai usor decat un bat din fibra de sticla.Betele de pescuit marin sunt majoritatea din fibra de sticla tocmai datorita rezistentei mai mari decat a celor din grafit.
Batul MAGNEZIUM lansat de KISTLER anul acesta e facut pe un blank din grafit amestecat cu fibra de sticla ,tocmai pt. a avea o actiune mai blanda ce de multe ori e necesara.
Multi nu inteleg ca un bat mai rigid te ajuta sa simti mai usor trasaturile pestelui dar in acelas timp si pestele simte pescarul si retine mai putin naluca inainta de a o scuipa fara ca pescarul sa aiba timp sa intepe.
Probabil si faptul ca un FENGLASS costa mai mult ca multe bete de grafit spune ceva.

La pescuit cu voblere ,oscilante ,rotative ,sensivitatea unui bat nu are importanta are importanta actiunea batului care daca e mai rigid te ajuta sa scapi mai multi pesti, pe cand un bat mai flexibil preia socurile produse de peste si poti scoate si un peste ce e agatat superficial ,lucru ce nu e posibil cu un bat mai rigid.In acelas timp un bat mai flexibil te ajuta in drill cu pesti mai mari.

Daca e vorba de pescuitul la jig atunci intradevar ai nevoie de batul cel mai sensitiv ca sa poti simti tot ce se intampla sub apa.
Sa nu credeti ca eu mi-am facut intamplator bete de spinning pe blank-uri f. bune de fly fishing,bete ce au o actiune progresiva ,semiparabolica,ajutandu-ma sa prind pesti destul de mari cu firele subtiri ce le folosesc la pescuit.

Fiecare insa alege ce doreste si ce i se pare ca i se potriveste lui mai mult si functie de cat ii permite buzunarul.

Jean Scurtu

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 10 Feb 2006, 10:29

la stiuca bat de fibra, moale ?
despre care stiuci vorbim ?
poate stiucile americane sunt altfel, cu botul pufos :lol:

repet, sunt suficient de multe blank-uri de grafit, suficient de moderate ca sa pescuiesti suficient de bland pentru orice peste din romania
n-ai nevoie de sticla, no way man

Scrie răspuns