lanseta Ultralight

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

lanseta Ultralight

Mesaj de valeriu28 » 09 Dec 2014, 16:43

Si ca sa continui... ca tot suntem in sezonul de shopping,
eu unul sunt frustrat maxim ca nu prea pot pescui, asa ca imi pierd timpul prin magazine de profil, unde e cald si bine..
Am tot cautat in ultima vreme o lanseta coreta pentru pastrav/clean... nu prea stiu ce sa aleg.
E luna in care am voie sa cer cadouri, asa ca vreau sa o cumpar de pe acum... tot stiuca ramane baza, insa, pentru distractii, as incerca si o ultralight, deja am niste mini voblere prin trusa pe care stiuca nu le va gusta vreodata.
asa ca, am obtinut referinte despre:
Cormoran ULX, care nu se mai gaseste, ramane o legenda vie, insa as avea de unde sa achizitionez un astfel de batz.
Cormoran TX4 Motala, mi-a parut ok, ceva mai ieftin decat ULX, adica 200 lei, la 1.80m
Shimano Catana 2.10, CX4 ultralight, recomandata de un prieten ca fiind o lanseta superba, 150 lei.

Sau alte pareri, bineinteles intr-un buget de vreo 200 lei.
Pentru LEGENDARUL ulx, as scoate inca 100... doar daca merita...

voi folosi si pe rau si pe lac, voi arunca si din barca si de pe mal, (cred ca 2.10 e cel mai potrivit) si nalucile vor fi in special voblere si rotative de maxim 5 grame. am multe de 1-2 grame..

Multumesc pentru pareri. Intre timp, eu folosesc (cum fac de dimineata) functia search, pentru pareri pro si contra:)
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de florin1948 » 09 Dec 2014, 17:18

Draga Valeriu, nobila intentia ta de a invata spiningul dar de pe forum nu vei reusi mare lucru. La fiecare intrebare de a ta vei primi o multime de raspunsuri de la unii care stiu, de la unii care cred ca stiu, dela unii care sant pe langa si de la unii care le place sa se bage in seama aiurea. Tu deocamdata fiind novice si cu motzul netaiat, nu poti selecta care raspunsuri sant bune si care bat campii intrucat nu ai termeni de comparatie. Dupa ce o sa capeti un pic de experienta (primii 10 ani sant grei) e alta mancare de peste. Ideal e sa te" lipesti" de un pescar de spining mai cu experienta,sa mergeti impreuna pe balta, sa ii urmezi sfaturile si sa inveti practic ce ai de facut ( bineinteles tu suportand costul semintzelor si eventual 1 - 2 beri, ca daca omul vorbeste mult i se usuca gura).Si ca sa revenim la subiectul topicului, oferta este foarte variata,depinde de cat te tine buzunarul. Spre ex. la Targul Aventuri din toamna am vazut o lanseta de light de belea, costa numai... 11 milioane, asa ca mi-a luat un Colmic pe care am dat (cu discount) 2,5 mil.( asta fiind cam a patra lanseta de ligt - UL pe care o posed). In concluzie, daca vrei sa te amuzi, zgandarestei in continuare cu intrebari, ne mai distram si noi cu unele dintre raspunsuri
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de valeriu28 » 09 Dec 2014, 17:43

Draga Domnule Mircea, problema e ca, daca vreau sa invat, trebuie sa ma vad cu dumneavoastra, si ca sa existe o intalnire, trebuie sa avem un punct comun: pescuitul. Ei bine, pentru a avea acest punct comun, de exemplu bibaneala pe Pantelimon, eu nu pot sa vin cu lanseta mea de 2.40 si 10-36grame, ca radeti de mine chiar de-a binelea. asa ca vreau ceva usor, sa ma distrez cu naluci usoare, si sa am si subiectul pretextului de a va vedea:)
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
keymaker
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 26 Dec 2005, 13:57
Localitate: GALATI

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de keymaker » 09 Dec 2014, 18:00

ca el mai rar...il dai afara pe usa si intra pe geam....:)
nu-i bai asta dar stii ce?oricate sfaturi vei avea nu vei putea face mare lucruri cu ele ptr ca tu nu ai punct de referinta.nu ai cum sa pui mana pe jde mii de scule recomandate ca sa faci comparatie si sa judeci in cunostinta de cauza deci cred ca vor ramane la nivel de palavrageala(s-a vazut in cazul mulinetei ca ai plecat cu un gand de acasa si ai venit cu altceva).
Io asta zic:mers pe balta,probat apa cu ce ai,rugat pescari invecinati tinut lanseta in mana poate probat 5 minute,socializat etc....then cumparat ceva cu care sa te descurci pe moment 1-2 ani apoi evoluind iti iei ce vrei.restul e can-can

Daniel1m
junior
junior
Mesaje: 66
Membru din: 30 Iun 2013, 15:56

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de Daniel1m » 09 Dec 2014, 18:40

salut. eu zic sa iei ulx-ul si te potolesti pentru o perioada

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de valeriu28 » 09 Dec 2014, 18:49

Keymaker, cu tot respectul, gresit.
Raspuns final: Shimano solstace e o super mulineta (sa nu ma injure altii).. azi am fost in magazin cu gandul sa o schimb, si am vazut, probat si alte mulinete in aproximativ aceeasi categorie de pret, locuri unde am gasit PLASTIC. Solstace are metal in acele locuri, cu directie clara: SUA !!
de-asta nu se prea gaseste la noi, de-asta nu prea o avem noi... cu raportu de recuperare ma voi descurca eu. pana una alta sunt ff multumit de feedback-urile personale la mulineta

Cat despre lanseta, cum pana mea sa-mi formez o parere cand te duci, o pipai in magazin, observi cat de moale/tare e, si ce raport de aruncare are, si cand ajungi pe balta e fix vax/albina...
Avand in vedere ca nu mi-am permis sa iau lansete cu proba din magazin si sa le testez pe apa, prefer forumul unde x si y au testat si pot da o parere personala. Uite, de exemplu as fi vrut sa cumpar okuma luremania 3-12 grame la recomandarea lui Raffi91, insa Gardos mi-a zis ca se cambreaza rau pe ape curgatoare, asa ca prefer ceva fast sau extrafast, sa fie mai batz...
asa ca, neavand posibilitatea testului pe apa, prefer forumul.
Nu stau in casa de obicei, mi-e cam frica de ploaia asta, in rest, acu cateva zile ingheta firul pe inele! ca incepator, am mai multe partide ca unii pe aici care vorbesc ca expertii. Totusi, am cerut o parere vis a vis de UL
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de florin1948 » 09 Dec 2014, 19:09

Daca vii pe Pantelimon (sau oriunde altundeva ) iti pun la dispozitie 3 - 4 lansete de L - UL sa te joci cu ele sa-ti faci cat de cat o parere.
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Avatar utilizator
speedo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 178
Membru din: 02 Dec 2012, 13:00
Localitate: Bacau

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de speedo » 09 Dec 2014, 21:54

@ Valeriu ma scuzi ca ma bag in topicul tau poate te ajuta si pe tine(sunt in aceeasi situatie incepator caut o lanseta UL de buget)
As vrea sa cumpar lanseta asta http://www.totalfishing.ro/lanseta-daiw ... 35058.html
Poate acoperi pescuitul la clean,biban si cu jiguri usoare cu gume de 6,5/7/10 cm?
Precizez ca vreau sa folosesc textil de 0.06 si sa pescuiesc de pe mal.
Exista vre-un motiv anume pt care nu ar trebui sa incep cu lanseta asta?Aveti alta recomandare la banii astia?E limita mea de buget pentru o lanseta UL in momentul asta.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de valeriu28 » 09 Dec 2014, 22:06

Speedo, eu caut altceva, insa daca te intereseaza, poti cauta
http://www.totalfishing.ro/lanseta-daiw ... 35039.html

cred ca pentru ce cauti tu e mai ok.. si pretul e bunicel. Gasesti la alte magazine cu siguranta
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de adrian99 » 10 Dec 2014, 09:11

speedo,daca tu consideri ca gume cu dimensiunea de 10cm armate cu jigul corespunzator se incadreaza la Ul-L.... :roll:

Scrie răspuns