lanseta Ultralight

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de valeriu28 » 13 Ian 2015, 17:26

Revin... asupra ULX-ului.
Foarte misto lanseta, actiune foarte buna, insa !!! am o mica nedumerire, pentru cei care o cunosc, ...
ati probat lanseta pe maximul de putere? ea e data 1-9 grame...
acum, sa-mi fie cu pacat, insa 1-2 grame abia le arunca, sau poate nu stiu eu sa arunc, probabil de la 3 grame arunca bine... insa am comandat niste voblere de 8 si 9 grame, asta ar fi in plaja ei maxima de putere, am sanse sa arunc cu ele bine sau sunt prea grele? nu prea ma iau dupa ce scrie ca...am o alta lanseta 10-36 gr care 10 grame abia arunca, si peste 25 e destul de greu de controlat. adica la 27-28 grame (desi maxim e 36) devine instabila si arunca slab si fortat..
Vobler de 8 respectiv 9 grame arunca bine ULX-ul ?
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de stefanflorin » 13 Ian 2015, 18:54

l-o arunca bine pe ala de 8-9g, dar ce te faci la recuperare cand s-o face colac?
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de valeriu28 » 13 Ian 2015, 19:57

Nu cred ca se face colac pe lac...doar acolo voi folosi voblerele alea...
ai ULX ?
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de D_ali » 13 Ian 2015, 22:31

gafaie...mai taie vre-o 3-4 gr :D

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de Musti » 13 Ian 2015, 23:55

Singura greutatea voblerului nu e musai relevanta. De aruncat, ULX-ul arunca cele 8-9 grame fara a pune lanseta in pericol. Asa cum spunea stefanflorin, problema apare in tractiune. Daca voblerul e unul portant (pt. ca sunt si voblere ceva mai grele, dar cu portanta mica) forta necesara tractarii voblerului prin apa devine prea mare pt. varful fin al ULX-ului. Vei pescui cu lanseta indoita permanent de varf. Daca in ecuatie mai intra si curenti de apa, fenomenul e si mai suparator.
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

Avatar utilizator
vampir
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 30 Aug 2007, 21:47
Localitate: Craiova

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de vampir » 14 Ian 2015, 22:38

Sa vedeti acum bete puse la vanzare , va apucarati voi sa suparati copiii :)). Valeriu de multe ori esti amuzant dar cateodata ma enervezi la cate prostii spui pe aci (asta ca tot incepura cei mari sa spuna adevaruri). Mai du te si la pescuit Valeriu. Ce sa faceti voi cu atat Ultralight? Sa omorati bibanusii cat degetul si clenisorii la palma? Ca unu de 1 kg va arunca in apa cu bat cu tot. Am un joc Rapala pe un CD. Acolo cred ca merge mega ultralight, daca va intereseaza poate rezolvam, ca deja multi pescuiti sau prindeti experienta doar aci online. Iesiti pe apa, incercati sa prindeti peste. Prindeti peste, apoi prindeti si mai mult peste, apoi mai si eliberati. Si dupa foarte multe eliberari sa incepeti sa va ganditi ca poate ar fi indicat un bat mai moale, mai tare, cu gramaj mai mic sau sa fie mai lung ( ca toamna papa mai bine, dar vara e mai in sfor ca nu are oxigen suficient si ca iarna este dupa creanga, in groapa sau dupa stanca ) sa puteti scutura lacul, raul sau paraul mai spre mijloc, mai dupa creanga, mai dupa stanca, sau in groapa si apoi sa spuneti o fraza pe aici cu atat de multe adevaruri in ea cum o spun cativa baieti aici mai sus. Si ca sa fiu in topic va mai intreb odata : Ce sa faceti cu atat de mult ultralight?

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de valeriu28 » 15 Ian 2015, 20:18

Vampir, daca te enervezi, sau te enervez, tot ce poti face e sa lovesti tastele mai tare, sa plangi, si cine stie ce mai vrei tu sa faci, d-astea cuminti. Oricum limbajul tau a fost peste permisivitatea mea. Ca sunt amuzant, iar, ma bucur ca ai si umor, dar ce am scris nu a fost specific pentru tine. Despre vanzare nu se pune problema, lanseta e prea buna ca sa o vand. De pescuit, daca esti nascut in Siberia si faceai baie la copca, atunci te inteleg ca tu pescuiesti pe vremea asta, eu stau in casa ca totul e inca inghetat. cand a fost apa de pescuit, aproape zilnic mi-am probat si imbunatatit cunostintele. Un peste de 1kg n-o sa ma arunce in apa la aproape 90kg stai linistit. Si cred ca si partea asta de sharing opinions e foarte buna, ca si alte teorii expuse pe forum. Sa nu-mi spui ca tu ai terminat o facultate sau un liceu fara partea teoretica, si probabil acum profesezi pe fundatia dobandita in trecut. Si surpriza, nu iau pestii mici sa-i tin in acvariu, formol, sau sa-mi hranesc cei 20 pitici, ii eliberez. Ultralight pentru mine este o oaza de liniste incepand din aceasta primavara unde voi pescui intr-un cadru 100% salbatic, montan, pastrav. Poate o sa-mi fac antrenamentul cu bibi si clean pe langa bucuresti inainte. Nu pot folosi o lanseta de stiuca de 10-40gr sa arunc 5 grame.
Ok, am inteles ca poate te deranjeaza ca si altii vor sa invete, si fiind novice inca, poate pun uneori intrebari stupide. am inteles ca poate stii sa pescuiesti. foarte bine, lasa-i si pe altii sa invete, ca daca esti asa pescar adevarat, n-o sa-ti iau eu pestele din balti.

Si ca sa mai zic o chestie care ma deranjeaza foarte tare!!!!
Sute de useri, printre care si tu, stati pe silent pe forumul asta, si nu stiti decat sa va dati pareri idioate asa cand si cand, dar cititi forumul asta din scoarta in scoarta, cuvant cu cuvant, fara sa aduceti nici un beneficiu acestei comunitati. Poate ar fi bine sa fiti putin mai activi si mai darnici cu experienta... nu de alta, dar e un forum de impartit pareri, o comunitate !!...

Seara frumoasa!
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
vampir
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 30 Aug 2007, 21:47
Localitate: Craiova

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de vampir » 15 Ian 2015, 21:31

Dar cui sa i dam din experienta? Unuia de 90 de kg care zace pe fotoliu? Si se incurca in 1-9 g si 1-12 grame, amanunte care conteaza f putin la o partida de pescuit? La pastarv vezi ca acolo sunt stanci, este munte, deal, vai ai grija sa nu transpiri cumva , ataca si un forum de deodorante, de incaltaminte antiderapanta si ca sa ti dau din experienta mea asta mai rigida iti zic urmatorul lucru care mi se pare cel mai important si anume: mie cand imi este foame, om fiind cu mai mult sau mai putina ratiune, merg in frigider si iau mancare de acolo ce poftesc si pap cu pofta si crede ma ca nu ma intereseaza ce marca sau ce culoare are frigiderul. Exemplul 2: mie cateodata imi este asa, putina pofta de a manca ceva dar daca ma intrebi tot nu stiu ce as manca, asa ca ma duc la frigider privesc mult mai atent, mai stau pe ganduri si intind mana spre un produs pe care il cioflai asa in dorul leni dar marca frigiderului si culoarea, etc... tot nu ma intereseaza. Asa este si pestele Valeriu, dar diferenta este ca el se hraneste in apa iar noi tre sa fim acolo cu frigiderul sa i dam papa dupa mofturile lui si ce conteza cel mai mult este sa fim atat de dibaci si sireti si concentrati pe ce facem incat sa i dam papa bun sa nu refuze, nu 1-9 grame sau 1-12 grame ci nalucile . Daca ai zice intr-o zi : mai baieti am fost astazi la pescuit si uite ce naiba mi se intampla, crede ma ca ti as trimite mp cel putin sa ti zic daca stiu, cum am facut o cu mai multi baieti de aici, dar sa investesc in tine care ai acaparat aproape toate topicurile si la pescuit nu mergi, este pierdere de vreme pt ff multi de aici. Orice baiat care este mai la inceputuri pe aici sa stie ca eu il sfatuiesc asa: sa nu faceti economie atunci cand cumparati naluci ci sa faceti economie maxima cand cumparati o scula , ca de scule ne saturam de la un an la altul, dar daca ne zgarcim la papa bun nu vom prinde peste prea mult si ce sa facem cu sculele? ca nu ele prind peste ci ele ne ajuta doar sa intepam sau sa l scoatem afara mai repede sau mai usor. Atuul cel mai bun pe care trebuie sa l aiba o lanseta este sa fie destul de echilibrata incat sa nu balangane in mana ca o joarda rupta ci varful ei sa vibreze constant atunci cand il scuturam( nu intru in amanunte ca aici fiecare are mana lui). Magazinele de profil au tot interesul sa va ia ochii cu etc... modele de lansete, mulinete. Priviti mai putin pe televizor si pe internet si pescuiti cat de mult puteti daca vreti sa deveniti si pescari. Dupa naluca cea mai mare importanta o are firul care atunci cand este pestele mofturos chiar trebuie sa aiba o grosime mai mica sau sa fie cat mai putin vizibil. Din naluci magazinele scot prea putini bani ca sa va discute toata ziua depre importanta lor. O scula cutomizata sau facuta de nota 10 de fabrica in mana unui incepator este egala cu 0 daca nu este manuita cu bagare de seama si indemanare. O scula de milioane de lei intradevar sta extraordinar in mana unui pescar cu experienta destul de bogata care chiar stie ce ii trebuie si el stie ce ii trebuie din sutele de ore petrecute pe apa . Este exact cum eu as invata pe unul de aci cum sa si iubeasca iubita sau ce iubita sa si faca, deci fara sens. Invatati doar bazele teoriei si faceti cat mai multa practica, iar problemele aparute in practica intrebati despre ele pe cei cu experienta si binevoitori. Sper sa devii un profesor extraordinar Valeriu, ca stofa de pescar nu ai si crede ma eu nu am sa te mai deranjez niciodata. Scuza ma daca sunt prea rigid dar asa ma pot exprima eu in situatia de fatza. Cand mergi la pastrav la munte sa nu uiti cizmele sold antiderapante.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de valeriu28 » 15 Ian 2015, 22:29

mai am ce sa mai zic?...am destule... dar, am cui? bine punctat, rigid

In fine, e un sport care imi place foarte mult, din vara de cand am inceput, merg in fiecare zi la pescuit, atunci cand si vremea ajuta (nu acum), in fine, nu inteleg de ce mai dau replici.... sau de ce ma justific. Oricum mi-a placut foarte mult aerul ala "ABOVE ALL"... cred ca nici in Dumnezeu nu crezi la cum ai vorbit..
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta Ultralight

Mesaj de valeriu28 » 15 Ian 2015, 22:50

si pentru ca am luat foc... mai zic cateva cuvinte si gata!!!
Nu stiu daca ati trecut prin momente in care sa fiti pasionat, sa doriti sa pescuiti cu sufletul, sa intrati intr-un magazin de pescuit si sa fie totul nou. Bai, nu stiam acum cateva luni nici ce inseamna vobler, lingurita, rotativa, spinnerbait, etc. sa nu mai vorbim de gramaje, ca prima lanseta de stiuca avea 2.10 si 120-180grame, cu fir mono de 0.20. M-au prostit prea multi, si chiar am avut o dorinta sa invat despre pescuit cat mai repede si mai mult, sa pot umple anumite goluri. Eram sfidat de toti vanzatorii, in timp ce ma ironizau, sorbeam informatii de la ei..
asta e, nu stiam, nici acum nu stiu tot, dar mult mai mult. cautam cate ceva din ce mai scrie pe forum, cumparam la pret mare din magazin ca nu mai aveam rabdare, si imi tremura piciorul pe acceleratie pana pe balta. pana la prima lansare, tremura mana, nu aveam rabdare sa montez...parca eram drogat. si, da, daca nu era forumul asta si colegii binevoitori care sa raspunda, sunt convins ca as fi fost mult inapoi, desi am citit forumul am simtit pe de o parte nevoia sa-mi aduc aportul cu parerile personale, si sa cer ceva info personalizate.
Dar da, am fost pe balta, de foarte multe ori pentru perioada data. adica cel putin 1 din 2 zile in perioade de vreme favorabila. uneori si 6 zile pe saptamana. Asta e, daca m-as fi apucat de pescuit acum 10 ani, aveam cu siguranta mai multa experienta "pe apa"!

Vad ca e un trend, se critica foarte mult "internautii destepti"..care pescuiesc de la calculator. Nu am afirmat eu asta, nu vreau sa facem confuzii, dar cine pana mea pescuieste acum? Eu sunt in perioada in care duc dorul baltii, daca era frumos afara nu eram nevoit sa scriu aici si sa am nostalgii. Tot perioada asta cumpar tot felul de voblere si alte alea. crezi ca nu ma arde sa le probez?...

Si daca pescuitul se numeste tot sport, de ce ne tot atacam atat pe forum? e sportiv?
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Scrie răspuns