Lanseta pentru pescuitul de pe mai la clean?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

danv
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 29
Membru din: 30 Ian 2005, 23:45
Localitate: Ramnicu Valcea

Lanseta pentru pescuitul de pe mai la clean?

Mesaj de danv » 17 Aug 2015, 15:04

Salutare,

Stiu ca a mai fost discutata problema, ceea ce vreau eu este o lanseta pentru pescuitul de pe mal cu naluci de 3-4 grame (rotative de 1 - 2 sau voblere gen salmo hornet cel cu o ancora).
Ma intereseaza foarte tare distanta de aruncare cu aceste naluci, adica...cat mai departe.

Am un Gipo Ultralight 2.7m, antic, care este ok, un shimano speedmaster 2.4m, 3-12gr (care nu ma satisface pentru ca arunc cu el cu 30% mai putin decat cu Gipo), si ar mai fi cateva bete dar de putere mai mare.

Daca pescuiti cu astfel de naluci, astept recomandarile voastre pentru batul dorit.

Numai bine,
DanV

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Lanseta pentru pescuitul de pe mai la clean?

Mesaj de Dan Stefan C. » 17 Aug 2015, 15:57

Salut, eu folosesc Rapture Steyr Rocker. Este o lanseta cu rezerva de putere destul de mare si varful foarte bland, din fibra de sticla. Se incarca si arunca bine micro naluci (si rotative si voblere) iar in drill este foarte placuta.

danv
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 29
Membru din: 30 Ian 2005, 23:45
Localitate: Ramnicu Valcea

Re: Lanseta pentru pescuitul de pe mai la clean?

Mesaj de danv » 17 Aug 2015, 16:11

Dan Stefan C. scrie:Salut, eu folosesc Rapture Steyr Rocker. Este o lanseta cu rezerva de putere destul de mare si varful foarte bland, din fibra de sticla. Se incarca si arunca bine micro naluci (si rotative si voblere) iar in drill este foarte placuta.
Vad aici o putere 0.5 - 5gr , cum se comporta daca o rotativa Mepps sau Dam de 2 intra in curent relativ puternic?

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Lanseta pentru pescuitul de pe mai la clean?

Mesaj de Dan Stefan C. » 17 Aug 2015, 16:50

Lanseta nu cred sa aiba vreo problema. Cu voblere Salmo Hornet 3cm am pescuit foarte bine.

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 591
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Lanseta pentru pescuitul de pe mai la clean?

Mesaj de shogunu65 » 18 Aug 2015, 09:42

Dan Stefan C. scrie:Salut, eu folosesc Rapture Steyr Rocker. Este o lanseta cu rezerva de putere destul de mare si varful foarte bland, din fibra de sticla. Se incarca si arunca bine micro naluci (si rotative si voblere) iar in drill este foarte placuta.
Lanseta Rapture Steyr Rocker Spinning 2.40m/0.5-5gr
Lanseta ce dispune de o sensibilitate incredibila, in contactul cu substratul , ideal pt pescuitul ultra light la biban si alte specii.
- varf din carbon solid


pe site scrie ca i din carbon varful... si ca e extra fast .... nu vreau sa fiu carcotas dar cred ca cineva greseste :respekt:

danv
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 29
Membru din: 30 Ian 2005, 23:45
Localitate: Ramnicu Valcea

Re: Lanseta pentru pescuitul de pe mai la clean?

Mesaj de danv » 18 Aug 2015, 10:05

Hai sa mai pun o intrebare, cine foloseste asa ceva dar sa fie de 2.7m? Stiu ca e destul de greu sa fie light si lunga, dar la mine pe Olt lungimea ma avantajeaza la controlul nalucii in ape mici.

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Lanseta pentru pescuitul de pe mai la clean?

Mesaj de Dan Stefan C. » 18 Aug 2015, 10:08

Nu cred ca un varf din carbon se poate indoi la aproape 180 de grade fara a se rupe. Probabil ca descrierea este gresita in catalog, greseala pe care o vom remedia pe site cat mai rapid, va multumim pentru sesizare.
O lanseta extra fast nu trebuie sa fie foarte rigida pe toata lungimea ei, ci sa lucreze mai mult pe portiunea de varf, ceea ce se si intampla.

danv
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 29
Membru din: 30 Ian 2005, 23:45
Localitate: Ramnicu Valcea

Re: Lanseta pentru pescuitul de pe mai la clean?

Mesaj de danv » 18 Aug 2015, 11:01

http://claumarpescar.ro/lanseta-spinnin ... -2seg.html

Este cineva care a testat asa ceva? Pare ok si ar mai fi si o rezerva de putere

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Lanseta pentru pescuitul de pe mai la clean?

Mesaj de Dan Stefan C. » 18 Aug 2015, 11:28

Nu am vazut aceasta lanseta dar singurul ei avantaj pare lungimea un pic mai mare. Nalucile pe care le folosesti (3-4g) se inscriu la limita inferioara a puterii de aruncare a lansetei, ceea ce nu te va ajuta sa lansezi la distanta mare.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16149
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Lanseta pentru pescuitul de pe mai la clean?

Mesaj de adrian99 » 18 Aug 2015, 20:55

un ML de 2,66(major craft)chiar si fast(varf blectorizat)nu va fi la fel de rapida ca varianta de 2.40,chiar cu-o plaja de aruncare identica sau apropiata
din cate stiu major crafturile(chiar si variantele date ca fast)au tendinta de deveni moderate spre parabolice in drill(in special gama UL-L-ML)
asta,coroborat cu tipul de naluci s-ar putea sa-ti creeze probleme pe zone cu ceva curent...

Scrie răspuns