lanseta clean

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

pescarudeclean
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 107
Membru din: 11 Mai 2011, 20:49
Localitate: Craiova

Re: lanseta clean

Mesaj de pescarudeclean » 30 Mar 2013, 23:44

mytza_sima scrie:o lanseta fff buna si accesibila la pret pt clean e siweida maverick 2.1 .isi face treaba excelent
nu stiu despre ce model vorbesti dar eu am avut una de 3-12g parca si mi s-a rupt varful de la jumate intr-un dril cu un clean. la banii aia mai bine isi ia altceva. cred ca si baracuda e mai buna.

mytza_sima
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 04 Feb 2013, 09:52

Re: lanseta clean

Mesaj de mytza_sima » 31 Mar 2013, 08:09

cine stie...posibil sa fi fost lovit...eu unu sunt multumit de bat.
tot 3-12 am si eu...intradevar varful e f sensibil dar nu am avut probleme cu el.
Pescaru' hai totusi sa nu exageram cu baracuda...:))))))
Salut,

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: lanseta clean

Mesaj de cristian.ene » 31 Mar 2013, 14:26

Cel mai versatil blank pe care l-am vazut in categoria ,,de buget,, este Cabela`s IM6 FE II model 702-2 actiunea este moderat - fast si rezerva de putere echivalenta unei puteri mediu.

Varful este elastic si buttul foarte conic.

Arunca perfect 2.5-8g si se paote pescui cu ea si la avat sau salau.

FE II Este un blank foarte rezistent.

Exista si lanseta de serie FE II -702 care din pacate are manerul cam scurt si inele prea grele dar un pret bun care justifica achizitia si o eventuala modificare a inelelor.

Alte lansete de buget care mi-au placut sunt Rapture Assassin si unele modele Cormoran.

ULX mi se pare prea ptin puternic pentru o gama larga de naluci cu dimensiuni variabile mai mari decat micro voblere de 1-3g.

Pentru cei cu buget peste 200$ NFC are un model Light FW 702-2 SM foarte bun pentru naluci de la 2 -7g.

Pentru cei super pretentiosi recomand si lansetele japoneze de top cu varf din fibra de sticla.

adyy
junior
junior
Mesaje: 95
Membru din: 26 Sep 2010, 11:23
Localitate: Brasov

Re: lanseta clean

Mesaj de adyy » 01 Apr 2013, 15:44

Cabelas FE II de 6ft UL am si eu unul. Foarte OK actiunea si intr-adevar exagerat de mari inelele.
Eu mi-am pus unele mai mici si se simte diferenta.

Ene, de Phenix Elixer ce parere ai?

Avatar utilizator
paul_pike
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 13 Iul 2008, 11:03

Re: lanseta clean

Mesaj de paul_pike » 01 Apr 2013, 16:51

MatrixVR5 scrie:Daiwa Spinmatic UL 1/32 – 1/8
http://www.daiwa.com/Rod/detail.aspx?id=101
:respekt:
nu arata rau,dar din pacate cele dintr-o bucate sunt cam scurte pentru mine :respekt:

Avatar utilizator
paul_pike
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 13 Iul 2008, 11:03

Re: lanseta clean

Mesaj de paul_pike » 01 Apr 2013, 16:58

mai astept pareri!!

filip_pescuitorul
senior
senior
Mesaje: 305
Membru din: 17 Feb 2012, 11:37

Re: lanseta clean

Mesaj de filip_pescuitorul » 01 Apr 2013, 23:31

Cum vi se pare Shimano Catana UL 2,4 m (arunca 1-10 grame)? Eu am un model de prin 2010-2011 si am prins ceva cleni si chiar si pastravi cu el dar mai degraba la vobler decat la rotative. La rotativa am cam avut rateuri.

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: lanseta clean

Mesaj de agabi » 03 Apr 2013, 13:46

Sculele de pescuit sint ca anvelopele de masina.Daca umbli putin si pe distante scute e pacat sa pui Pirelli de 500 de lei bucata sa-ti putrezeasca in parcare.La pescuit ,daca umbli des iti trebuie scule fiabile(mai ales mulineta).Daca pescuiesti mai rarut si esti saracut nu bloca banii in scule.Eu ,cind nu am timp si totusi mai fur o ora -doua pt un peste,iau cu mine un telescop compozit de la Mitchel(costa sub 100 de lei) cu o mulineta Okuma Aquios.Astea stau fara sa incurce in pobagaj
Sfatul meu e sa nu luati ieftinituri(mai ales la spining)dar nici sa nu dati faliment cumparind scule snoabe(pe care nu le puteti folosi la adevarata valoare).Cu un maxim de 200 de lei va puteti lua o lanseta suficient de buna(pentru un pescar amator).
In schimb fara compromisuri trebuie sa fie firul si momeala(astea iau contact cu pestele).Eu folosesc un Colmic scufundator,moale,dublu siliconat-nu e scump,vreo 19 lei la 150m.Voblerele,mai ales modelele mici,de obicei le ,,tunez" cu ancore Owner UL,subtiri,rezistente si foarte intepacioase-si fiind foarte usoare nu afecteaza deloc evolutia nalicii

Avatar utilizator
bogdansalk
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 12 Mar 2006, 11:12
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: lanseta clean

Mesaj de bogdansalk » 13 Apr 2013, 08:50

a vazut cineva oferta de la lidl cu trusa de pescuit la spining(cea cu 49lei parca)...merita?
sa vad romanul cum elibereaza pestii sub dimensiunile legale

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: lanseta clean

Mesaj de boistean » 13 Apr 2013, 09:00

bogdansalk scrie:a vazut cineva oferta de la lidl cu trusa de pescuit la spining(cea cu 49lei parca)...merita?
mie nu mi s-a parut nimic atractiv din oferta de pescuit proaspat scoas pe taraba de lidl. poate doar cizmele alea piept, dar am deja o pereche.

Scrie răspuns