La clean, fără rezultate.

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
andreifishing
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 21 Feb 2015, 15:27
Localitate: Timișoara/Hațeg/Lugoj

La clean, fără rezultate.

Mesaj de andreifishing » 12 Iul 2015, 21:44

Bună seara!
Săptămâna aceasta am fost puțin liber și m-am hotărât să încerc puțin rotativa pe râul Strei, jud. Hunedoara.
Am pescuit trei zile, după cum urmează:
Echipament folosit: Lansetă Pezon&Michel Redoutable Trout Rod 2,10m M 6-12g, Mulinetă Cormoran UL-GT 5PiF 500, Fir textil
Ultra Cast 8 Braid Invisi 110m 0.14mm Translucent cu înaintaș fluorocarbon tot de 0,14mm.
Naluci : Rotative Mepps aurii cu și fără puncte roșii.
-Luni: Apa era limpede, am pescuit la început cu înaintaș și am reușit să prind doi cleni micuți plus un păstrăv scăpat ce a sărit din apă dar am pierdut două rotative. Am hotărât să pescuiesc doar cu fir textil, ca să pot să scot rotativele din crengile de pe fundul apei și am reușit să prind încă 3 cleni mari și 2 mici, era pe înserate.
-Joi:Doar fir textil.Foarte slab, plouase iar mai sus puțin mai tare, încet, încet Streiul încă nu s-a tulburat așa că am decis să pescuiesc tot cu rotativa aurie. Am reușit să prind cel mai mare clean pe anul acesta, 36cm, care până la urmă a fost și singurul.
-Duminică,(astăzi): Apa cristal, doar fir textil. Nicio trăsătură, nimic!

Ce greșesc? Cum ar trebui să procedez?

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: La clean, fără rezultate.

Mesaj de Pif. » 12 Iul 2015, 21:55

Nu gresesti ,asa i la pescuit ,ma i prinzi ma i nu..
Cam cati cleni ai vrea sa prinzi la o partida?
_ma i incearca si cu voblere

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: La clean, fără rezultate.

Mesaj de valeriu28 » 12 Iul 2015, 21:56

cred ca din postul tau, dai singur vina pe textil... incearca cu inaintas fc... poate sa fie si ceva mai gros, oricum e mult mai "invizibil" ca un textil...
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
vampir
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 30 Aug 2007, 21:47
Localitate: Craiova

Re: La clean, fără rezultate.

Mesaj de vampir » 13 Iul 2015, 07:36

Fir textil si rotative? Nu este prea bine. Ce dimensiuni au rotativele? In primul rand schimbi firul cu un 0,18 rezistent sa nu mai pierzi naluca asa usor. 0.14 la orice obstacol cedeaza, pana mai prinzi experienta uita de 0.14. 0.16 sa pui cel mai subtire. Pestele nu mananca mereu la aceiasi momeala. Mai pune si cate un vobler de suprafata de vrei sa eviti agatarile. Tragi cu ochiul la alte topicuri si vezi acolo voblere recomandate. Nu plange dupa cate o naluca agatata ca toti am lasat prin ape cutii intregi de momeli. Pestele are si el toane. Azi papa mai bine, maine deloc, etc. Noi prin dibacie trebuie sa l convingem sa puna botul incercand cat mai multe momeli, cat mai multe culori, cat mai multe vibratii si trebuie sa-l cautam in toate coloanele de apa. Adica suprafata , intre ape din metru inmetru si substrat. Acum ca vrei doar rotative este obtiunea ta dar este limitata.

Avatar utilizator
valy_pike
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 101
Membru din: 18 Aug 2010, 18:53

Re: La clean, fără rezultate.

Mesaj de valy_pike » 13 Iul 2015, 13:36

Eu acum o luna la`m ....ologit ! cate 7-8-9kg intr-o zi, nu mai pun la socoteala cei de 100-200gr, eliberati ! de freo 3 saptamani ....amintiri ! cand apa mare .,cand tulbure abea da am mai agatat cate 2-3 bucati la partida .Asteptam vara pentru ...spectacol dar sa dovedit ....De ex. ieri am incercat de la 8 la 13 ...3 bucati iar dupa amiaza de la 5 la 9.... 1 singurla 600gr. nu stiu ce se intampla de nu mai trage ! vine da un ,,cioc"si pleaca .am schimbat tot arsemalul (voblere ,rotative ,muste ....) am mers pe premiza ca ,,azi nu mananca "dar de o saptamana merg in fiecare zi ...lumina .dar nu vrea ! se intampla ceva cu el !

Avatar utilizator
andreifishing
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 21 Feb 2015, 15:27
Localitate: Timișoara/Hațeg/Lugoj

Re: La clean, fără rezultate.

Mesaj de andreifishing » 13 Iul 2015, 16:48

valy_pike scrie:Eu acum o luna la`m ....ologit ! cate 7-8-9kg intr-o zi, nu mai pun la socoteala cei de 100-200gr, eliberati ! de freo 3 saptamani ....amintiri ! cand apa mare .,cand tulbure abea da am mai agatat cate 2-3 bucati la partida .Asteptam vara pentru ...spectacol dar sa dovedit ....De ex. ieri am incercat de la 8 la 13 ...3 bucati iar dupa amiaza de la 5 la 9.... 1 singurla 600gr. nu stiu ce se intampla de nu mai trage ! vine da un ,,cioc"si pleaca .am schimbat tot arsemalul (voblere ,rotative ,muste ....) am mers pe premiza ca ,,azi nu mananca "dar de o saptamana merg in fiecare zi ...lumina .dar nu vrea ! se intampla ceva cu el !
Exact așa este și pe aici! Din ce județ suneteți?
Îi văd uneori prin apă cum vin după rotativă dar foarte slab, rar dacă se și aruncă după ea să îl pot agăța.
Am auzit niște idei, de la alți pescari, cum că acum este bătaia la scobar și din cauza asta,(nu știu exact care este legătura, probabil o să creez un topic nou pe tema asta să mai auzim niște păreri), nu mai trage nimic.
Pe Strei se mai pot găsi: Scobarul, cleanul, păstrăvul indigen, lipanul, plătica, mreana, lostrița(rar), obletele, păstrăvul curcubeu. Din speciile enumerate de mine, aproape că doar mreana dacă mai mănâncă ceva, în rest nimic! Până și obletele trage slab...

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: La clean, fără rezultate.

Mesaj de lenovo » 14 Iul 2015, 12:26

andreifishing scrie:Bună seara!
Săptămâna aceasta am fost puțin liber și m-am hotărât să încerc puțin rotativa pe râul Strei, jud. Hunedoara.
Am pescuit trei zile, după cum urmează:
Echipament folosit: Lansetă Pezon&Michel Redoutable Trout Rod 2,10m M 6-12g, Mulinetă Cormoran UL-GT 5PiF 500, Fir textil
Ultra Cast 8 Braid Invisi 110m 0.14mm Translucent cu înaintaș fluorocarbon tot de 0,14mm.
Naluci : Rotative Mepps aurii cu și fără puncte roșii.
-Luni: Apa era limpede, am pescuit la început cu înaintaș și am reușit să prind doi cleni micuți plus un păstrăv scăpat ce a sărit din apă dar am pierdut două rotative. Am hotărât să pescuiesc doar cu fir textil, ca să pot să scot rotativele din crengile de pe fundul apei și am reușit să prind încă 3 cleni mari și 2 mici, era pe înserate.
-Joi:Doar fir textil.Foarte slab, plouase iar mai sus puțin mai tare, încet, încet Streiul încă nu s-a tulburat așa că am decis să pescuiesc tot cu rotativa aurie. Am reușit să prind cel mai mare clean pe anul acesta, 36cm, care până la urmă a fost și singurul.
-Duminică,(astăzi): Apa cristal, doar fir textil. Nicio trăsătură, nimic!

Ce greșesc? Cum ar trebui să procedez?
La fel am patit si eu anul trecut pe raul Strei. Dar cand am vazut ca apa era limpede am mers in zona cu apa mai adanca (1,5 m ) si acolo am avut rezultate frumoase. In apa mica de pana la 50-60 cm nu am prins nimic indiferent de naluca folosita, in apa adanca am luat la vobler si la rotativa de 1 si 2 in mal de sub copaci. Am pescuit in zona Ohaba de sub Piatra.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5740
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: La clean, fără rezultate.

Mesaj de Zamfi » 14 Iul 2015, 21:33

La Aiud acum prinde toata lumea! Muresul e mic si limpede si cleanul activ...Pentru cei pasionati e de lucru!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: La clean, fără rezultate.

Mesaj de danone » 15 Iul 2015, 07:39

Pe ape curate si lumina puternica foloseste rotative culoare cupru. Pe ape curate si cer noros foloseste culoarea gold iar pe ape mai tulburi foloseste culoarea argint (silver). Firul trebuie sa fie subtire max. 0,14 sau max 0,16 in combinatie cu forfac fluorocarbon 0,14. Pt recuperarea voblerelor agatate vezi ca poti sa-ti faci un dezgatator de voblere (gasesti modele pe net).

Avatar utilizator
andreifishing
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 21 Feb 2015, 15:27
Localitate: Timișoara/Hațeg/Lugoj

Re: La clean, fără rezultate.

Mesaj de andreifishing » 15 Iul 2015, 21:56

lenovo scrie:
La fel am patit si eu anul trecut pe raul Strei. Dar cand am vazut ca apa era limpede am mers in zona cu apa mai adanca (1,5 m ) si acolo am avut rezultate frumoase. In apa mica de pana la 50-60 cm nu am prins nimic indiferent de naluca folosita, in apa adanca am luat la vobler si la rotativa de 1 si 2 in mal de sub copaci. Am pescuit in zona Ohaba de sub Piatra.
Recomand zona Rușor. Cine vine dinspre Petroșani, chiar înainte de intrare în Rușor, se face un drum spre dreapta și se trece calea ferată apoi tot înainte și parcați pe stânga, nu treceți podul. De la pod în jos sunt locuri bune de mreană iar mai sus de pod dorne MARI de clean. Astăzi am ajuns și eu acolo dar pe seară. Am făcut vreo 5 lanseuri și a apărut primul clean de vreo 25 cm. Activitatea sa se vedea ușor pe suprafața apei, un muscar tocmai ce prinsese 5 bucăți.
Sunt niște locuri superbe pe acolo, vă recomand o ieșire pentru cei din apropiere, și nu numai...sunt destule pensiuni în zonă (Casa Cânda Sălașu de Sus, recomand, peste drum stau eu) :lol: :lol: :lol:
Poate luni revin și cu niște poze.
Aaaa, era să uit. În timp ce pescuiam pe acel pod,( am zis să fac vreo două încercări în trecere), a venit un tip pe bicicletă la mine și mi-a spus că sub pod, mai exact sub o salcie unde apa este destul de adâncă, sunt niște exemplare de peste 4 kg! :P

Scrie răspuns