La ce prindem cel mai bine avat

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de OldSVF » 02 Sep 2020, 20:33

Intra și pe năluci de peste 10cm pe râurile mari,gen celor amintite de tine.De obicei țintă e cu totul alt peste,dar pentru că acest lucru s-a repetat de mai multe ori,sunt convins că sunt perioade din an când preferă ca hrană peștisori mai mari...la fel de adevărat e și faptul ca un avat de 5-6-7kg prefera o nălucă de 2-3cm.
Imprevizibili,cred că asta ar fi singura asemănare care o găsesc eu între ei.Ca și drill nu cred(strict părerea mea)la pesti de aceeași greutate.Un clean de 50-60cm va face mai urat ca un avat de aceeași marime.Cleanul va căuta să coboare mai mult ca și avatul care se ridica relativ repede in pelicula.Curios e că ultimii cleni mari care i-am luat pe voblere au avut atacuri fine,mai mult lăsat pe ele.Dar asta depinde și de alți factori nu neapărat doar de comportament/mărime.De exemplu pe guma de 10cm,acum vreo luna,a dat mai agresiv ca și pe voblere.
Avatul e mult mai agresiv în atac,dar e tot o părere personală,fiecare percem altfel aceste lucruri.Chestie de mână,scule,etc.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de adrian99 » 02 Sep 2020, 23:12

clar avatul este mai agresiv in atac.atat pe cap de lanseu cat si pe urmarire si lovitura in ultimul metru de apa.
cleanul are obiceiul de a tatona naluca,de a inota paralel cu ea si de aceea(de multe ori)este agatat pe exterior.
in apele unde mai exista cleni de 60cm da,se pot folosi naluci mari(chiar 10cm) pentru a selecta exemplarele.asta inseamna si risc in sensul ca poti avea un sg atac toata ziua,exemplare de talie normal ferindu-se.daca exista mult timp la dispozitie da se merita.daca nu mai bine mai multe capturi de talie normala decat nimic.

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de OldSVF » 03 Sep 2020, 10:03

Nu da nimeni cred după clean cu năluci așa mari,am specificat că ținta e alt peste,dar daca se nimerește sa atace și cleanul e foarte bine.Continui pe același loc și cu aceeași nălucă pentru că am întâlnit cazuri în care mai mulți cleni mari sa înghesuie obleții în suprafață,inițial crezând că e avat.

Avatar utilizator
andreifishing
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 21 Feb 2015, 15:27
Localitate: Timișoara/Hațeg/Lugoj

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de andreifishing » 04 Oct 2020, 19:57

CTB76 scrie:
06 Oct 2016, 19:50
De când am devenit pescar avatul a fost peștele care m-a atras cel mai mult, mai ales că atunci îmi erau la îndemână doar Timișul și Bega. [...]
Am început să pescuiesc și eu pe Bega și Timiș anul ăsta, venind de pe râurile de munte din Retezat :D până acum am reușit să prind doar la gume. Știucă și somn la shad-uri de 7.5cm Daiwa Tournament D.Fin. Până acum am încercat doar zonele de pe lângă Nokia. Ieri am fost și în spatele catedralei și nu am reușit să prind nimic, deși erau enorm de multe atacuri.

Am dat cu gume, în special shad-uri. Cel menționat mai sus și Bass Assasin, Storm de 10cm. Absolut nimic.
Apoi am trecut pe voblere și am dat cu Rapala Shadow Rap de 7cm și Shalow Shad Rap tot de 7cm. NIMIC! Salmo Slider aceeași poveste.

Am pus un Countdown de 5cm și abia atunci am văzut o urmărire.

O să încerc cu Salmo Thrill de 7cm și ceva rotative sub formă de frunză de salcie argintii.

Ai ceva sfaturi, te rog? :) Mulțumesc!

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de johnnybravo » 06 Oct 2020, 09:03

mai poti incerca rotativa, bladebait, cicada dar cel mai spectaculos e la popper

Avatar utilizator
mariusvlp
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 26 Oct 2020, 11:01

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de mariusvlp » 03 Noi 2020, 22:25

Voblere, Thrill, Countdown, poppere Dam si Yozuri 3D, cicade, rotative, whopper plopper. :D

CTB76
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 28 Noi 2015, 22:35
Localitate: Timișoara

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de CTB76 » 15 Noi 2020, 17:36

andreifishing scrie:
04 Oct 2020, 19:57
Ai ceva sfaturi, te rog? :) Mulțumesc!
Sfaturi am! Nu știu dacă-s bune însă :lol:
În oraș pe Bega cred că avații știu mai bine decât pescarul ce model de nălucă e folosită. Sunt atît de mulți amatori de spinning că peștii cam ignoră orice. Anul ăsta am agățat doar o bucată la Flora în față, în iulie, foarte de dimineață, la Salmo Sting floating de 7, la thrill-ul de 7 am prins anul ăsta cleni, doar pe Bega. Pe Timiș cu thrill-ul doar experiență.
Fază de anul ăsta, prin septembrie, undeva după vărsarea Pogoniciului în Timiș: eu în apă pînă la brîu :cry: apa fierbea de avați și în special unul (mare, cam pe la 4 kg) tot muscărea ieșind pe jumătate din apă într-o bulboană. Am folosit toate lingurile, doar lingurița de cafea n-am aruncat-o, trecusem pe voblere cu același succes și vine pe malul opus un cetățean pescar/cioban cu un ansamblu lansetă/mulinetă modest (de piață) cu un linguroi de 5 lei (din cel de știucă cu abțibild verde peste metal) mare, lat aproape cît palma. Vede și el avatul în bulboană, lansează și, vă jur că e adevărat și nu e pescărească, îl prinde la al doilea lanseu. :lol1: :headbash: :fluch :censored:

TatarBogdan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 03 Ian 2021, 18:09

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de TatarBogdan » 03 Ian 2021, 18:28

Salut prieteni pescari.
Pentru mine exista un top categoric de "prinzatoare". Doar timpul(orele in care pescuiesc) si anotimpul difera. Hai sa incep cu topul nalucilor si apoi vorbim de ore si vreme.
1. Salmo thrill ( culorile argintii si cele cu albastru si olive ala vechi mai prodice surprize placute) marime 7 cm. Modelel mai mici, prind numa putoi pana in 500 gr.
2.Strike pro flapp jack culoare albastru cu gri
3.Manns alb sidef 6.5 cm pe jiguri de 5-7 gr (multi avati mici prinsi cand fierbea apa de ei si erau mofturosi)
Acum... Ca si anotimp.
Vara dimineata devreme am prins cel mai bine. Cand inca e noapte plec de acasa si pe cand intra ziua in noapte dau deja. Activitate buna intre 6 si 10.
Primavara-toamna, cel mai bine amiaza si dupa masa spre seara.
Iarna in amiaza.
Echipament folosesc un favorite 10 28. Si mulineta vreau sa iau un quantum. Fir 0.10 0.14, am folosit daiwa, momoi si vreau sa incerc un wft gliss. Inaintas fluo obligatoriu lung 0.25 0.4
Sper sa fie de folos.

Scrie răspuns