La ce prindem cel mai bine avat

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
OldSVF
junior
junior

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de OldSVF » 02 Sep 2020, 20:33

Intra și pe năluci de peste 10cm pe râurile mari,gen celor amintite de tine.De obicei țintă e cu totul alt peste,dar pentru că acest lucru s-a repetat de mai multe ori,sunt convins că sunt perioade din an când preferă ca hrană peștisori mai mari...la fel de adevărat e și faptul ca un avat de 5-6-7kg prefera o nălucă de 2-3cm.
Imprevizibili,cred că asta ar fi singura asemănare care o găsesc eu între ei.Ca și drill nu cred(strict părerea mea)la pesti de aceeași greutate.Un clean de 50-60cm va face mai urat ca un avat de aceeași marime.Cleanul va căuta să coboare mai mult ca și avatul care se ridica relativ repede in pelicula.Curios e că ultimii cleni mari care i-am luat pe voblere au avut atacuri fine,mai mult lăsat pe ele.Dar asta depinde și de alți factori nu neapărat doar de comportament/mărime.De exemplu pe guma de 10cm,acum vreo luna,a dat mai agresiv ca și pe voblere.
Avatul e mult mai agresiv în atac,dar e tot o părere personală,fiecare percem altfel aceste lucruri.Chestie de mână,scule,etc.

adrian99
veteran
veteran

Mesaj de adrian99 » 02 Sep 2020, 23:12

clar avatul este mai agresiv in atac.atat pe cap de lanseu cat si pe urmarire si lovitura in ultimul metru de apa.
cleanul are obiceiul de a tatona naluca,de a inota paralel cu ea si de aceea(de multe ori)este agatat pe exterior.
in apele unde mai exista cleni de 60cm da,se pot folosi naluci mari(chiar 10cm) pentru a selecta exemplarele.asta inseamna si risc in sensul ca poti avea un sg atac toata ziua,exemplare de talie normal ferindu-se.daca exista mult timp la dispozitie da se merita.daca nu mai bine mai multe capturi de talie normala decat nimic.

OldSVF
junior
junior

Mesaj de OldSVF » 03 Sep 2020, 10:03

Nu da nimeni cred după clean cu năluci așa mari,am specificat că ținta e alt peste,dar daca se nimerește sa atace și cleanul e foarte bine.Continui pe același loc și cu aceeași nălucă pentru că am întâlnit cazuri în care mai mulți cleni mari sa înghesuie obleții în suprafață,inițial crezând că e avat.

Scrie răspuns