La ce prindem cel mai bine avat

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de feugen » 17 Ian 2016, 11:11

Pai asta am zis si eu... Am dat cam 1 euroi pe un vobler de 5cm de 10g care merge sub pelicula si a reusit sa invete sa respire avat si stiuca. Cred ca ar merge si la clean dar... nu am dat nicio data dupa el cu artificiale. Daca as pescui pe balti unde sa am habar de agataturi, atunci mi-as permite sa folosesc si jucarele mai scumpe, insa la Dunare, in crengi... minimul de investitie => maximul de eficienta. De la aia trebuie cumparata cate o imitatie de... mai stiu eu ce model, trebuie probata si daca corespunde => gramada pe mamalor si facuta comanda mai mare ca tot este moca posta. :respekt:
Bucuresti

Avatar utilizator
sorrynblue
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 129
Membru din: 19 Aug 2014, 21:41
Localitate: Braila

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de sorrynblue » 12 Feb 2016, 15:02

Cineva de plictiseala si din lipsa de ocupatie a iesit sa arunce cateva naluci sa vada daca misca ceva? Eu am fost azi 2 ore, nici o miscare, nici nu ma asteptam. Iesirea pe Dunare, Braila, intr-o zona in care este curent puternic. Am incercat si in curent si la margine si la adancime mare si la suprafata. Apa are 4.5 grade si e in crestere conform AFDJ.
Daca la munte nu am zapada de ajuns ce sa fac plang dupa vara.
Catch and release is another type of fishing.

Avatar utilizator
Marciano
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 05 Ian 2015, 13:42
Localitate: SONA

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de Marciano » 05 Oct 2016, 07:24

Cum mai stati cu avatoii? Ce naluci magice ati mai descoperit? Se cam pune praful peste acest topic...
Pisces natare oportet

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1720
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de albert.C » 05 Oct 2016, 13:45

cred ca la 220 volti merge bine,indiferent de culoare-este o naluca ce nu iarta ! :)

CTB76
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 28 Noi 2015, 22:35
Localitate: Timișoara

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de CTB76 » 06 Oct 2016, 19:50

De când am devenit pescar avatul a fost peștele care m-a atras cel mai mult, mai ales că atunci îmi erau la îndemână doar Timișul și Bega. Și atunci ca și acuma îi aloc foarte mult timp, mai ales că în anii 80-90 Timișul era plin de avați iar eu, pescar novice, eram fascinat atunci, ca și acum dealtfel, de spectacolul dat de avații înfometați. Pescuiesc și în ziua de azi 90% pe ape sălbatice (în ordinea preferințelor Timiș, Bega, Mureș, Dunăre) și de obicei la spinning (da' în ultimii ani devin un soi de allrounder, spre disperarea nevestei, am deja 37 de lansete, de la spin la bolo, feeder, match și crap)
Mă laud cu destui avați la activ și pot spune cu mâna pe inimă că nu există metode infailibile la avat și nălucă supremă. Am prins la aproape orice nălucă din trusă avat, excepție fac spinnerbaiturile. Am prins avat de 150-200g la oscilantă de știucă (pișcotul Inox București de 2,5 lei) și avat de 3,3 kg la Celtic argintat de 0 dând după clean. Cel mai mare avat l-am prins însă la bolo dând după scobar la Topolovăț, pe Bega, avea aproape 3,9 kg (pe fir de 0.10 la forfac) la un viermuș roșu.
Pot însă să spun că dacă vrem să căutăm avatul la spining ordinea nălucilor de încercat este vobler/popper/topwater, oscilantă, rotativă, softplastic (am prins la grub alb perlat Mister Twister tras la suprafață nu mai puțin de 7 avați de 500g-1,5kg, într-o oră, în iulie 1997 pe Bega, la Remetea). În ceea ce privește voblerele sau oscilantele sau rotativele nici aici nu pot face nici o distincție, pot spune că dacă într-o zi am prins la Floating Original o bucată atunci au mai urmat și altele, dar și aici e cu dichis, uneori prinzi cu oscilanta mică, grea, specială de avat o bucată și pe urmă se taie, trebuie să continui să schimbi nălucile, următorul vine la rotativă sau vobler sau mai știu eu ce.
Ultimii avați i-am prins la un vobler de tarabă (de 6 lei) care nici nu mergea drept, eram deja la capătul răbdării încercasem toate variantele și voblerul ăsta-l aveam în fundul trusei, nu-l pescuisem niciodată, vorba aia „pe culmile disperării” l-am lansat într-o doară și p-ăla l-au vrut cabotinii. :mrgreen:

Avatar utilizator
Marciano
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 05 Ian 2015, 13:42
Localitate: SONA

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de Marciano » 16 Oct 2016, 10:19

A folosit cineva thrill de 4?
Pisces natare oportet

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de danr » 16 Oct 2016, 14:01

ctb76, eu n-as pune plasticele pe ultimul loc......
dimpotriva, 1-2 alaturi de voblere....
si sunt momente cand pot fi alegerea nr 1.... de departe
important e sa dai cu .... ce trebuie si cum trebuie

CTB76
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 28 Noi 2015, 22:35
Localitate: Timișoara

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de CTB76 » 16 Oct 2016, 16:58

Cred că e în primul rând pescarul „de vină”. Cu excepția mai sus menționată, pentru mine, plasticele au dat rezultate submediocre, de multe ori avatul îmi urmărea jigul cu grub/shad dar nu-l ataca, treceam la vobler sau oscilantă venea mușcătura... Ce să zic ... Probabil io-s de vină ... Habar n-am!
Să nu mai zic de plumbul cu muște care mi-a adus doar 2 avăței, ultima dată pescuiam din barcă la Dunăre iar confratele meu din barcă (și bunul meu prieten dealtfel) avea la activ peste o duzină de avați la montură. În ziua aia eu am prins la oscilantă, doar la oscilantă, la un moment dat lua lingura imediat ÎNAINTE să cadă pe luciul apei, la 1-2 cm de pelicula apei. La plumb cu muscă (identic cu cel al prietenului) am prins doi avăței cât palma, disperarea m-a făcut să trec la alte năluci și de aia am prins.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de George1985 » 16 Oct 2016, 18:07

Twisterul e o naluca buna la avat.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de adrian99 » 16 Oct 2016, 18:32

dan are dreptate
plasticele(de multe ori)salveaza o partida de avat
insa nu toata gama este prinzatoare(adica armezi un plastic pe jig si pac avatul)
exeperimentand poti avea rezulate(chestie care se potriveste si celorlalte categorii de naluci)

cu ce nu prinzi scoti la vanzare pe net
:lol1:

Scrie răspuns