La ce prindem cel mai bine avat

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
chuby man
veteran
veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 21 Ian 2015, 08:30
Localitate: Zalau

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de chuby man » 10 Ian 2016, 20:41

Indiferent de tipul nalucilor (voblere, lingurite, shaduri etc) prefer echipamentul light (lanseta 90g+mulineta 165g). Drilul cu un astfel de echipament este senzational. Daca la final "reusim" sa mai si eliberam pestele, satiafactia este deplina... :respekt:

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 589
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de shogunu65 » 11 Ian 2016, 09:55

Si eu prefer light dar daca dau la dunare si locul are copaci + curent puternic un avat la +3 kg face cam ce vrea el cu o lanseta light. In toamna asta cu o lanseta 3-10 g si o mulineta de 1500 am luat la Gostinu cateva bucati de 2 kg. La un moment dat a intrat un trenulet care mi a luat 30-40 m de fir spre larg. cand l am vazut ca sa duce si in aval, unde erau cativa copaci in apa, am pus mana pe tambur sa franez mai mult decat tinea frana. L am tinut 5-6 secunde apoi firul s-a inmuiat si la recuperare ancora era dreapta. Pe lanseta light dau cu voblere usoare care au triplele destul de subtiri. La o saptamana in acelasi loc am luat unul peste 4 kg dar cu o lanseta adecvata 15-50g. In 2 minute era pus pe mal.

chuby man
veteran
veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 21 Ian 2015, 08:30
Localitate: Zalau

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de chuby man » 11 Ian 2016, 21:44

Eu pescuiesc pe Somes si mai rar pe Mures. Totusi cea mai puternica lanseta folosita la avat este de 10-30g. O folosesc doar cand trebuie sa lansez mai departe sau daca vad atacand un avat mare. Cele mai grele naluci folosite abia depasesc 10g, firul cel mai gros 0.22 mono (la avat inca nu am folosit multifilament)
Nu ma tem de avatii mari, astia obosesc repede. Altfel stau lucrurile daca intra o mreana de 3-4Kg (daca pescuim pe langa mal sau in apropierea fundului albiei)
Avatul cred ca trebuie sa cantareasca dublul mrenei ca sa-l putem compara in drill cu aceasta...Cred ca ar fi interesant sa deschidem un topic si despre pescuitul mrenei cu naluci ( am vazut un filmulet in care un tip din Spania a prins mai multe mrene cu acelasi vobler, la aceeasi iesire, fara sa prinda alta specie?!?) :respekt:

Calin C
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 298
Membru din: 20 Sep 2012, 13:39
Localitate: Bucuresti / Baia Mare

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de Calin C » 11 Ian 2016, 22:21

@chubby MAN, vezi ca exista 2 topicuri "mreana la năluci" si "voblere pentru mreana" foarte interesante. Pina nu am agățat si ratat o mreana frumoasa acum 2 ani pe Argeș, pe un Hornet de 3'5 nu credeam ca intra la artificiale.
Dar sa revenim la avat.... :D

chuby man
veteran
veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 21 Ian 2015, 08:30
Localitate: Zalau

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de chuby man » 13 Ian 2016, 21:10

Ai dreptate, sa revenim la avat. Multumesc pt. informatie, o sa caut. Sa va zic cele mai prinzatoare voblere la avat vara trecuta (evident, exp. personala):
1. Zara Puppy
2. Tormentor-3gr.
3. Prey Glider
PS: foarte rar am folosit vreo naluca mai grea decat Prey Glider

Avatar utilizator
Marciano
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 05 Ian 2015, 13:42
Localitate: SONA

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de Marciano » 14 Ian 2016, 07:48

Frumoase voblere! La Tormentor ce culoare a fost castigatoare? Am si eu unul din cauza asta te intreb.
Pisces natare oportet

chuby man
veteran
veteran
Mesaje: 1449
Membru din: 21 Ian 2015, 08:30
Localitate: Zalau

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de chuby man » 15 Ian 2016, 21:12

Pt. Marciano: Tormentor Floating Lures H Skb (cautam clenii, avatii tocmai refuzasera toate nalucile WTD lansate cu un Fenwick 8'6" la o distanta apreciabila; am luat lanseta Lungan cu mono de 0.16 si micro voblerele si au intrat 3 avati , desii distanta la care puteam lansa a scazut semnificativ iar avatii atacau la suprafata exact unde plimbasem anterior "puii Zarei"...) :roll:

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de feugen » 15 Ian 2016, 21:42

Pentru mine, cele mai prinzatoare la avat in 2015 au fost niste "tinichele" intitulate de unii drept cicade, de vreo 5cm si grele de 11g. Am dat pe una vreo 2,5 lei pe Aliexpres cu transport cu tot. Al mai mare avat ce a invatat sa "respire" aer curat a fost de vreo 3-4Kg. Eu am fost/sunt foarte multumit de acele fieratanii. O simpla cautare pe Aliexpres dupa lure va aduce, invariabil, si la cicade d'astea la pret de mocangeala. Or fi voblersase care fac serviciu la avat dar, spre exemplu, eu am facut "misto" de un prieten care pescuia cu "thrill" de 7 si 9cm.
Sunt atat de multe optiuni la pret de kko incat ar trebui sa ne gandim de 2 ori inainte de a face o investitie :bere:
Bucuresti

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 589
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de shogunu65 » 17 Ian 2016, 00:14

de acord cu feugen

cand ai o naluca de 2-3 lei iti permiti sa o lansezi in locurile alea bune cu agataturi :)))

Eu cei mai multi avati tot la table gen kastmaster i am luat. Intradevar cel mai mare, peste 4 kg l am luat la un thrill de 7 cm

Avatar utilizator
vampir
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 30 Aug 2007, 21:47
Localitate: Craiova

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de vampir » 17 Ian 2016, 06:26

Traii sa aud un bucurestean ca recomanda scule ieftine. Feugen esti periculos, stai sa vina greii sa vezi ce sufla pe nari. Nu stiai ca aici baietii merg cu mertzanu la peste? Te vor trece pe lista neagra langa mine . Ar fi bine sa ne imprietenim :)). Voblere la 1 euroi?? Auuu. Te vor manca. Acu serios vorbind sunt multe articole acolo care nu prind mai nimic ( ca si cele din vitrinele noastre) dar cu siguranta sunt si produse care te vor face fericit la pretul asta. Trebuie doar descoperite.

Scrie răspuns