La ce prindem cel mai bine avat

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de anem » 23 Dec 2015, 10:49

RAFYYY91 scrie:
anem scrie:da, difera numarul lor dar ceva ma face sa cred ca au niste obiceiuri foarte asemanatoare atunci cand vine vorba de locuri si naluci ...

Vincenziu ... SSR-ul ala de 5 nu e prea mic pentru avat, cu atat mai mult pe Dunare? intreb pentru ca eu pe Dunare cu greu dau inclusiv cu 7cm preferand tot timpul naluci de minim 8-9cm.
depinde de ce tip de pescuit vorbim, normal ca un vobler de 3.5-5cm e prea mic pentru o lanseta M/MH, insa eu am prins foarte bine avat pe voblere de 4cm, folosind un bat light/ultralight si mono de 0.16, iar talia avatilor din zona era de maxim 3kg, cu media pe la 1kg
Da Rafy, doar ca Vincenziu vorbea de Dunare. eu unul nu m-as avanta la avat cu o lanseta light sau ultralight ... sau cel putin nu la avatii pe care sper sa ii prind. Am cateva amintiri cu niste lansete din clasa light pe Dunare si cu ceva avatoi care au facut ce au vrut cu mine ... tocmai din cauza asta nu folosesc lansete care sa nu aibe suficienta putere in cotor pentru a te putea opinti asa cum trebuie atunci cand ai de scos un avat bine imbracat din curent. plus ca majoritatea nalucilor pe care le folosesc depasesc bine de tot greutatea care poate fi lansata cu un light ... inclusiv jiguri de 50 de grame :wink:

vorba aia ... locuri si abordari diferite :wink:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Amaruk
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 228
Membru din: 15 Sep 2015, 11:20

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de Amaruk » 23 Dec 2015, 12:34

La avat anul asta am avut partide de exceptie pe dunare folosind cicade de la strike pro, astro vibe de 4,5 cm, 9,6 g (varianta de cicada cu bile). Avantajul pe care l-am gasit au fost aruncarile luuungi pe care le obtii cu cicada de 9g, in conditiile in care avati erau in larg. majoritatea atacurilor au fost pe cap de lanseu iar avatii au avut intre 500g (FOARTE putini din astia mici)si 3.8 Kg, cu media pe la 2 Kg. Langa mine un domn folosea o montura thril + musca si a rupt gradinita, nu stiu daca a lovit avati mai mari de 500g (nici lanseurile nu ajungeau foarte departe). cand s-au oprit din mancat, pe la ora 14:00 am trecut la pescuit de salau cu jig-uri de 25-35g si gume de 12-16cm si culmea am inceput sa culeg avati de 400-600 grame de la 8m adancime.

Cred ca e un peste foarte ciudat si nu exista reteta, sau momeala ideala, eu l-am gasit mancand dimineata devreme iar cand s-a ridicat soarele....NIMIC. O zi mai tarziu s-a pus pe mancat ca nebunul la 11:00 in 30 de grade afara si soare puternic, la inca o zi distanta puteai sa juri ca nu e avat in Dunare....

De remarcat:
- Daca folositi cicade de peste 7 gr + textil + lansete fast....sa aveti grija de mulinete ca au de suportat socuri....
- Cicadele mari au tendinta de a se duce mai repede la fund....unde le gasesc stiucile....si daca nu ai floro...se cam duc cu ele. desigur exista si reversul....culegi bibani frumosi si somotei....


Aici cicada:
http://www.totalfishing.ro/strike-pro-c ... 43001.html

Avatar utilizator
dilobi2
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 104
Membru din: 31 Oct 2012, 22:35

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de dilobi2 » 30 Dec 2015, 16:30

Amaruk scrie:La avat anul asta am avut partide de exceptie pe dunare folosind cicade de la strike pro, astro vibe de 4,5 cm, 9,6 g (varianta de cicada cu bile). Avantajul pe care l-am gasit au fost aruncarile luuungi pe care le obtii cu cicada de 9g, in conditiile in care avati erau in larg. majoritatea atacurilor au fost pe cap de lanseu iar avatii au avut intre 500g (FOARTE putini din astia mici)si 3.8 Kg, cu media pe la 2 Kg. Langa mine un domn folosea o montura thril + musca si a rupt gradinita, nu stiu daca a lovit avati mai mari de 500g (nici lanseurile nu ajungeau foarte departe). cand s-au oprit din mancat, pe la ora 14:00 am trecut la pescuit de salau cu jig-uri de 25-35g si gume de 12-16cm si culmea am inceput sa culeg avati de 400-600 grame de la 8m adancime.

Cred ca e un peste foarte ciudat si nu exista reteta, sau momeala ideala, eu l-am gasit mancand dimineata devreme iar cand s-a ridicat soarele....NIMIC. O zi mai tarziu s-a pus pe mancat ca nebunul la 11:00 in 30 de grade afara si soare puternic, la inca o zi distanta puteai sa juri ca nu e avat in Dunare....

De remarcat:
- Daca folositi cicade de peste 7 gr + textil + lansete fast....sa aveti grija de mulinete ca au de suportat socuri....
- Cicadele mari au tendinta de a se duce mai repede la fund....unde le gasesc stiucile....si daca nu ai floro...se cam duc cu ele. desigur exista si reversul....culegi bibani frumosi si somotei....


Aici cicada:
http://www.totalfishing.ro/strike-pro-c ... 43001.html
Salut


Cum folosesti cicada ? Cu bataie mare, medie sau mica ?

Ms.

Amaruk
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 228
Membru din: 15 Sep 2015, 11:20

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de Amaruk » 01 Ian 2016, 13:29

dilobi2 scrie:
Amaruk scrie:La avat anul asta am avut partide de exceptie pe dunare folosind cicade de la strike pro, astro vibe de 4,5 cm, 9,6 g (varianta de cicada cu bile). Avantajul pe care l-am gasit au fost aruncarile luuungi pe care le obtii cu cicada de 9g, in conditiile in care avati erau in larg. majoritatea atacurilor au fost pe cap de lanseu iar avatii au avut intre 500g (FOARTE putini din astia mici)si 3.8 Kg, cu media pe la 2 Kg. Langa mine un domn folosea o montura thril + musca si a rupt gradinita, nu stiu daca a lovit avati mai mari de 500g (nici lanseurile nu ajungeau foarte departe). cand s-au oprit din mancat, pe la ora 14:00 am trecut la pescuit de salau cu jig-uri de 25-35g si gume de 12-16cm si culmea am inceput sa culeg avati de 400-600 grame de la 8m adancime.

Cred ca e un peste foarte ciudat si nu exista reteta, sau momeala ideala, eu l-am gasit mancand dimineata devreme iar cand s-a ridicat soarele....NIMIC. O zi mai tarziu s-a pus pe mancat ca nebunul la 11:00 in 30 de grade afara si soare puternic, la inca o zi distanta puteai sa juri ca nu e avat in Dunare....

De remarcat:
- Daca folositi cicade de peste 7 gr + textil + lansete fast....sa aveti grija de mulinete ca au de suportat socuri....
- Cicadele mari au tendinta de a se duce mai repede la fund....unde le gasesc stiucile....si daca nu ai floro...se cam duc cu ele. desigur exista si reversul....culegi bibani frumosi si somotei....


Aici cicada:
http://www.totalfishing.ro/strike-pro-c ... 43001.html
Salut


Cum folosesti cicada ? Cu bataie mare, medie sau mica ?

Ms.
Bataie medie. Agatata de a doua gaura.

Avatar utilizator
Marciano
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 05 Ian 2015, 13:42
Localitate: SONA

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de Marciano » 02 Ian 2016, 16:17

Salutare dragi pescari de ASPIUS! De unde as putea sa-mi procur si eu niste kastmastere de 10-15 gr? Mentionez ca in zona mea nu se prea gasesc!
Pisces natare oportet

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1720
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de albert.C » 02 Ian 2016, 18:27

eu caut asa gramaje de 1 an..nu am gasit decat de 23 gr la xxx

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de stefanflorin » 02 Ian 2016, 23:53

google=>search=> laxus blinker
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
Marciano
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 05 Ian 2015, 13:42
Localitate: SONA

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de Marciano » 03 Ian 2016, 08:07

Am asa ceva, laxus blinker. Ma intereseaza ceva KASMASTER de la ACME sau de la NEWAY. Am gasit acum 2 ani in magazine dar acum n-am mai dat de ele.
Stie cineva daca se mai gasesc in magazine? Online nu am gasit ca sa pot face comanda.
Pisces natare oportet

Amaruk
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 228
Membru din: 15 Sep 2015, 11:20

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de Amaruk » 03 Ian 2016, 10:58

Marciano scrie:Am asa ceva, laxus blinker. Ma intereseaza ceva KASMASTER de la ACME sau de la NEWAY. Am gasit acum 2 ani in magazine dar acum n-am mai dat de ele.
Stie cineva daca se mai gasesc in magazine? Online nu am gasit ca sa pot face comanda.
Le gasesti la cabelas pe site. Varietate mare de culori si gramaje. Pe forumul de vanzare e un coleg care poate aduce de la cabelas.
spor.

Avatar utilizator
Marciano
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 05 Ian 2015, 13:42
Localitate: SONA

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de Marciano » 03 Ian 2016, 11:18

Multumesc frumos, Amaruk!
Pisces natare oportet

Scrie răspuns