La ce prindem cel mai bine avat

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de anem » 08 Dec 2015, 17:07

Stai jos scrie:in Romania?
nu in Romania ... dar avatii as spune ca mananca la fel indiferent de apa sau tara ... :wink:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Alex-BAV
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 270
Membru din: 21 Ian 2013, 13:15
Localitate: Pitesti

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de Alex-BAV » 08 Dec 2015, 17:19

anem scrie:
Stai jos scrie:in Romania?
nu in Romania ... dar avatii as spune ca mananca la fel indiferent de apa sau tara ... :wink:
Mananca la fel, dar difera ceva si e ffff important !

Numarul lor :wink:
Do it with passion or not at all !

Avatar utilizator
dilobi2
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 104
Membru din: 31 Oct 2012, 22:35

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de dilobi2 » 08 Dec 2015, 18:52

Alex-BAV scrie:
anem scrie:
Stai jos scrie:in Romania?
nu in Romania ... dar avatii as spune ca mananca la fel indiferent de apa sau tara ... :wink:
Mananca la fel, dar difera ceva si e ffff important !

Numarul lor :wink:

Au Electricienii si/sau "baietii" cu plasele grija de numarul lor. :censored: :censored: :censored: :censored: beep beep !

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16157
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de adrian99 » 09 Dec 2015, 10:14

avatul nu este un peste cautat,sau atat de cautat de cei cu plasele ori electricieni.
nu are cerinta in restaurantele de lux din tara ori Bucuresti
este drept nr lor a scazut in ultimii ani.bancurile de puiet(prada) s-au rarit,nu mai sunt pe trasele obisnuite
deci sunt mai multi factori care au dus la o micsorare a nr de pesti

sa nu uitam si de asa zisi pescari sportivi care "inmagazineaza"orice la traista :roll:

Avatar utilizator
h_vicentiu
junior
junior
Mesaje: 34
Membru din: 28 Noi 2011, 23:30
Localitate: Galati

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de h_vicentiu » 17 Dec 2015, 11:46

dilobi2 scrie:
George1985 scrie:Culoarea thrillului are importanta!
Chestie probata

Ma ajuti si pe mine te rog ? :wallbash:

Apa limpede, ce culoare Thrill :?: ?
Apa tulbure, ce culoare Thrill :?: ?
Curent mare ( vartejuri ), ce culoare :?: ?

Ms. :wink:
Eu sincer nu mai dau cu Thrill-ul pentru ca l-am inlocuit cu X-Rap 8 cm culoare S (apa limpede) sau Alb cand e apa tulbure
Rezultate bune si foarte bune am avut la SSR 5 cm culoare SG (apa tulbure+limpede). Sincer folosesc mai mult SSR de 5 decat de 7 sau 9.....e mai prinzator (avat + strapi) cu cel de 9 poti avea surprize (doar daca ai si avati mai imbracati in apa)
Uneori am mai avut capturi si pe Crystal Vibe....dar inca nu a batut SSR-ul
Problema e aceeasi prezentata de colegii de pe forum...avem naluci si informatii, insa nu prea mai avem ce prinde
Si la Galati pe Dunare aceeasi problema...avati mici si strapi sunt nu ma plang dar e greu sa dai de "bunici" chiar in locuri unde altadata mai aveai cate o surpriza.
In curent puternic nu iti pot recomanda nimic pentru ca acolo sunt incepator....nu am in zona locuri specifice curentilor mari.
"carpe diem quam minimum credula postero"

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de anem » 17 Dec 2015, 11:52

Alex-BAV scrie:
anem scrie:
Stai jos scrie:in Romania?
nu in Romania ... dar avatii as spune ca mananca la fel indiferent de apa sau tara ... :wink:
Mananca la fel, dar difera ceva si e ffff important !

Numarul lor :wink:
da, difera numarul lor dar ceva ma face sa cred ca au niste obiceiuri foarte asemanatoare atunci cand vine vorba de locuri si naluci ...

Vincenziu ... SSR-ul ala de 5 nu e prea mic pentru avat, cu atat mai mult pe Dunare? intreb pentru ca eu pe Dunare cu greu dau inclusiv cu 7cm preferand tot timpul naluci de minim 8-9cm.
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
h_vicentiu
junior
junior
Mesaje: 34
Membru din: 28 Noi 2011, 23:30
Localitate: Galati

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de h_vicentiu » 17 Dec 2015, 12:08

anem scrie:
Vincenziu ... SSR-ul ala de 5 nu e prea mic pentru avat, cu atat mai mult pe Dunare? intreb pentru ca eu pe Dunare cu greu dau inclusiv cu 7cm preferand tot timpul naluci de minim 8-9cm.
[/quote]

Am SSR de 5 7 9 diverse culori
Am observat ca majoritatea capturilor au intrat pe SSR 5
Nu am obiectat faptul ca pe cel de 9 sau 7 nu intra nimic....din contra vin cei mai "imbracati" ... dar problema e ca poti sacrifica o zi de pescuit cautand avati mai "seriosi" cu voblere de 9 cm si sa ai surpriza sa nu prinzi nimic si sa pleci dezamagit acasa.
Eu unul incep partidele de pescuit cu voblere mari....daca vad ca nu prea am succes trec la categoria "light" ....5-6 cm si de cele mai multe ori nu plec acasa dezamagit

Ca o concluzie personala SSR-ul de 5 e un bun partener chiar si pe Dunare...iti salveaza orice zi de pescuit
"carpe diem quam minimum credula postero"

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de RAFYYY91 » 17 Dec 2015, 14:14

anem scrie:da, difera numarul lor dar ceva ma face sa cred ca au niste obiceiuri foarte asemanatoare atunci cand vine vorba de locuri si naluci ...

Vincenziu ... SSR-ul ala de 5 nu e prea mic pentru avat, cu atat mai mult pe Dunare? intreb pentru ca eu pe Dunare cu greu dau inclusiv cu 7cm preferand tot timpul naluci de minim 8-9cm.
depinde de ce tip de pescuit vorbim, normal ca un vobler de 3.5-5cm e prea mic pentru o lanseta M/MH, insa eu am prins foarte bine avat pe voblere de 4cm, folosind un bat light/ultralight si mono de 0.16, iar talia avatilor din zona era de maxim 3kg, cu media pe la 1kg

Avatar utilizator
dilobi2
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 104
Membru din: 31 Oct 2012, 22:35

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de dilobi2 » 20 Dec 2015, 00:50

h_vicentiu scrie:
dilobi2 scrie:
George1985 scrie:Culoarea thrillului are importanta!
Chestie probata

Ma ajuti si pe mine te rog ? :wallbash:

Apa limpede, ce culoare Thrill :?: ?
Apa tulbure, ce culoare Thrill :?: ?
Curent mare ( vartejuri ), ce culoare :?: ?

Ms. :wink:
Eu sincer nu mai dau cu Thrill-ul pentru ca l-am inlocuit cu X-Rap 8 cm culoare S (apa limpede) sau Alb cand e apa tulbure
Rezultate bune si foarte bune am avut la SSR 5 cm culoare SG (apa tulbure+limpede). Sincer folosesc mai mult SSR de 5 decat de 7 sau 9.....e mai prinzator (avat + strapi) cu cel de 9 poti avea surprize (doar daca ai si avati mai imbracati in apa)
Uneori am mai avut capturi si pe Crystal Vibe....dar inca nu a batut SSR-ul
Problema e aceeasi prezentata de colegii de pe forum...avem naluci si informatii, insa nu prea mai avem ce prinde
Si la Galati pe Dunare aceeasi problema...avati mici si strapi sunt nu ma plang dar e greu sa dai de "bunici" chiar in locuri unde altadata mai aveai cate o surpriza.
In curent puternic nu iti pot recomanda nimic pentru ca acolo sunt incepator....nu am in zona locuri specifice curentilor mari.

Salut Vincentiu


Mersi pentru raspunsul detaliat, voi lua in calcul si aceste Voblere la completarea trusei.
"X-Rap alb" te referi cumva la cel Ghost UV ?

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: La ce prindem cel mai bine avat

Mesaj de albert.C » 20 Dec 2015, 06:56

atentie la x-rapul 08 are doar 7 gr,dilobi la ce echipament stiu ca detii nu o sa pot arunca asa ceva mai mult de 3 m..daca vrei x-rap ia-ti ceva mai grele..

Scrie răspuns