la ce momeala pacalesti STIUCA mai bine

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 11 Aug 2008, 23:49

intr-un fel chiar si culturistu are dreptate...

daca n-am incotro ... in conditiile de aici cu multa vegetatie... preferintele ar fi dupa musca... rotativa mare , da vreu sa zic mare ! apoi slidere si colonel de 25 cm daca e mai la liber....

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 12 Aug 2008, 06:17

cred ca depinde de loc.
CONTRAR FOLCLORULUI GEN FILMUL OPERATIUNEA MONSTRUL.
In mures cel putin in sectiunea mea nu avem stuf si alte locuri de genul asta.
Stiuca s-a adaptat si se prinde in curent moderat de obicei in jurul sau in zona unui obstacol submers *(crengi, copaci, praguri, bolovani mai mari, gropane de balastiera etc).
Cand am sanse sa recuperez naluca dau cu voblere sinking sau lipless daca locul e periculos incerc la oscilanta. Cine spune ca sunt rau de paguba sa considere ca sunt locuri in care am pierdut 3 naluci cu tot cu strune in decurs de 45 de minute.
In ultimi ani datorita schimbarilor climatice raul mures s-a transformat si locurile de stiuca s-au inmultit facand ca stiuca sa devina rapitorul predominat in anumite zone mai ales unde impactul omulului este mai mare.
the angler is catching xxx, not by the lure

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 12 Aug 2008, 12:13

Treaba cu" curentul moderat" e perfect adevarata si pe olt. Nu de putine ori am luat stiuca acolo unde te asteptai la altceva.

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 16 Aug 2008, 15:35

Acum ca e foarte cald a inceput cumatra sa "puna botul" la popere ... dar numai dimineata devreme, de cand se lumineaza pana pe la 8 maxim 9. Spectacol curat. Dar, in general, oscilanta e de baza pentru mine, apoi voblere ... la "gume" n-am prea luat stiuca. Tre sa mai insist :lol:

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 16 Aug 2008, 21:29

kuintautti scrie:intr-un fel chiar si culturistu are dreptate...

daca n-am incotro ... in conditiile de aici cu multa vegetatie... preferintele ar fi dupa musca... rotativa mare , da vreu sa zic mare ! apoi slidere si colonel de 25 cm daca e mai la liber....
Dumitre tzi-ar place sa pescuiesti langa mine la stiuca....ai avea multe de "furat".Daca vin in Suedia poate iti faci timp cateva zile, sa vezi cata dreptate am. :wink:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 16 Aug 2008, 21:38

taicanoe scrie:Acum ca e foarte cald a inceput cumatra sa "puna botul" la popere ... dar numai dimineata devreme, de cand se lumineaza pana pe la 8 maxim 9. Spectacol curat. Dar, in general, oscilanta e de baza pentru mine, apoi voblere ... la "gume" n-am prea luat stiuca. Tre sa mai insist :lol:
Nu cred ca exista o regula.Am pescuit pe multe tipuri de ape care tzin stiuca si crede-ma ca fiecare are in functzie de sezon cateva naluci care fac legea...insa o naluca care a dat randament maxim pe o japsa in delta nu va avea acelas randament pe budeasa, sau pe dunarea veche.Deci retzeta conform careia "pt mine asta e ordinea nalucilor prinzatoare" e valabila doar daca vorbim de fiecare apa in parte, daca incercam insa sa generalizam, o dam sigur in lambada!
Nu-i asa ca-i asa dumitre?! :lol:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 17 Aug 2008, 18:14

Alois ... am depasit de mult pubertatea cind ciordeam...

si chiar daca m-ar apuca nostalgia... de la tine si razvanel nu am ce...

in Suedia nu merg decit la cumaparaturi... iar mai sus cre ca vorbeam de preferinte si apucaturi fara sa o dau in lambada

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 17 Aug 2008, 18:42

fara tabla nu ma duc la stiuca....k m-am saturat sa vad cum face un shad de 8 cm praf din 2 ATACURI

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 17 Aug 2008, 22:27

kuintautti scrie:Alois ... am depasit de mult pubertatea cind ciordeam...

si chiar daca m-ar apuca nostalgia... de la tine si razvanel nu am ce...

in Suedia nu merg decit la cumaparaturi... iar mai sus cre ca vorbeam de preferinte si apucaturi fara sa o dau in lambada
Deci ai ajuns la maturitate cand nu mai ai ce invatza?!Super, inseamna ca esti toba!Poate ne invetzi atunci pe noi, caci noi suntem la faza cand acumulam cat nai multa informatzie, nu am ajuns ca tine in varful piramidei. :wink:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 18 Aug 2008, 05:06

:lol:

Scrie răspuns