Jig sau plumb pe fir ?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Jig sau plumb pe fir ?

Mesaj de mugurel » 01 Sep 2004, 07:28

Am citit in reviste (PM si ALP) despre inlocuirea jigului cu plumb legat pe fir aproape sau mai departe (35 cm) de carlig. Chiar era descrisa o montura cu plumb culisant si o biluta de sticla (pentru producerea unor sunete). Aveti experiente cu aceste monturi ? Avantajele am inteles ca decurg din naturaletea prezentarii nalucii, insa sunt mai predispuse la agatare.
Poate acest topic ar trebui sa fie la "echipamente". Daca este asa, il rog pe Dan sa-l mute.

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 01 Sep 2004, 09:34

Sint monturi adaptate pescuitului in zone "grele" (vegetatie, fund neregular, structuri scufundate, etc.) Exista 3 monturi "cu plumbul pe fir" si n-shpe combinatii intre ele. Cele de baza sint:

- Split Shot = o alica fixa, la 40-80 de centimetri de twister.
- Texas = un plumb culisant si o bila de sticla, in fata twisterului.
- Carolina = un plumb fix (cu doi ocheti de prindere) sau un plumb culisant si o bila de sticla, la 30-80 de centimetri de twister.

Montura Split Shot se preteaza la o prezentare "pe cadere", Texas la o prezentare "tiris", Carolina este un fel de "amestec" intre cele doua, putind fi folosita in ambele moduri. Rata de agatare este mai redusa decit in cazul jigging-ului "clasic".
Modul de constructie, tipuri de fire,cirlige si twistere folosite, modul de utilizare pentru aceste monturi gasiti in revistele de specialitate sau la:

http://www.tacklewarehouse.com/guides/TexasRig.html#
http://www.fishin.com/articles/georgewe ... inarig.htm

Incercati si http://www.reactionbaits.com/rigging1.htm (deocamdata nu functioneaza, insistati!)
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 01 Sep 2004, 11:34

Montajul texan il utilizez foarte mult si sunt satisfacut de el. Trece bien printre pietre si ierburi. Daca se agata o face plumbul in forma de glont care se mai blocheaza printre pietre. Nu am constatat rateuri la intepare.

http://www.carnavenir.com/articles/leurres_souples.htm

http://www.carnavenir.com/articles/leurres_souples2.htm

Split shot si carolina n-am utilizat pt ca n-a fost necesar pina acuma.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 01 Sep 2004, 11:51

mai exista si dropshot rig (sau downshot). formula ar fi plumb greu jos + 10-20- 30 cm fir liber dupa gust + carlig pe fir legat la 90 de grade + mulineta.

chestia asta se pescuieste static, daca tii firul in tensiune fara sa ridici plumbul de pe fund, plasticul preia vibratia din fir si face ca toti dracii si el. de obicei se infig silicoanele doar in cap, dar eu am prins si cu shaduri mici puse clasic pe un carlig de jig curatat de plumb. merge si tarata pe fund foarte incet, pastrand tensiunea in fir. nu am mai dat asa demult, dar in perioada in care experimentam am prins binisor bibani la drop-shot in apa foarte adanca, iarna. e cam plict sa dai asa totusi, pentru ca nu poti sa acoperi repede o zona mai mare.

rezumand toata nebunia asta cu monturile, cea mai buna si mai eficienta pentru mine ramane montura clasica (jig-rig), adica plastic pus direct pe jig, iti permite sa variezi evolutia fara a pierde timp schimband. de agatat, tot asa se agata si celelalte, iar in unele conditii nu poti folosi alte monturi, dar pe asta da.

dan imi zicea odata de o regula a americanilor numita "KISS". altfel spus, KEEP IT SIMPLE AND STUPID. eu unul inclin sa le dau dreptate. de fapt nu conteaza atat monturile cat mana pescarului si obisnuinta de a gasi echilibrul dintre greutatea de jig, fir si conditii (adancime, curent, vegetatie, blah blah blah). dupa ceva practica poti sa faci un plastic pe jig sa faca exact ce vrei tu, inclusiv ce-ar face daca ai folosi o montura mai complexa.

singura exceptie este drop-shot-ul, caz in care vibratiile sunt foarte puternice in comparatie cu cele generate pe cadere cu jig. deci asta ar avea o utilitate clara si o s-o mai incerc pe viitor. celelalte monturi (carolina, texas, split-shot), dupa parerea mea nu prezinta avantaje care sa ma indreptateasca sa le aleg in locului unui jig. poate doar daca raman fara jiguri si tree sa dau cu carlige, alta situatie nu reusesc sa-mi imaginez.

but again, totul e relativ si ce-am zis se aplica in cazul meu. pe razlem n-am dat. iar daca wavedancer prefera monturile, probabil ca si caderea lenta a unui jig in montura carolina sau splitshot foloseste la ceva in conditiile in care pescuieste el.

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 01 Sep 2004, 12:14

Deci pentru incepatori este mai bun jigul clasic.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 01 Sep 2004, 12:26

deci da. :)

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 01 Sep 2004, 12:27

1. Drop-Shot-ul e o montura "cu plumbul dupa naluca". Am presupus ca Mugurel este interesat de monturile "cu plumbul in fata" asa ca l-am omis. Plus ca Drop-Shot-ul este folosit in 95% din cazuri din barca, celelalte monturi pot fi folosite si de pe mal.
1. KISS-ul americanilor inseamna "Keep It Simple Stupid (Silly)"
2. Nu prefer monturile, pur si simplu sint zile cind salaul nu "maninca" si atunci ii trebuie ceva mai "altfel". Si atunci folosesc Split-Shot.
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 01 Sep 2004, 12:55

1) daca te deranjeaza ca te-am completat, pot sa sterg postul.
2) kiss-ul americanilor e si keep it simple sir si keep it simple and smart si in multe alte feluri. try google si-o sa te lamuresti. eu prefer varianta cu keep it simple and stupid.
3) multam de detaliere, o sa incerc si eu la splitshot in conditii similare.

respect!

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 01 Sep 2004, 13:11

1. Doamne fereste, cum sa ma deranjeze completarile! :shock:
2. Whatever!
3. Merita incercarea. Ca "sfat", foloseste shaduri lungi si subtiri (eventual un Slug-Go sau un Senko) agatat de "nari".
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 01 Sep 2004, 13:31

vad ca esti prieten bun cu yamamoto. respect!
eu n-am prins niciodata salau cu altceva decat shad-uri montate pe jiguri. o sa tund niste shaduri si le incerc in toamna asta cu splitshot. daca iese ceva dau o bere! daca nu, dau mai multe ca sa-mi arati cum faci tu! bine asa? :)

fir intins!

Scrie răspuns