Jig sau plumb pe fir ?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 01 Sep 2004, 15:55

toti avem nevoie de profesori in permanenta, si mai avem nevoie de partide cu pescari buni ca sa invatam ceva in permanenta
eu, de exemplu, as fi foarte curios sa-l vad pe wave pescuind pe razelm, cu plastice, la monturile la care a a mai avut succes
nu am vazut pe nimeni pana acum pescuind cu succes la salau altfel decat cu plastice si jig ( rar voblere )
sunt absolut convins ca am multe de invatat despre modul in care se folosesc monturile respective

ceea ce am invatat pana acum cu privire la pescuitul la jig, este pentru ca am fost pe balti normale si baraje cu pescari buni, care stiau " spilul "
am combinat acest lucru cu antrenament, care este de asemenea esential

anul trecut vara mergeam de doua ori pe saptamana, in timpul saptamanii, pe o balta sa pescuiesc la jig cate doua ore seara dupa ce veneam de la serviciu sau doua ore dimineata inainte s aplec la serviciu
de la 5 dimineata la 7-8, dus apoi si la birou
ziceau prietenii ca am inebunit
si prindeam doi strapazani la doua partide, pentru ca nu prea erau acolo, am invatat insa in schimb sa vad pe fir cea mai fina muscatura a salaului
puteam sa pescuiesc linistit cu par de lanseta si monofilament si daca salul mirosea naluca imi dadeam seama
vedeam chiar si cand cadea jigul pe spinarea chinezului, sa vezi atunci distractie fratioare :lol:

deci numai prin antrenament se capata mana, si mana face diferenta la jig

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 01 Sep 2004, 16:29

Faza ta cu salaul imi aduce aminte de vremea cind invatam sa folosesc baitcaster-ul, pe un lac dintr-un parc, unde nu traiau decit broaste si rate. Se uitau aia din parc la mine ca la ursi polari, avind in vedere ca la 500 de metri era un riu care colcaia de peste. Dar eu vroiam sa am repere, ca sa invat sa stopez aruncarea la "punct fix".
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

iliuta goean
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 153
Membru din: 25 Feb 2004, 19:20
Localitate: Bucuresti

Mesaj de iliuta goean » 01 Sep 2004, 22:45

unde e fratioare raul ala care colcaie de pesti? :D

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 02 Sep 2004, 10:41

Black Warrior River, Tuscaloosa, Alabama, United States.
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 02 Sep 2004, 11:07

Wavedancer scrie:Black Warrior River, Tuscaloosa, ****, United States.
Stelutele inseamna A.L.A.B.A.M.A. ?

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 02 Sep 2004, 11:11

Corect! Dar "l.a.b.a." si orice cuvint care il contine sint interzise.
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 06 Sep 2004, 07:54

Dl. Jean, mutumesc pentru sfaturi, dar tocmai asta este problema mea : nu am vazut pe nimeni in zonele mele obisnuite de pescuit folosind alte artificiale in afara oscilantelor pentru stiuca si a rotativelor pentru clean. Am un singur prieten care foloseste de mai mult timp voblerele. In rest, toata lumea mamaliga, viermusi, rame, lipitori, pestisori vii. Vreau sa ajung la Olt (o sa ajung sigur de doua trei ori anul acesta), si pana atunci vreau cat de cat sa invat sa plimb nalucile silicoanele.

Scrie răspuns