Jig sau plumb pe fir ?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 01 Sep 2004, 13:38

Super bine! :lol:
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 01 Sep 2004, 13:52

1 - eugene iar te mananca sa faci experiente cand trage salaul ? ultima data te-a tinu fix 5 min. experimentarea unei monturi '" care se agata mai putin ", daca imi aduc bine aminte s-a agatat in momentul in care a ajuns pe fund :lol:

2. kiss vine in general de la keep it simple and stupid, dar cred ca wave ne-a intors-o in gluma cu keep it simple stupid :x razbunareee !

3. jigging-ul cu jig rig este varianta cea mai buna parerea mea, pentru majoritatea situatiilor
cand se poate pescui la jig nici nu am vreun dubiu macar ca ar trebui sa folosesc alta montura

sunt momente cand esti obligat sa schimbi, de ex. daca pe substrat exista strat de plante moarte un dropshot care sa mentina naluca undeva deasupra substratului ar putea rezolva problema

mihai florescu
veteran
veteran
Mesaje: 909
Membru din: 29 Feb 2004, 13:56
Localitate: Rosiori-Bucuresti

Mesaj de mihai florescu » 01 Sep 2004, 13:54

Eugen cred ca data viitoare cind ne intilnim iti dau 2 plastice specializate,le aveam aruncate prin casa.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 01 Sep 2004, 14:11

ce-aveti mah cu mine?! :)

pregati-va sa va spargeti de ras. data viitoare iar incerc la dropshot. lolz. pe bune, nu glumesc. mi-a dat jean scurtu o sugestie care mi se pare super ok. adica in loc de plumb picatura sa folosesc un disc pentru lest. teoretic in felul asta n-ar trebui sa se agate. ramane de vazut la fata locului.

v-am mai zis, eu am prins bibani cu toate monturile care exista, ca n-am rabdare sa incerc la salau cand trage e altceva. dar clar sunt convins ca pot sa iau si salaul cu monturi. daca ati fi incercat si voi monturi si ati fi prins ati intelege de ce tot zic eu ca in curentul ala pescuitul cu jig nu e cea mai fericita alegere.

dane, daca vrei o demonstratie, hai sa mergem la iarna pe un lac pe care-l stiu eu in arges. daca tu prinzi acolo la adancimea aia biban la jig in stilul in care prind eu cu dropshot esti mare.

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 01 Sep 2004, 14:16

Ha ha ha!

Eu de fapt "v-am intors-o" cu "Keep It Simple Silly",dar merge si varianta "stupida"! Razbunare chinezeasca! :lol:
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 01 Sep 2004, 14:18

eugene abia astept sa te vad cum pescuiesti tu in curent data viitoare la salau
eu dau la jig
daca tu demonstrezi in partide consecutive ca se prinde mai bine altfel, iti dau rang de guru pe forum
sa mor io :lol:

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 01 Sep 2004, 14:26

Jig SI plumb pe fir! :lol:

Numai bine!

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 01 Sep 2004, 14:29

Este si asta o metoda! :lol:
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 01 Sep 2004, 14:31

lol. dane, sa nu uiti promisiunea. :)

Jean Scurtu

Jig sau plumb pe fir

Mesaj de Jean Scurtu » 01 Sep 2004, 15:31

mugurel scrie:Deci pentru incepatori este mai bun jigul clasic.
Mugurel,

Nu cred ca este mai bun pentru incepatori jig-ul clasic fiind acelas lucru pescuind si cu greutate "extra" adaugata pe fir.Si am sa incerc sa explic de ce eu cred aceasta.Cu ani in urma am fost si eu incepator in Texas la pescuitul cu jig-uri.Nestiind cum sa pescuiesc cu jig prindeam white bass cu pestisor viu,foloseam fir de 0,10-0,12mm pe care de mai multe ori pestele mi l-a rupt(atunci fiind nou texan nu stiam ca are dintisori marunti pe buze ce imi taiau firul).
Norocul meu a fost ca erau mai multi pescari ce prindeau peste cu jig-uri si cand am facut pauza de pranz i-am spionat ,mai ales pe un tip ce prindea cel mai mult.Dupa ce am vazut cum arunca si recupereaza plus miscarile din varful batului,am fost obraznic si l-am rugat sa-mi arate montura.Am inregistrat totul si peste doua zile am revenit in acelas loc si am incercat pentru prima data sa pescuiesc la jig.Am prins ceva pesti si mi-am dat seama ca trebuie sa adaug o greutate suplimentara la cca.50-80cm de jig(pescuiam cu jig 1/16oz).deoarece curentul apei in care pescuiam era destul de puternic.Am prins mai mult peste,ba chiar i-am dat peste celui care prindea mult peste cu doua zile mai devreme( de la care furasem meseria ) si care venise la pescuit ceva mai tarziu ca mine si nu prea prindea peste(eu prinsesem limita de 25 de bucati cat poti retine zilnic dar eram fascinat de ce invatasem si am facut fericiti pescarii din jur ce prindeau mai putin,dandu-le peste).
Ce vreau sa subliniez este sa inveti de la un pescar ce pescuieste bine la jig,sa urmaresti miscarile lui,ce jig-uri si grub-uri,sau daca vrei twistere, foloseste.
Atunci eu am prins mai mult peste deoarece pescuiam mai fin,cu jig-uri mai mici, cu leader de fluorocarbon si poate pentru ca avand vreo 50 de ani de pescuit in spate si am putut sa ma adaptez mai usor la conditiile din aceea zi,chiar daca era un pescuit nou pentru mine.

Fir intins si cauta-ti un profesor bun in practica nu numai in teorie!!!

Jean Scurtu

Scrie răspuns