intrebare despre clean

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 04 Noi 2004, 23:27

Eu,in general vara folosesc voblere,toamna-iarna trec pe metale.Parerea mea este totusi ca,la noi cleanul merge cel mai bine pe rotative mici,le place vibratia paletei.In special la un Mepps Elix nr.1,paleta cupru,lestat cu ceramica portocalie,si un Vibrax,tot nr. 1,argintiu.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 05 Noi 2004, 12:16

cred ca tine mai mult de viteza de recuperare decat de tipul de naluca. un vobler lucreaza bine pe recuperare intinsa, merge vara cand pestisorii se misca rapid. o lingura care lucreaza pe cadere sau pe recuperare lenta poate sa fie mult mai buna iarna cand pestisorii au metabolismul incetinit de la temperatura scazuta. probabil un streamer ar fi cea mai buna alegere pe timp de iarna, pentru cine are varga de musca. tot iarna am prins eu cu tubes, care-s tot un fel de streamer din silicon.

todi,
la ce zici tu biban soare? am vazut cum ii zici tu la oblete, d-aia intreb. la noi in arges la bibanul soare i se mai spune regina si n-am vazut pe olt asa ceva. :)

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 05 Noi 2004, 13:52

ala este bibanul soare, regina :)

Numai bine!

Avatar utilizator
razvan
junior
junior
Mesaje: 65
Membru din: 08 Iul 2004, 21:26
Localitate: craiova
Contact:

Mesaj de razvan » 05 Noi 2004, 22:46

Eugene...este destula regina pe Olt stai linistit...se mai prinde la rama, la vierme...dar la silicon nu am vazut pana acum.....paranteza.....lui todi i s-a facut mila de ea si nu a aruncat-o in apa de la 3 m...s-a dus pe dale pana jos si a "eliberat-o"... :D :D
...si gata despre regina ca ii stricam omului topicu....

Dady
veteran
veteran
Mesaje: 544
Membru din: 17 Oct 2004, 08:42
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de Dady » 14 Noi 2004, 21:22

Am o caseta facuta acum vreo 4-5 ani, in decembrie, pescuit la vobler, pe un deversor,unde era si o balastiera, un decembrie lipsit de zapada, incca 30 min. am prins cred 10-15 cleni dar am avut si un dubleu. Da este incredibil dar adevarat, cu martori, de fapt nu e singurul dubleu, pe microvobler, cleni 3-4oogr. Asta vreau sa spun ca sint zile de iarna cu mult peste cele din restul anului. Amonte de Sibiu cu cca. 2 baraje, pe malul drept am descoperit un canal care alimenta niste foste balastiere, in decenbrie acum doi ani, a fost delir, cleni mari, bibani de film, pastravi si stiuculite, vreo doi la cca. 1,5kg.Nu stiu daca mai este valabil locul si acum. Dar si pe Olt unde se termina placa, era un canal de colectare, ceva ce avea ceva debit, in gura lui, clean si avat ca la nebuni rar sa am 3-4 lanseuri seci. Eu cred ca microvob. 2-2,5cm, chiar si mai mic care sa aiba bataie la tractiune mica si f. mica, determina succesul zilei de pescuit. Culoarea vobl. si iscusinta facuta cu ceva straduinta, va discerne fina trasatura a salaului de stationarea stiucii sau rapaiala bibanului, alaturi de smecheria cleanului. Intinde firul..Dady.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 15 Noi 2004, 11:59

it's not the lure, it's the fisherman.

dupa parerea mea, cine vrea sa se specializeze pe clean ar trebui sa dea cu snur si MA, dieta cleanului e prea variata pentru a il prinde doar cu vobler. sigur ca poti face super partide la microvoblere iarna, cand nu mai are insecte sau fructe si se hraneste preponderent cu pestisori. in restul anului insa, exista si naluci mai productive.

am prins multi cleni si eu cu voblere dady si le consider foarte bune. insa nu cred ca sunt cea mai buna naluca care s-a inventat vreodata pentru clean sau orice alt peste. in nici un caz nu le consider bune de salau, cum spuneti. fara suparare, dar am un simt exacerbat pentru texte publicitare si nu mi se pare ca era cazul sa puneti punctul pe y.

numai bine!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 15 Noi 2004, 12:01

referitor la salau, cred ca un microvobler de 2-2,5 cm este chiar ultima naluca recomandata
ma rog, fiecare cu ce stie

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 15 Noi 2004, 12:08

poate pe un rau cu adancime de 1-2m ar merge, cine stie.

Dady
veteran
veteran
Mesaje: 544
Membru din: 17 Oct 2004, 08:42
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de Dady » 15 Noi 2004, 13:29

Nu este cazul sa ne ducem cu gindul la texte publicitare . Cred ca nu am nevoie de asa ceva. Este deosbit de surprinzator sa pescuiesti in ape cu un mare amestec de rapitori. Nu dau preponderent cu microvoblere la salau, dar sint foarte interesati de asa ceva. Nu o data mi s-a intimplat sa prind multi salai la asa ceva . Preponderent este cleanul si bibanul, iar in ultimii ani am prins mult avat, care este de curind aparut, dar exploziv, salaul a aparut de mai multi ani.Am prins intr-o dupaaziaza 26 salai la un vob de 2,7cm. inte care unul la 4kg, iar altul la 1,7kg. ceilalti intre 1kg. si 1,5 kg. Doi am oprit. Am martor, care de fapt a si luat vob. cu care am pescuit pe cel mare. Toata treaba s-a petrecut in mai putin de o ora dupa o ploaie care nu se oprise ca lumea inca, inca mai burnita.Toti pestii au luat voblerul la 1-3m de mal.Fir de 0,17mm.Dar o asemenea zi se intimpla destul de rar, din acest motiv nici nu o uit. De regula dau cu 4-6cm, acolo unde ma intereseaza salaul.Eu nu prea am folosit alte artificiale de cit tinichelele la care am renuntat de peste 10 ani si voblere, cu mai multi ani in urma pescuiam si cu musca. De regula ma intereseaza cleanul, pastravul, bibanul,accidental ceilalti pesti pe care nu-i caut in mod deosebit dar care isi fac de lucru cu voblerul. Nu am facut pescuituri cu gume moi desi cred ca mai am asa ceva .Am fost si cred ca voi mai ramine mult timp fidel voblarului.Da acum fac ceva pr salau special 3,5-5cm. cu bile pt. niste prieteni care au facut treaba deosebita cu asa ceva, undeva in jos, nu stiu unde, eu de la Govora in jos nu merg.Cam asta este, nu pescuiesc numai cu microvob. dar ceea ce am spus este corect.
Dady.

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 15 Noi 2004, 15:13

La Izbiceni adica, cam singurul loc unde se poate prinde salaul la vobler, apa fiind destul de mica.

Puteti sa incercati si de la Govora in jos, lucrurile s'au schimbat mult in ultimii 2-3 ani. Fondurile europene nu? :) Nu este clean, in schimb bibanii sunt la ei acasa, la fel si salaii.

Numai bine!

Scrie răspuns