Inceput la avat

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
valdpesca1984
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 18 Feb 2016, 01:34
Localitate: Bucuresti

Inceput la avat

Mesaj de valdpesca1984 » 18 Feb 2016, 10:37

Buna ziua si bine v-am gasit

As dori sa achizitionez o lanseta de spinning pentru avat la voblere.
Daca dvs ati incepe de la 0 ce ati cumpara la acest moment?

Daca se poate un exemplu de buget (150 lei) si unul mai ok (pana in 250 lei).
Lanseta sa fie de 2.70m (pescuiesc de pe mal)

Ca voblere ce ati cumpara? Daca ar fi sa luati doar 3 din trusa dvs care ar fi alea?

Multumesc.

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: Inceput la avat

Mesaj de fishmaster56 » 18 Feb 2016, 11:33

O prima idee:
http://www.xxx.ro/magazin/lan ... -40gr.html

Batul merge f. bine si la stiuca, salau sau chiar somni pana pe la 15 kile, ata cu naluci reactive cat si cu plastice moi.

valdpesca1984
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 18 Feb 2016, 01:34
Localitate: Bucuresti

Re: Inceput la avat

Mesaj de valdpesca1984 » 18 Feb 2016, 13:51

fishmaster56 scrie:O prima idee:
http://www.xxx.ro/magazin/lansete/lanse ... -40gr.html

Batul merge f. bine si la stiuca, salau sau chiar somni pana pe la 15 kile, ata cu naluci reactive cat si cu plastice moi.
Eu vreau ceva mai light, pentru avat.

Intentionez sa dau cu voblere de 5cm (6g au parca).

De Shimano Catana Spinning CX 270 ML (Putere :7-21g) ce parere ai?

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Inceput la avat

Mesaj de Dan Stefan C. » 18 Feb 2016, 14:54

Pentru inceput cred ca ar fi bun Shimano Catana 2,70M.
Cat despre voblere, daca ar fi sa aleg 3 tipuri acestea ar fi Salmo Thrill 7cm, Rapala Rippin'Rap 6cm sau Strike Pro Flap Jack si Rapala Shallow Shad Rap 7cm. De asemenea foarte eficiente sunt si spinner-taliurile cum ar fi Berti Helic.

valdpesca1984
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 18 Feb 2016, 01:34
Localitate: Bucuresti

Re: Inceput la avat

Mesaj de valdpesca1984 » 18 Feb 2016, 16:09

Am tot fost azi pe la magazine si am testat o Shimano Catana (nu stiu exact ce model dar era 2.10) si mi s-a parut foarte rigida.
Am luat un Cormoran Black Bull LRC Spin 2.70m 7-28g si era foarte moale.

Pana la urma cum trebuie sa fie lanseta de avat la voblere? (Intentionez sa dau cu voblere de 5cm / 6.5g pana la cele de 7cm cu 12g)

Din ce am citit pe internet am inteles ca cele rigide sunt pentru plastice + jig si cele moi pentru voblere/rotative/spinnerbait? Sau cum e?

PS: daca nu s-a prins nimeni spun eu: nu am pescuit niciodata la spinning. Acum ma documentez pentru a incepe acest tip de pescuit :)

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Inceput la avat

Mesaj de tito » 18 Feb 2016, 18:38

valdpesca1984 scrie:Am tot fost azi pe la magazine si am testat o Shimano Catana (nu stiu exact ce model dar era 2.10) si mi s-a parut foarte rigida.
Am luat un Cormoran Black Bull LRC Spin 2.70m 7-28g si era foarte moale.

Pana la urma cum trebuie sa fie lanseta de avat la voblere? (Intentionez sa dau cu voblere de 5cm / 6.5g pana la cele de 7cm cu 12g)

Din ce am citit pe internet am inteles ca cele rigide sunt pentru plastice + jig si cele moi pentru voblere/rotative/spinnerbait? Sau cum e?

PS: daca nu s-a prins nimeni spun eu: nu am pescuit niciodata la spinning. Acum ma documentez pentru a incepe acest tip de pescuit :)
Iti recomand o lanseta de pana in 2,60m, o vei echilibra mai usor cu mulinete de pana in 300gr si nu va fi asa incomoda (din cauza cotorului prea lung).
Ca actiune unii le prefera pe cele moderat rapide, altii pe cele fast folosind monofilament. Daca pescuiesti cu naluci de 5 gr, cauta o lanseta cu puterea 3-14 gr sau 4-21gr, pentru a se incarca bine cu greutatile respective, astfel vei obtine lanseuri lungi si precise.

valdpesca1984
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 18 Feb 2016, 01:34
Localitate: Bucuresti

Re: Inceput la avat

Mesaj de valdpesca1984 » 18 Feb 2016, 18:56

@tito - multumesc de raspuns. Voi incepe cu voblere mici, dar cine stie, poate pe viitor voi mai creste (vad ca spinnertail-urile au greutati de peste 14g/23g...)
Lungimea de 2.70 am ales-o pentru lanseuri lungi, nu e batut in cuie.


Ce parere ai de - http://www.totalfishing.ro/lanseta-okum ... 51474.html
merge la ce vreau eu sa fac?

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Inceput la avat

Mesaj de tito » 18 Feb 2016, 19:12

valdpesca1984 scrie:@tito - multumesc de raspuns. Voi incepe cu voblere mici, dar cine stie, poate pe viitor voi mai creste (vad ca spinnertail-urile au greutati de peste 14g/23g...)
Lungimea de 2.70 am ales-o pentru lanseuri lungi, nu e batut in cuie.


Ce parere ai de - http://www.totalfishing.ro/lanseta-okum ... 51474.html
merge la ce vreau eu sa fac?
Cu una de 2,70m nu castigi in lanseu atat cat iti imaginezi tu. Pentru lanseuri lungi ai nevoie de o mulineta care aseaza firul foarte bine (din clasele superioare de pret) ,mai conteaza si calitatea si dispunerea inelelor pe blank cat si actiunea lansetei. Nu cunosc lanseta respectiva, eu nu mai cumpar demult bete sub 400-500 de lei . Si nu o fac din snobism ci pentru ca mai bine iei din start ceva de calitate superioara si te folosesti multi ani de bat decat sa schimbi 2-4 lansete ieftine in aceeasi perioada de timp sau chiar mai des. Poate te ajuta colegii care au lanseta cu mai multe informatii. Lanseta din link vad ca pleaca de la 7gr si vei avea probleme in lansarea voblerelor sub 7-9 gr.

valdpesca1984
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 18 Feb 2016, 01:34
Localitate: Bucuresti

Re: Inceput la avat

Mesaj de valdpesca1984 » 18 Feb 2016, 19:24

Pretul dat pe o lanseta se vede clar in evolutie, dar pentru mine nu vad de ce as da mai mult pe un bat, avand in vedere ca merg prea rar la avat.

Dar batul 'pe hartie' arata bine? Merge la tot in afara de jig-uri?

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Inceput la avat

Mesaj de tito » 18 Feb 2016, 20:18

valdpesca1984 scrie:Pretul dat pe o lanseta se vede clar in evolutie, dar pentru mine nu vad de ce as da mai mult pe un bat, avand in vedere ca merg prea rar la avat.

Dar batul 'pe hartie' arata bine? Merge la tot in afara de jig-uri?
O lanseta nu o cumperi pentru o anumita specie ci functie de ce naluci folosesti, batul ala il poti folosi si la stiuca sau salau cu voblere ,oscilante, rotative.

Scrie răspuns