Inceput la avat

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorrynblue
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 129
Membru din: 19 Aug 2014, 21:41
Localitate: Braila

Re: Inceput la avat

Mesaj de sorrynblue » 29 Feb 2016, 22:15

lenovo scrie:Mai poti cumpara Dorado Tender ca vobler pentru avat! Foarte bun si un pret mic :)
Dorado tender are evolutia thrill-ului sau are bătaie mai amplă?
Catch and release is another type of fishing.

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 589
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Inceput la avat

Mesaj de shogunu65 » 01 Mar 2016, 09:49

un fir bun la pret si care ajuta la lansarile la distanta este WFT Gliss Monotex. Este 49 lei rola pe site ul importatorului. Il am in varianta de 0.14 si cea de 0.25

L am pescuit doar pe cel de 0.14 care este foarte subtire si compact, nu retine apa si este destul de senzitiv. Cat de rezistent este nu pot spune, pana acum n am facut decat cateva partide la avat, asa ca nu prea am avut cum sa testez rezistenta la abraziune.

La capitolul naluci ieftine pentru avat poti pune si rotativele geologic nr.2 si 3. Sunt 5 lei la Decathlon, iar calitatea este bunicica.

Ar mai fi Berti Oister nr. 2.

Eu incep partida cu o lingura gen kastmaster, ieftina, de 4 lei, apoi daca nu am prezentari schimb pe rotativa / oscilanta si abia la sfarsit pun voblere. In felul asta daca e sa agat nu pierd direct un vobler de 30-70 lei. Daca nu vezi atacuri de avat la suprafata nu te panica, el e pe acolo dar mananca mai discret :)))

Avatar utilizator
catalin66
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 31 Mar 2008, 17:03
Localitate: Galati

Re: Inceput la avat

Mesaj de catalin66 » 01 Mar 2016, 10:42

[quote="valdpesca1984"]Ok - am lanseta, mulineta, fir si agrafe (am luat ceva de la daiwa foarte mici dar la fel de rezistente ca firul).

Am achizitionat Salmo Thrill de 5cm si 7cm 2 modele (de 9cm nu ma ating - sa ii prind pe astia mici, sa creasca si apoi ii prind cu 9cm :) )

Nu va feriti de naluci mari , gen Thrill de 9 , am prins destui pitici pe marimea asta , dar si piese , depinde de locatie , anotimp .... eu astept de mult sa fie scoasa o varianta de 12 cm . Problema care ma deranjeaza pe mine la Thrill e ca se ridica repede de pe fundul apei , nu evolueaza suficient de mult acolo jos , poate o barbeta diferita ...

valdpesca1984
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 18 Feb 2016, 01:34
Localitate: Bucuresti

Re: Inceput la avat

Mesaj de valdpesca1984 » 01 Mar 2016, 11:40

@shogunu65: Buna idee cu rotativele alea. O sa o iau in calcul. Chiar nu vreau sa pierd multe salmo thrill :))

@catalin66: Momentan ma feresc pentru ca vreau sa prind peste - nu conteaza marimea. Dupa ce invat cum merge treaba voi trece la naluci mai mari.

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 589
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Inceput la avat

Mesaj de shogunu65 » 01 Mar 2016, 13:29

catalin66 scrie:
valdpesca1984 scrie:Ok - am lanseta, mulineta, fir si agrafe (am luat ceva de la daiwa foarte mici dar la fel de rezistente ca firul).

Am achizitionat Salmo Thrill de 5cm si 7cm 2 modele (de 9cm nu ma ating - sa ii prind pe astia mici, sa creasca si apoi ii prind cu 9cm :) )

Nu va feriti de naluci mari , gen Thrill de 9 , am prins destui pitici pe marimea asta , dar si piese , depinde de locatie , anotimp .... eu astept de mult sa fie scoasa o varianta de 12 cm . Problema care ma deranjeaza pe mine la Thrill e ca se ridica repede de pe fundul apei , nu evolueaza suficient de mult acolo jos , poate o barbeta diferita ...
cel mai mare avat l am luat pe thrill de 7 culoare OB parca... cei mai multi avati intr o zi I am luat pe thrill de 7 culoare SGH. Pe cel de 9 la mine sunt mai rare atacurile, dar nu din cauza ca e mai mare ci din cauza ca se incurca cam la 4 din 10 lansari :wallbash:

la partea cu evoluatul mai jos nu ma bag, nu prea am curaj sa las voblere de 40 de lei sa evolueze pe fundul apei :respekt:

chuby man
veteran
veteran
Mesaje: 1450
Membru din: 21 Ian 2015, 08:30
Localitate: Zalau

Re: Inceput la avat

Mesaj de chuby man » 01 Mar 2016, 19:51

O varianta a Thrill, tot din Polonia este Jaxon Prax SI . La Jaxon gasesti voblere ieftine care mai si prind pesti. Eu pentru avat folosesc voblere care pot fi aruncate la cativa zeci de metri (25-40m) si pot fi recuperate rapid; de cele mai multe ori (pescuiesc vara) daca nu sunt recuperate suficient de rapid avatul doar le urmareste fara a le ataca... :respekt:

valdpesca1984
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 18 Feb 2016, 01:34
Localitate: Bucuresti

Re: Inceput la avat

Mesaj de valdpesca1984 » 01 Mar 2016, 23:13

Pai si eu de unde imi dau seama cand le cumpar ca sunt cu recuperare rapida? :)

Avatar utilizator
sorrynblue
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 129
Membru din: 19 Aug 2014, 21:41
Localitate: Braila

Re: Inceput la avat

Mesaj de sorrynblue » 01 Mar 2016, 23:31

chuby man scrie:O varianta a Thrill, tot din Polonia este Jaxon Prax SI .
Am incercat eu cu Praxul asta de mi-au sarit ochii. Nu e bun de nimic. Cum il tragi mai repejor cum face o spirala si ajunge la suprafata. Nu recomand. De la jaxon am vazut ca lumea lauda voblerele mici de clean.
Catch and release is another type of fishing.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Inceput la avat

Mesaj de tito » 03 Mar 2016, 11:37

sorrynblue scrie:
chuby man scrie:O varianta a Thrill, tot din Polonia este Jaxon Prax SI .
Am incercat eu cu Praxul asta de mi-au sarit ochii. Nu e bun de nimic. Cum il tragi mai repejor cum face o spirala si ajunge la suprafata. Nu recomand. De la jaxon am vazut ca lumea lauda voblerele mici de clean.
Nu te grabi sa clasifici un vobler daca nu stii sa-l pescuiesti. De obicei voblerele alea care isi schimba brusc directia (stanga dreapta) sunt atacate de avat in zilele in care cele clasice nu merg.

anonim22
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 02 Mar 2016, 21:36

Re: Inceput la avat

Mesaj de anonim22 » 03 Mar 2016, 23:37

tito scrie:
sorrynblue scrie:
chuby man scrie:O varianta a Thrill, tot din Polonia este Jaxon Prax SI .
Am incercat eu cu Praxul asta de mi-au sarit ochii. Nu e bun de nimic. Cum il tragi mai repejor cum face o spirala si ajunge la suprafata. Nu recomand. De la jaxon am vazut ca lumea lauda voblerele mici de clean.
Nu te grabi sa clasifici un vobler daca nu stii sa-l pescuiesti. De obicei voblerele alea care isi schimba brusc directia (stanga dreapta) sunt atacate de avat in zilele in care cele clasice nu merg.
Face spirale la recuperare rapida, nici nu mai pun la socoteala pescuitul in curent de Dunare. Schimbare brusca de directie ar fi ceva frumos, insa asta face o spirala pana ajunge la suprafata moment in care daca nu opresti mulinatul il tarasti pe luciul apei. Ok poate am nimerit eu un vobler cu ceva defect. De exemplu in fata la ochet nu este finisat deloc, zici ca e taiat din cutter asa. O sa incerc sa il redresez putin in varf si mai imi fac timp 1-2 zile cu el sa vedem.

Scrie răspuns