Inceput la avat

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 591
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Inceput la avat

Mesaj de shogunu65 » 24 Feb 2016, 16:34

daca apa e putin tulbure este de ajuns sa colorezi cu marker negru ultimii cativa metri de textil. Daca apa e limpede si nu ai atacuri (dar sunt atacuri de avat in apropiere) pune inaintas monofilament transparent. Eu personal am pe mulinelu de avat un fir de 0.22, monofilament transparent. Am scos destuli avati cu el, cel mai mare putin peste 4 kg.

e adevarat ca daca agat voblerul de ceva e cam greu sa il mai recuperez, dar asa e in tenis :)))

La spinning pe curgatoare incerc sa nu ma complic cu monturi complexe, noduri, agrafe etc. Doar daca vad pestele acolo si nu am atacuri ma apuc de noduri si monturi.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Inceput la avat

Mesaj de tito » 24 Feb 2016, 19:07

shogunu65 scrie:daca apa e putin tulbure este de ajuns sa colorezi cu marker negru ultimii cativa metri de textil. Daca apa e limpede si nu ai atacuri (dar sunt atacuri de avat in apropiere) pune inaintas monofilament transparent. Eu personal am pe mulinelu de avat un fir de 0.22, monofilament transparent. Am scos destuli avati cu el, cel mai mare putin peste 4 kg.

e adevarat ca daca agat voblerul de ceva e cam greu sa il mai recuperez, dar asa e in tenis :)))

La spinning pe curgatoare incerc sa nu ma complic cu monturi complexe, noduri, agrafe etc. Doar daca vad pestele acolo si nu am atacuri ma apuc de noduri si monturi.
Prefer sa profit din plin de avantajele fluorocarbonului si sa cumpar cu 80 ron o rola ce ma tine 2 sezoane decat sa toc 2 role de textil ce costa cel putin triplu decat rola de fluorocarbon.

valdpesca1984
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 18 Feb 2016, 01:34
Localitate: Bucuresti

Re: Inceput la avat

Mesaj de valdpesca1984 » 25 Feb 2016, 02:34

Am achizitionat o rola de 135m textil de 0.12 si pt inaintas flurocarbon de 0.30. M-am gandit ca dc e sa ajung la stiuca poate nu am nevoie de struna si rezista inaintasul.

Maine vine mulineta si o incarc...

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Inceput la avat

Mesaj de tito » 25 Feb 2016, 09:18

valdpesca1984 scrie:Am achizitionat o rola de 135m textil de 0.12 si pt inaintas flurocarbon de 0.30. M-am gandit ca dc e sa ajung la stiuca poate nu am nevoie de struna si rezista inaintasul.

Maine vine mulineta si o incarc...
Ce textil ai cumparat ? Daca fluorocarbonul are rezistenta prea mare fata de textil atunci cand vei agata naluca, in loc sa se rupa fluorocarbonul sau sa cedeze de la nod se va rupe textilul. Te sfatuiesc sa folosesti struna atunci cand pescuiesti la stiuca, eu am pescuit la stiuca fara struna si am reusit sa scot doua bucati dar a treia mi-a taiat. Iti recomand strunele astea http://www.totalfishing.ro/strune-berti ... 24131.html ,au un raport calitate pret foarte bun.

valdpesca1984
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 18 Feb 2016, 01:34
Localitate: Bucuresti

Re: Inceput la avat

Mesaj de valdpesca1984 » 25 Feb 2016, 10:30

Textilul este unul de buget - Cormoran Corastrong Coramid Verde 135m
Sigur vor aparea niste peruci, il voi strica pe la noduri asa ca am ramas la un fir care sa nu ma doara daca il rup.

Am zis ca inaintasul sa fie putin sub linia principala. Textilul are 6.4 si flurocarbonul are 6kg

Avatar utilizator
catalin66
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 31 Mar 2008, 17:03
Localitate: Galati

Re: Inceput la avat

Mesaj de catalin66 » 25 Feb 2016, 11:05

Pai , tocmai din cauza textilului ieftin s-ar putea sa ai probleme cu perucile , sa cedeze la noduri sa cedeze repede in agatatura , in timp sa-si piarda de tot calitatile , deci financiar sa pierzi mai mult decat luai unul mai bun , scump . Citeste , toate recomandarile , despre fire , lansete , mulinete , apoi despre naluci , locuri , perioade , tehnici , citeste tot , ca ai de unde .

valdpesca1984
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 18 Feb 2016, 01:34
Localitate: Bucuresti

Re: Inceput la avat

Mesaj de valdpesca1984 » 25 Feb 2016, 11:12

Pai tot citesc... citesc si vad ca exista o groaza de idei si pareri... fara practica nu fac nimic :)

L-am luat pe respectivul pentru ca sunt convins ca il voi cioparti la inceput si nu are rost sa stric un fir bun.
Ba un nod, ba o ruptura... si mai e o idee - faci scoala de soferi pe logan si nu pe mercedes direct :))

Avatar utilizator
catalin66
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 31 Mar 2008, 17:03
Localitate: Galati

Re: Inceput la avat

Mesaj de catalin66 » 25 Feb 2016, 11:31

Ai dreptate cu practica , pe apa , se invata cel mai bine , pe apa ta , insa poti sa-ti faci o idee despre unele chestii , de exemplu despre fire , ai sa vezi ca in multele opinii , cam toata lumea ce pescuieste , in rauri mari , cu maluri intarite cu piatra , in agataturi , recomanda Power Pro si nu degeaba , asa si la celelalte , ustensile , la fel pentru naluci , sunt zeci de topicuri despre pescuitul avatului , din sutele de voblere recomandate sunt cateva fara de care nici un pescar de avat nu ar pleca de acasa , sa amintesc doar thrill-ul sau kasmaster -ul . Ideea e, ca te poti informa foarte bine si sa mai sari din etapele prin care unii din noi am trecut si mai faci si economii la bani , poate te scoti cu un mertzan :wink: :lol:

valdpesca1984
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 18 Feb 2016, 01:34
Localitate: Bucuresti

Re: Inceput la avat

Mesaj de valdpesca1984 » 29 Feb 2016, 19:14

Ok - am lanseta, mulineta, fir si agrafe (am luat ceva de la daiwa foarte mici dar la fel de rezistente ca firul).

Am achizitionat Salmo Thrill de 5cm si 7cm 2 modele (de 9cm nu ma ating - sa ii prind pe astia mici, sa creasca si apoi ii prind cu 9cm :) )

2 nelamuriri

1) Mulinarea se face rapid, in salturi pe orizontala / verticala? sau cum 'se joaca' naluca pentru a atrage avatul?

2) observ ca ii place orice e stralucitor, de culoare alb/argintiu si luguiet - ceva torpila... sau ma insel?

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: Inceput la avat

Mesaj de lenovo » 29 Feb 2016, 19:31

Mai poti cumpara Dorado Tender ca vobler pentru avat! Foarte bun si un pret mic :)

Scrie răspuns