Inceput la avat

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Inceput la avat

Mesaj de albert.C » 19 Feb 2016, 21:27

In 250 lei iti recomand shimano exage 2.40(2.70 pt mine e prea prajina),iar ca naluci thril 07,kastmaster,si x-rap..
mult succes !

valdpesca1984
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 18 Feb 2016, 01:34
Localitate: Bucuresti

Re: Inceput la avat

Mesaj de valdpesca1984 » 20 Feb 2016, 00:17

@tito - multumesc pentru sugestii. O sa rezolv sapt viitoare si mulineta + firul.

Legat de nodul FG - e mai bun ca albright? Eu asta il folosesc la crap sa le inaintasul (acolo textil :) )

Palomarul il fac cu ochii inchisi :)
Eficient si rapid.


Si tot ca o intrebare: ai zis de agrafa - e ok dc pun o agrafa si de ea pun naluca? Sau sa o leg direct de inaintas?

Avatar utilizator
sorrynblue
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 129
Membru din: 19 Aug 2014, 21:41
Localitate: Braila

Re: Inceput la avat

Mesaj de sorrynblue » 20 Feb 2016, 02:54

valdpesca1984 scrie:Ca mulineta o sa ma gandesc la http://www.totalfishing.ro/mulineta-dai ... 30062.html

Va multumesc la toata lumea, am invatat destul de multe lucruri noi si de acu trec la practica :)
Sper sa prind ceva cu ea...
Nu arunca banii pe mulineta asta. Slaba la avat si se duce galetul la viteza de recuperare necesara pescuitului la avat.
Catch and release is another type of fishing.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Inceput la avat

Mesaj de tito » 20 Feb 2016, 04:57

valdpesca1984 scrie:@tito - multumesc pentru sugestii. O sa rezolv sapt viitoare si mulineta + firul.

Legat de nodul FG - e mai bun ca albright? Eu asta il folosesc la crap sa le inaintasul (acolo textil :) )

Palomarul il fac cu ochii inchisi :)
Eficient si rapid.
Si tot ca o intrebare: ai zis de agrafa - e ok dc pun o agrafa si de ea pun naluca? Sau sa o leg direct de inaintas?
Am incercat toate nodurile posibile intre inaintas si textil si da, FG ul e cel mai bun, e cel mai rezistent si printre cele mai subtiri noduri . Agrafa o legi la capatul ramas liber al inaintasului facand nodul Palomar , asta te ajuta sa poti schimba mult mai rapid nalucile si sa nu ciuntesti mereu cate putin din fir atunci cand faci aceasta operatiune. Atentie cand faci FG-ul, trebuie executat corect si pentru asta e nevoie de ceva timp si indemanare. Cel mai usor se face asa https://www.youtube.com/watch?v=oohOoOOmbNk

valdpesca1984
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 18 Feb 2016, 01:34
Localitate: Bucuresti

Re: Inceput la avat

Mesaj de valdpesca1984 » 21 Feb 2016, 23:42

O sa invat nodul - pare mai complicat ca Albright dar am inteles de ce e mai ok acesta aici.

Mulineta m-am decis la Tica Galant X-Treme GAAT 3000... sa vad ce fir pun (asta inca nu m-am decis). Desi as merge pe 0.12 textil + inaintas.

As mai avea o nelamurire (bine... ele sunt multe dar le iau pe rand :)) )
Inaintasul ce dimensiune sa fie? 0.2 sau mai gros?

Robert517
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 173
Membru din: 27 Mar 2012, 07:10
Localitate: Tulcea/Bucuresti

Re: Inceput la avat

Mesaj de Robert517 » 22 Feb 2016, 10:37

valdpesca1984 scrie: Inaintasul ce dimensiune sa fie? 0.2 sau mai gros?
.... ca si la crap sau stationar ( la ce pescuiesti de obicei ) inaintasul trebuie sa fie ceva mai putin rezistent decat firul principal ......

Dar ce este atat de discret/finutz/subtil/etc..... in atacul avatului incat sa ai nevoie de textil + FC ????? ( te costa de 5-10 ori mai mult decat un mono - si nu vad rostul.....)

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Inceput la avat

Mesaj de Dan Stefan C. » 22 Feb 2016, 10:39

Avand in vedere ca fluorocarbonul este aproape invizibil in apa, grosimea lui nu te va dezavantaja prea mult. Nici in lanseu, pentru ca folosesti cam 1m. De aceea este bine sa fie de rezistenta apropiata cu cea a firului textil.

valdpesca1984
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 18 Feb 2016, 01:34
Localitate: Bucuresti

Re: Inceput la avat

Mesaj de valdpesca1984 » 22 Feb 2016, 10:54

Sa inteleg ca la un fir principal de 0.12 textil e ok un inaintas mono de 0.22?

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Inceput la avat

Mesaj de tito » 22 Feb 2016, 12:18

valdpesca1984 scrie:O sa invat nodul - pare mai complicat ca Albright dar am inteles de ce e mai ok acesta aici.

Mulineta m-am decis la Tica Galant X-Treme GAAT 3000... sa vad ce fir pun (asta inca nu m-am decis). Desi as merge pe 0.12 textil + inaintas.

As mai avea o nelamurire (bine... ele sunt multe dar le iau pe rand :)) )
Inaintasul ce dimensiune sa fie? 0.2 sau mai gros?
Eu folosesc Seaguar red label,raport calitate pret imbatabil. Nu te lua dupa diametre ci dupa rezistenta firelor la rupere . Acum depinde de textilul pe care il vei alege. Eu folosesc fluorocarbon de 12lb (0,31 diametru) cu Power Pro de 10lb (0,15 diametru) si de regula cedeaza nodul de la agrafa sau fluorocarbonul, asta pentru ca PP e unul dintre cele mai rezistente fire la tractiune si abraziune.

valdpesca1984
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 18 Feb 2016, 01:34
Localitate: Bucuresti

Re: Inceput la avat

Mesaj de valdpesca1984 » 22 Feb 2016, 12:48

Va multumesc la toti. O sa diger un pic informatiile de aici si ce mai citesc pe forumuri.
Asta pana in primavara cand voi iesi pe balta :)

Scrie răspuns